Sinna, kus seljakotis on seep ja palveraamat

Õigeusu kiriku preester Sakarias Jaan Leppik rõhutab iseendasse vaatamise tähtsust, üks võimalus selleks on tõus pühale Athose mäele, kõikide ortodoksite pühamast pühamasse paika, ainult meestele mõeldud suletud kloostririiki Põhja-Kreekas.

„Jumala inimesed, palveinimesed püsivad ikka. Ning Jumal oma hääduses võtab meid vastu jätkuvalt sellistena, kes oleme. Ja asetab kõik asjad ikka oma õigele kohale. Ärge hirmuge ometi! Oleme läbi käinud mitmeid torme. Ega peaks siis ometi olema hirmul selle tormi ees, is meid praegusel ajastul on tabanud?”

Püha Athose vanake Paisios

Igasugused ajastud ja suunamuutused suurte inimhulkade ühistes elupööretes, ühiskondade ja rahvusühenduste väärtuste muutudes nõuavad inimhingelt uusi sedastusi igivanadele küsimustele. Kõikumatud igavikulised küsimused võivad olla esmalt isikulised ja sügaval enda sees. Või siis üldistatud ja puudutada terveid tsivilisatsioone. Aga esmalt enda sees. Esivastused tuleb ise leida. Siis saab suhestuda teistega.

Usun, et pea iga rännumees, eriti kui tal ei ole varasemat kogemust seninägematutest oludest, uskumatutest kooslustest, kirevatest rahvastest, selgitamata maadest, võib oma rännul saada korraliku „litaka” seletamatuid asju kogedes. Ilusaid või ohtlikke. Mida relevantsemaks muutuvad rutiinsed lääneliku elustiili igapäevategemised, seda kontrastsemalt tajub rändur kultuurikihti, millelt tõusetuvad väärtused meile, läänlastele ei sobi. Tänaseks, muidugi, võin öelda, et hommikumaade kultuurid on suurele hulgale Eesti rändajaist saanud palju kodusemaks kui malbetel randadel läände veerevat päevaloojumist vaatlevate tegelaste hulgas. Ida on rikas elusamust. Ta kultuurid on uhkelt tiined veel üha avastatavate nüansside rohkuselt. Aga ida ja läänega võrrelduna on veelgi avaram ja vitraažsem maailm, kuhu rännata. See on inimese hing ja tolle kutsumuse võbelused ning siin ei ole tarvis miskit mõõta päevatõusu või -loojangu võtmes.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga