Suur unistaja Sulev Roosma

Sulev Roosma on mereturismi edendamise nimel tegutsenud aastakümneid, tema koostatud on esimene Eesti mereturismi arengukontseptsioon, ta oli Eesti Mereturismi Assotsiatsiooni loomise algataja ja president alates 1993. aastast. Talle kuulub omaaegne kiirusrekord jääpurjetamises ja meistersportlase tiitel avamerepurjetamises. Heli Tooman vestles Sulev Roosmaga tema Endla tänava kodus, mida võiks nimetada ka omalaadseks arhiiviks või isegi muuseumiks. See on otsast otsani täis aastate jooksul kogutud, süstematiseeritud ja köidetud teavet, dokumente, fotosid, filme, kingitusi, auhindu, suveniire ja palju muud põnevat.

Olete olnud suur leiutaja, aga ka suur unistaja. Millest unistate praegu?

Mul on ka praegu leiutiste ideid, ka unistusi jätkub. Unistan sellest, et Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks võiks toimuda uhke mereparaad, mille kulminatsiooniks oleks merest tuledesäras „välja plahvatav” hiiglasuur Neptun. Selle idee sain siis, kui panime Muuga lahele veetoru, 400 meetrit tuli ühe ööga vette panna. Panime dünamiidilaengud ritta ja tegime paugu, toru läks kohe järele. Sel hetkel, kui pauk käis, panid piirivalvurid meile prožektorid peale. See oli fantastiline elamus, vesi oli pimedas öös 100 meetri kõrguselt valgustatud. Ja kujutage ette, kui sealt tuleb nüüd Neptun välja!

Unistan sellest, et Vabariigi Valitsuse juurde taasloodaks merendusnõukogu ja et võetaks tõsisemalt kuulda teadlaste sõna. Unistan ka sellest, et suudetaks leida võimalus, kuidas ühendada Peipsi järv Musta ja Läänemerega. Koostasime 2000. aastal koos Lennart Meriga tema „Hõbevalge” teekonna põlistamiseks kaardi, kus ka see veesõidutee peal. Kuna lüüside ja tammide ehitamine on tohutult kallis, siis võiks Pihkva järvele laevade läbipääsu tagamiseks ehitada hoopis tõstuki. Ehk kunagi saab taas jõge mööda ka Pärnust Pihkvani sõita.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga