Nõukanostalgiast moodsate mongoliteni

Kariina Tšursin-Sootla ja Margus Sootla rändasid mootorratastel kolm kuud läbi Ida-Euroopa, Kaukaasia, Kesk-Aasia riikide ja Mongoolia.

Kuigi juulist septembrini kestnud motomatka planeerides rääkisime reisist Kesk-Aasia riikidesse või stan’idesse, mahtus trajektoorile teisigi riike, kuhu me varem polnud sattunud vaatamata sellele, et need asuvad niivõrd lähedal. Teel lõuna poole saime esmakordselt maitse suhu nii Valgevenest kui Ukrainast, kuid põnevamaks läks Moldovas – riigis, mis ei paista olevat millegi poolest eriliselt tuntud.

Veinide lummuses

Moldova pealinn Chișinău (või venepäraselt Kišinjov) ei tõmba just vaatamisväärsuste rohkusega, ehkki huvitavat tooni annavad mõned kosmoseajastule viitavad disainielemendid nõukogudeaegsetel betoonkolossidel.

Üheks olulisemaks põhjuseks siia sattuda on enamuse jaoks ilmselt viinamarjaistanduste ja veinikeldrite rohkus ümbruskonnas ning asjaolu, et pealinnale üsna lähedal (kesklinnast umbes 45minutilise sõidu kaugusel) asub Guinnessi rekordi omanik Mileștii Mici veinikompleks, millele kuuluvad endisesse paekivikaevandusse rajatud maaalused tunnelid. Nende kogupikkus on umbes 200 kilomeetrit ning need peidavad endas enam kui kaht miljonit veinipudelit. Osalt on tegemist Mileștii Mici enda toodanguga, ent sinna viivad oma veine hoiule teisedki tootjad ning kollektsionäärid välismaaltki, kes hinnaga umbes 150 eurot aastas rendivad paarisadat pudelit mahutavaid caza’sid ehk panipaiku. Nimelt on maaalustes koobastes ideaalsed säilitustingimused – temperatuur püsib 12–14 soojakraadi juures ning õhuniiskus on 85–95%.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga