Mis suunas liigub Ungari?

Eesti Instituudi Ungari esinduse juht Kreet Paljas räägib Eesti Instituudi tööst Ungaris.

Mis on Eesti Instituudi ülesanne Ungaris?

Eesti Instituudi Ungari esindus hoolitseb kahe riigi kultuurialase koostöö eest. Kõige suurem iga-aastane üritus on eesti kultuuri festival Eesti Nädal, mis toob Ungarisse eri valdkondade ettevõtmisi keeletunnist jazzkontserdini ning kutsub üles kõiki Ungari koolilapsi Eestist kirjutama ja joonistama. Anname välja eesti kirjanduse miniantoloogiat, millest sel aastal on ilmumas juba järjekorras viieteistkümnes osa, toetame täiskasvanute eesti keele õpet ning kultuuritegijate omavaheliste kontaktide loomist. 

Kui palju Ungaris hinnanguliselt eestlasi elab?

Alaliselt sadakond. Palju käiakse ka Erasmuse stipendiumi abil üheks-kaheks semestriks õppimas mõnes Ungari ülikoolis või töölähetuses rahvusvahelistes firmades. Ungaris elevate eesti laste pühapäevakoolis käib hetkel 19 last.

Kui aktiivsed on Eesti-Ungari suhted?

Suhted on aktiivsed valdkondade tasemel, praegu eriti just kultuuri ja hariduse alal. 2023. aastal kannab Tartu Ungari sõpruslinn Veszprém Euroopa kultuuripealinna tiitlit, mis läheb järgmisel aastal Tartule. Kui neil kahel linnal on ka tava-aastatel aktiivsed suhted, siis hetkel on need veel tihedamad. Aasta jooksul toimub ka palju Eestiga seotut, millest põnevaim näide on Veszprémi Eesti eeskujul tehtud kohvikute päev, aga oodatakse ka kontserte ja luuleõhtuid.

Euroopa Parlamendi hinnangul ei ole Ungari enam täisdemokraatlik riik, vaid valitav autokraatia, kus euroopalikud väärtused ohus. Kuidas Ungaris elades olukorda tunnetate ja mis kõige enam muret teeb?

Ungaris praegu valitsuses olev parempoolne partei Fidesz on üldvalimistel võitnud juba neli korda järjest ning saanud piisava enamuse parlamendis, et uusi seadusi tehes või vanu muutes täiesti iseseisvalt tegutseda. See on aastate jooksul põhjustanud tavapäraste kontrollimehhanismide õõnestumise. Ka on probleeme erapooletu meedia kättesaadavusega. Hästi illustreerib riikliku tele- ja raadiokanalite sõltumatuse taset eelmise aasta üldvalimistele eelnev töö eri parteide tutvustamisel. Kõik valmistel osalevad parteid said riigitelevisioonis viis minutit programmi tutvustamiseks, kaasa arvatud kuue opositsioonipartei valmisliit, kes said viis minutit kuue peale kokku. 

Kohaliku kontrolli puudumist saab hetkel tasakaalustada Euroopa Komisjon, kellel on võimalus seada liikmesriikidele eritingimusi Euroopa Liidu rahastuse saamiseks. Näiteks peab Ungari valitsus taasterahastu vahenditele ligipääsuks tegema konkreetseid samme korruptsiooni piiramiseks.

Budapest on ilus linn. Mida soovitate Budapestis ette võtta?

Armastan väga Doonau jõge ega kujuta ette päeva ilma hommikul ja õhtul üle mõne silla sõitmata. Parim vaade linna kahele osale avaneb Margiti sillalt, kust näeb hästi nii Buda poolel asuvat lossimäge kui ka Pesti kalda imekaunist parlamendihoonet.

Millised paigad Ungaris on teil endal lemmikpuhkuse sihtkohaks kujunenud?

Hästi meeleolukas on Tokaj veiniregioon oma mägise maastiku ning armsate väikeste külade ja linnadega. Olen oma Ungaris elatud aastate jooksul sinna kanti sattunud päris mitu korda ja alati midagi põnevat leidnud ka ilma suuremat eelnevat kodutööd tegemata. Samuti on sealt tore koju tulla: teele jääb arvutult veinikeldreid, kus pakutakse kaasa ostmiseks nii kuulsat Aszú veini kui ka ainult kohalikele tuntud sorte.

Tekst: Stina Eilsen

Foto: posztos / Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *