Patud merel

Klaus Humpendahl Tammeraamat 2007

„Patud merel” räägib meile vanast meremeheromantikast, ajast, kui laevad olid puust ja mehed rauast. Selle romantika alla kuulub väga palju erinevat. Siin on oma koht inimkonna esimestel merereisidel tundmatusse, Vaikse ookeani hula-tantsudel, Kariibi piraatidel, Lõunamere vaalapüüdjatel, misjonäridel, kaupmeestel, ookeanitormidel. Aga siia kuuluvad ka kõrtsikaklused, mässud laevajuhtide vastu, sadamaprostituudid, transvestiidid, prantsuse haigused, raa külge poomised, merematused, absindijoomised .

Raamatulehekülgedele ilmuvad vanad kaptenid Cook, Nelson, Bouganville, Jacobs ja kuulsad laevad Bounty, Batavia, Lady Juliana ja mitmed teised.

Autor viib kiimase lugeja hulkuma Hamburgi, San Francisco, Rio de Janeiro, Honolulu, Londoni ja teiste kuulsate sadamalinnade pimedatesse kõrvaltänavatesse ning räpastesse urgastesse, pillutab teda mere- ja eluorkaanides, Soodomas ja Gomorras.

Raamat läbi loetud, võiks võtta punnsuutäie Havanna rummi, käia igaks juhuks suguhaiguste dispanseris ja laulda lõpetuseks mõni Marko Matvere merelaul – „Silver Ükssilma lugu” näiteks. Saab ühe kergemeelse ja meeleoluka õhtupooliku, kus haiseb „soolatud rigi, soolakirmega purjede, eksootiliselt lõhnava laadungi, vürtside ja kohvi järele”.

Raamatut ei soovita lugeda Tallinki laevade meeskonnaliikmetel!

Tiit Pruuli Jahtlaeva Lennuk madrus 1999-2001

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *