Maailmavallutus paberil

Kaks briti kaardientusiasti John Davies ja Alexander J. Kent (Briti Kartograafi aühingu president) on välja andnud ajaloolise teose sellest, kuidas Nõukogude armee külma sõja aastatel 1950–1990 salaja, tipptasemel ja ülidetailselt maailma kaardistas.

The Red Atlas: How the Soviet Union Secretly Mapped the World

John Davies, Alexander J. Kent

Ilmus oktoobris 2017

Eessõnas nimetatakse seda kõige laiaulatuslikumaks kaardistamisprojektiks maailma ajaloos. Lisaks tänavate täpsusega teedekaartidele said paberile kantud muidugi mõista strateegilised objektid, nagu sadamad ja tehased, samuti ehitiste kõrgused, sadamate sügavused, teede laiused, sildade kandevõime jms. Lisaks algelisele, aga üha arenevale satelliittehnikale kaasati selleks tööks ilmselgelt reaalseid inimesi, luurajaid. Sest kaartidel on paljutki, mida taevakaameralt teada ei saa – näiteks tehaste nimed ja mida seal valmistati. Kaartidel on salajasi objekte, mida ameeriklased ja britid isegi oma kaartidel ei näidanud. Kiirus, millega kanti paberile uued ostukeskused, kiirteed jms, oli tagantjärele vaadates hirmuäratavalt muljetavaldav.

Raamat algabki ehmatava tõdemusega – ükskõik, millises maailma punktis sa elad, on väga suur tõenäosus, et Nõukogude Liit on seda piirkonda detailselt kaardistanud. Juba Lenin nõudis sõjalis-topograafiliste kaartide valmistamist, mis baseerusid fotogramm-meetrial. Fotogramm-meetria on fotode (satelliidifotode, aerofotode ja maapinnalt või selle lähedalt tehtud fotode) abil objektide asendi, mõõtmete ja kuju määramine. Fotogramm-meetriat kasutatakse taevakehade uurimisel, loodusnähtuste ja -varade uurimisel ning mitmesuguse seire tegemisel paljudes valdkondades.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga