Tükike Egiptust Emajõe Ateenas

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on alates 9. veebruarist avatud püsiekspositsiooni laiendusena muumiakamber, kus on eksponeeritud 19. sajandil Tartu Ülikoolile kingitud Egiptuse muumiad. 13. maini on avatud ka näitus „Teekond Hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon“, mis jutustab loo Väimela mõisast pärit noorest rännumehest ja orientalistist, tänu kellele on muumiad ja teised Egiptuse muistised Tartusse jõudnud.

Alates 9. veebruarist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis uus püsinäitus „Muumiakamber“, kus on näha Eesti ainsad Egiptuse inimmuumiad, koerlase muumia ja iibise muumia antiikne võltsing. 200 aastat ülikooli kunstimuuseumis asunud muumiad on saanud endale väärika puhkepaiga ning loodud ekspositsioon jääb täitma noore eestimaalase, rännumehe ja orientalisti Otto Friedrich von Richteri isa, Väimela mõisniku Otto Magnus von Richteri soovi. Ta lootis, et tema liiga vara siitilmast lahkunud teadushuvilise poja reisidel kogutud Egiptuse muististe kollektsioon julgustab ja inspireerib Tartu Ülikooli üliõpilasi maailma avastama.

Muumiakamber

Mis on muumiakamber? See on ruum, kuhu on loodud keskkond, millesse muumiad sobituvad parimal võimalikul viisil. Olles tõenäoliselt 19. sajandi alguses välja toodud aastatuhandete vanustest hauakambritest, on nad nüüd saanud endale omaette ja eraldatud ruumi.

Muumiakamber asub Tartu Ülikooli peahoone südames. Algselt oli tegemist ülikooli rahakassaga, kus hoiti töötajate palgaraha. Ruumil ei ole ühtki akent, sellele on neli paksu seina ja kahekordne rauduks. Seinas asuvad kaks raudseifi, millest ühe avamiseks on vaja kahte võtit. Seifide ruudukujulised uksed on kaunilt dekoreeritud ja need jäeti külalistajale nähtavaks, et meenutada ruumi algset funktsiooni. Enne muumiakambriks saamist oli see muuseumi hoidla, mis pakkus kaitset ikoonikogule.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga