UUDISED

Eestlaste Siberi-ekspeditsioon jõudis edukalt kodumaale

7. augustil jõudsid kümme eestlast ja kolm eriettevalmistusega Toyota maasturit tagasi kodumaale 54 päeva kestnud Siberi-ekspeditsioonilt „Magadan 2012”.

Pika ja kurnava reisi jooksul kogetinähti paljut põnevat ja püstitati rekordeid. Vallutati maailma lõpp ehk Euraasia kaugeim idapoolne tipp, kuhu maasturitega pääseb. Esimeste eestlastena läbiti Vene üks raskemaid maastikusõidutrasse nimetusega „110”. Külastati Siberi eestlaste elukohta Kaseküla, kus tähistati nii jaanipäeva kui ka küla 110. aastapäeva ning käidi Magadanis asuvas eesti restoranis „Starõi Tallinn”.

Juba planeeritakse talvist reisi polaarjoone taha Taimõri poolsaarele ning tuleval suvel Kaukaasia mäetippude vallutamist. Kokku sõideti Venemaa avarustes 26 000 kilomeetrit. Täpsemalt saab lugeda järgmisest GO Reisiajakirjast.

Marko Kaldur

Keel ja soome-ugri rahvas

2012. aasta on soome-ugri rahvastele oluline aasta. 5.-8. septembrini peetakse Ungaris Siófokis soome-ugri rahvaste 6. maailmakongressi. Maailmakongressid toimuvad iga nelja aasta tagant. Eelmine, 2008. aastal peetud kongress oli Hantõ- Mansiiskis. Seal tekitas elevust Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese sirgeseljaline käitumine, kui ta koos Eesti delegatsiooniga plenaaristungilt lahkus.

Tavaliselt on kongressidel uhked pealkirjad: eelmine kandis nime „Samasus ja muutuv maailm”, Tallinnas peetud kongress aga „Noored on meie tulevik”.

Sel aastal on hoopis tagasihoidlikum pealkiri, see-eest aga väga oluline teema „Keel ja rahvas”. See teema on paljude hõimurahvaste seas väga põletavaks muutunud.

Kongressil osalevad loodetavasti kõigi soome-ugri rahvaste esindajad, kokku on neid 24. Töökeelteks on vene ja inglise ning tänavu ka ungari keel. Töö toimub sektsioonides, sel aastal käsitletakse etnopoliitikat ja õigust, keelt ja haridust, kultuuri, infotehnoloogiat ja meediat, tervist ja demograafiat ning ökoloogiat.

Ahto Raudoja 

Eesti alpinistid taas Tartu Ülikool 350 tipus

30 aastat pärast mäetipu esmavallutust jõudsid Tartu ja Tallinna alpinistid taas Tartu Ülikool 350 tippu.

Kesk-Pamiiris asuv 6350-meetrine mägi sai nime Tartu Ülikooli 350. aastapäeva auks 1982. aastal. Esimest korda vallutati tipp aastapäeva tähistamiseks korraldatud ekspeditsiooni käigus. Tol ajal oli see Nõukogude Liidu kõrgeim vallutamata mägi.

Seekord tõusid tippu Kalev Muru (ekspeditsiooni juht), Anu Kallavus, Kalle Hansen, Andres Paris, Kalle Aedviir ja Jaan Künnap.

Pikemalt kirjutab Go Reisiajakiri ekspeditsioonist järgmistes numbrites.

GO Reisiajakiri 

Ennast ületades põhjapooluselt Teravmägedele

Aprillis startisid eestlane Timo Palo ja norrakas Audun Tholfsen põhjapooluselt Teravmägede saarestikul asuvale Longyearbyenile. Nad viisid ellu midagi, mis on polaarajaloos esmakordne.

„Ära tegime, lõpuks oleme kohal!” rõõmustasid mehed juulikuus Longyearbyeni sadamas. Soe dušš  ja pitsa tundusid 72 päeva seigelnud meestele lausa luksusena.

Polaarmatka jooksul läbiti viimaseid jõuvarusid korduvalt proovile pannes 1600 kilomeetrit, umbes 400 kilomeetrit teekonnast möödus aerutades. Saatus pani mehed sageli proovile – üle noatera pääseti jääkaru rünnakust ning võideldi jääkülmas vees elu eest.

„Hakkame alles nüüd hoomama kogu ettevõtmise mõõdet,” möönavad mehed oma blogis.

Meeste seiklustest ja üleelamistest saab lähemalt lugeda juba järgmise GO Reisiajakirja pikemast intervjuust Timo Paloga.

GO Reisiajakiri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *