Loomaaiakülastus Argentinas

Tekst: Mati Kaal

loomaaed

Mati Kaal soovitab loomaiahuvilistel Argentina pealinnast Buenos Airesest 14 kilomeetrit eemale põigata ning külastada eksootilist ilma puurideta Temaikèni loomaaeda, mille teeb eriti võluvaks haruldaste liikide ja Lõuna-Ameerika loomade suur osakaal.

Seekord, ootamatu küll, saab selgeks, et loomaaiandusliku pärli võib leida isegi Ladina-Ameerikast. Ajalooline, enam kui sada aastat Buenos Airese kesklinnas tegutsenud riiklik loomaaed jätab oma kesise finantseerimise tõttu üsnagi väsinud mulje. Paljudele Argentinasse sattuvatele loomasõpradele võibki märkamata jääda, et kõigest poolsada kilomeetrit pealinnast eemal Belén de Escobaris võib leida alles 14 aastat tegutsenud Temaikèni loomaaia, mis erineb mainitust nagu öö ja päev. Bussiliiklus Buenos Airesest sinna on üsna hästi korraldatud (tippajal väljuvad bussid iga paarikümne minuti tagant.). Nimi Temaikèn tuleneb Tehuelche indiaanlaste keelest, kus tem tähendab maa ja aikèn elu, niisiis – elumaa või maaelu.

Temaikèni puhul on tegu erafondiga, mille on asutanud kohalikud õlitöösturid, kompenseerimaks jõudumööda inimkonna negatiivset mõju loodusele ja raha neil tundub selleks jätkuvat. Külastajatele hakkab kohe silma, et selles loomaaias pole peaaegu näha aedikuid ja puure, sest kõik on maastikuliselt kujundatud nii osavasti, et piirdeid peaaegu ei märkagi. Tavatult palju leidub lahendusi, kus külastajail on võimalus liikuda läbi ekspositsioonialade ja olla oluliselt vahetumas suhtes sealsete asukatega kui enamikus muudes loomaaedades. Avaramaid tegutsemisvõimalusi pakub see loomaaed ka seal töötavaile erialainimestele, kelle varasematest aegadest mulle rahvusvahelistelt kogunemistelt tuttav tuumik ongi viimase kümmekonna aasta jooksul riiklikust ettevõtmisest sinna ümber asunud. Laias laastus jaotub Temaikèni loomaaia 29 hektari suurune ekspositsiooniosa neljaks piirkonnaks: „Aafrika“, „Aasia“, „Kodumaine loodus“ ja „Akvaarium“. Kollektsioon on tähelepanuväärselt rikkalik, kusjuures eriti võluvaks teeb selle haruldaste liikide suur osakaal ja kohalike Lõuna-Ameerika liikide rohkus. Sageli kipub ju kaugete maade loomaaedu külastades probleemiks kujunema, et nad on ise kangesti uhked nende jaoks eksootiliste elukate üle, aga nende omamaiseid, kuid meile ülieksootilisi elukaid otsi tikutulega taga.

Efektsed roosaflamingod

Kohe sissepääsu lähistel, pärast vooluveel hõljuvat graniidist gloobust algab ekspositsioon efektse roosaflamingode väljapanekuga. Edasi jätkub see osavasti maastikuliselt kujundatud aladega, kus võib segaekspositsioonidena imetleda kõiksugu Aafrika imetajaid ja linde. Järgnevas osas on leidlikult rajatud ja hästi kujundatud kombineeritud ekspositsioonid tiigritele ning mitmetele muudele Aasias elavatele haruldastele kiskjatele, tiiburitele, lindudele jt.

Nagu öeldud, on eurooplastele mõistagi äärmiselt huvipakkuv näha just Lõuna- Ameerika elukate ala, mis jaotub omakorda kaheks piirkonnaks. Patagoonia piirkond sisaldab mitmete elupaikade mudeleid Andidest kuni Atlandi rannikumadalikeni. Teises, nn Mesopotaamia piirkonnas, näeb Argentina jõgederikkas kirdeosas elutsevaid kaimaneid, kapibaarasid, taapiire, mitmeid madusid ja kilpkonni ning muid soo ja veega seotud elukaid. See ekspositsioon läheb sujuvalt üle akvaariumide osaks, kus näeb nii nende jõgede kaldaelupaiku kui ka sügavamal tegutsevat magevee-elustikku. Tunneli kaudu jõutakse edasi mereliste kooslusteni, kus saab vee all edasi kulgeva akrüülseintega tunneli ümbruses toimetavat põhjaelustikku (kaheksajalad, kalmaarid, ämmalkrabid jt) imetleda ning tutvuda peade kohal ujuvate ookeani ülemiste kihtide elukate, haide, raide, päriskalade ja muude nn pelaagiliste eluvormidega. Vee-elustiku väljapanek päädib ulatusliku ja hästi õpetlikult üles ehitatud korallimereekspositsiooniga.

Avastamist igale eale

Temaikèni loomaaia loodushariduslik osa sisaldab kolme eriteemalist interaktiivset õpiala. Neis leidub palju leidlikke õppevahendeid, mis lasevad näiteks oma nahal ära proovida, kui raske on lindudel lendamise ajal tiibasid liigutada ja palju muud. Korraldatakse õpitubasid ja temaatilisi ekskursioone, millega püütakse külastajate inimkeskset maailmapilti suunata looduskeskse maailmapildi suunas. Lisaks on seal veel ka 360° ekraaniga kino, mis pakub külastajatele elusloodusega seotud multimeediakogemust. Hästi sisustatud on ka lasteloomaaed „La Chacra“, kus üha enam linnastuvatel lastel, aga ka täiskasvanuil, on võimalus kogeda vahetut kontakti tavaliste koduloomadega.

Tavakülastajate silme eest varjatuna asub samas lähedal 18 hektari suurune loomharulduste rehabilitatsiooni- ja paljunduskeskus, kus ligi kolmesajas selleks ekstra kujundatud puuris ja poollooduslikus keskkonnas tegeldakse kohaliku looduse hävimisohus liikide tehistingimustes paljundamise ja reintroduktsiooniks ettevalmistamisega ning diileritelt ja salaküttidelt konfiskeeritud loomade taas vajalikku konditsiooni viimisega. Lõpuks ei saa mainimata jätta ka Temaikèni fondi tegemisi looduslikes oludes, kus nad on Kirde-Argentinas Misioone provintsis endale ostnud 168 hektarit metsa ning muutnud selle Osununu loodusreservaadiks.

Loomaaia koduleht: www.temaiken.org.ar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *