Kevade saabumisel on reisimine taas hoogustumas ja seetõttu on oluline tuletada meelde rahaasjadega seotud põhitõed, et need ei saaks rikkuda puhkusemeeleolu. Toome välja seitse nõuannet, millele tasub kaardiga või sularahas maksmisel tähelepanu pöörata.
1. Kaardiga makstes ja automaadist raha välja võttes vali alati kohalik valuuta.
Kui reisid euroalast välja, siis tasub võimaluse korral valida maksmisel kohalik rahaühik. Seda just seetõttu, et näiteks eurodes maksmisel teostatakse automaatselt tehing, millega arvestatakse eurod ümber kohalikku valuutasse ning sellega kaasnevad omakorda lisakulud tarbijale.
2. Raha vahetamiseks väldi kõrgete teenustasudega lennujaamade ja hotellide valuutavahetuspunkte.
Kui tead juba ette, et sul on reisi alguses vaja sularaha (näiteks sõitmisel bussiga lennujaamast sihtkohta), siis tasub kaaluda raha vahetamist juba Eestis.
3. Kasuta mitmevaluutalise kontoga seotud kaarti, et valuutakursilt ja teenustasudelt raha säästa.
Tasub aga märkida, et üldjuhul ei ole sellise kaardi tellimine tasuta ning enne kaardi tellimist tasub uurida, kas sellega kaasnevad igakuised hooldustasud.
4. Eelista kaardimakseid sularahamaksetele.
Siiski on sageli oluline väikses koguses sularaha endaga kaasas kanda, sest väiksemates poodides või turul ei ole alati võimalik kaardiga maksta. Suures koguses sularaha kaasas kandmine ei pruugi vargusohu tõttu olla mõistlik. Kui suurem kogus sularaha on siiski kaasas, tasub hoida neid eri kohtades, näiteks osa rahakotis, osa sisetaskus või lukuga põuetaskus, nii et väiksemat makset tehes ei oleks vaja kogu raha välja võtta.
5. Võta reisile kaasa mitu pangakaarti ning hoia varukaarti turvalises kohas.
Sarnaselt kõikide väärtuslike esemetega tasuks varupangakaarti hoida näiteks hotelli seifis.
6. Kasuta nutikella või mobiiliga viipemakset, et pangakaardile avalikus kohas mitte tähelepanu tõmmata.
Siinjuures tasub aga enne uurida, kas Sinu pank on kehtestanud piirmäära, millest suuremat summat viipemaksega teostada ei ole võimalik ning kasutada tuleb pangakaarti. Enne viipamist kontrolli ka kindlasti, kas makseterminalis nähtav summa vastab ikka ostusummale.
7. Pangakaardi kaotamisel sulge see viivitamatult.
Kiiresti tegutsedes väldid olukordi, kus keegi teine saab Sinu kaarti kuritarvitada.
Tekst: Mari-Liis Aas, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti ettevõtluse osakonna jurist
Illustratsioon: Shutterstock