ŠÕMKENT – Lõuna-Kasahstani värviline süda

Milline elukorraldus toimib Kasahstani lõunaosas, mida peetakse kõige muhameedlikumaks ja konservatiivsemaks Kasahstani osaks? Tuleb välja, et kõik ei ole sugugi nii mustvalge. Etnoloog ja antropoloog Aimar Ventsel reisis sinnakanti ja jagab GO Reisiajakirjaga muljeid sellest erilisest idamaahõngulisest kandist.

Kui ma esimest korda 2012. aastal Kasahstani sattusin, kuulsin juba esimesel nädalal legendi Šõmkendist ja lõunast. Kasahstan jaguneb ilmakaarte järgi neljaks osaks ning lõunal on reputatsioon, et see on kõige traditsioonilisem ja kõige muhameedlikum regioon. Üleüldse, juttudest jäi mulje, et minnes lõunasse, satute te Afganistani kišlakki, kus elavad fanaatilised habetunud muslimimehed ja nende kaetud nägudega naised. Minu esimene külastus Šõmkenti leidis aset 2016. aastal ja oma suureks imestuseks oli tegemist täitsa tavalise Kasahstani postsovetliku linnaga. Palju nõukogudeaegseid hooneid, stalinistlikud bulvarid, sinna vahele kohustuslik Nazarbajevi-nimeline uhke park ja tüüpilised Moskva stiilis uued klaasbetoonist hooned, tänavad täis erksavärvilisi lillepeenraid.

Linnas kõlas palju vene keelt ning oli näha ka palju venelasi. Midagi oli Šõmkendis siiski teistmoodi kui Almatõs ja teistes Kasahstani linnades, kus olin viibinud. Esiteks, suur ja maaliline mošee, veidi konnakarpi meenutava disainiga. Kesklinnast eemal asuvate rajoonide tänavatel olid odavad tšaihanaad, kus põrandal vaibal istusid tübeteikades mehed. Tänavatel ruttavad kirjudes pearättides ja veel kirjumates halattides dungaani, uiguuri ja usbeki naised. Kõikjal seisvad müügiletid, millel kõrgusid hiiglaslikud kuhjad väikeseid ümmargusi ja pakse usbeki leibu või puuviljad. Sellel linnal oli see idamaa hõng, mis puudus Almatõl, Taldõkorganil või mõnel teisel Kasahstani linnal, kus ma olin käinud.

„Kasahstani leivaait”

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga