Ukraina vajab lootust

Matti Maasikas on alates 2019. aastast Euroopa Liidu suursaadik Ukrainas. Kauaaegse diplomaadina tunneb ta Euroopa poliitika toimimist läbi ja lõhki. Julgen öelda, et Ukrainal on vedanud, et raskel ajal on EL-i saadik just selline mees.

Matti, kas ukrainlased tunnevad end osana Euroopast?

Ukraina nimi võib ju tähendada piiriala. Aga tasub meenutada, et ammu enne, kui Ukraina sai kellegi teise piiririigiks, oli ta Euroopa kultuuri piiriala. VII sajandil e.m.a asutati seal esimesed Kreeka kolooniad. Siis algas Ukraina suhe Euroopaga, mis pole läbi sajandite õieti kunagi katkenud. Keskajal oli Ukrainas 600 linna, millel olid Euroopa linnaõigused. Jaroslav Tark andis kõik oma neli tütart mehele Euroopa kuningatele. Ja 17. sajandil, kui juba pool Ukrainat oli moskoviitide poolt üle võetud, toimus väga palju Venemaa kultuurilist edendamist Ukraina kaudu – trükikunst tuli Kiievist, esimene kõrgkool Venemaal asutati Kiievi Mohõla akadeemia eeskujul. 

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *