Rännakutest soome-ugri maailmas

President Arnold Rüütli abikaasa folklorist Ingrid Rüütel käis koos professor Paul Aristega Vadjamaal ekspeditsioonidel sealseid unikaalseid rahvalaule lindistamas. Sellest reisist alates on kadumisohus soome-ugri väikerahvaste pärimuse ja loomingu esiletõstmine ning talletamine tema jaoks oluline ja südamelähedane teema.

Professor Paul Aristega puutusin kokku juba ülikooli esimesel kursusel, mil ta luges meile sissejuhatust keeleteadusse. Esimesel loengul palus ta meid kõiki tutvustada end nimepidi. Perekonnanimede järgi pani ta paika tudengi päritolupiirkonna. Iga nimi selleks infot ei andnud, aga paljud nimed küll. Nii oli kohe loodud auväärse professoriga vabam ja sõbralikum suhe. Ent tema õpetas soome-ugri keeli, mina spetsialiseerusin rahvaluulele ja keskendusin rohkem rahvamuusikale. Kuna siis polnud veel piisavalt kaasaskantavaid magnetofone, kulus marjaks ära minu muusikakoolis omandatud oskus rahvaviise laulmise järgi kirja panna. Nii kutsuski professor Laugaste mind juba pärast esimese kursuse lõpetamist kaasa Kihnu ja Setumaale rahvaviise noodistama.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga