Kuidas sai Narva kabel Tadžikistani 1

Kas pole pisut üllatav, et võime Tadžikistani pealinnast Dušanbest leida Narva kabeli? Jaanus Piirsalu selgitab tagamaid.

Minu üks kummalisemaid kokkupuuteid Eestiga endise NSV Liidu alal juhtus kauge Tadžikistani pealinnas Dušanbes, kus avastasin õigeusu kiriku, mille nimi oli ja on siiani seotud Narva linnaga.

Kokkupuude jäi seejuures kaudseks, sest kirikusse sisse või isegi kiriku ette ei pääsenud ma just nimelt sel põhjusel, et Narva on Eesti linn ja mina olen Eesti kodanik. Põhjus oli asjaolus, et asub see õigeusu kirik, õigemini kabel, või nagu setod seda kutsuvad, tsässon, Venemaa sõjaväebaasis. Sellisesse kohta Eesti kodanikku tänapäeval juba niisama lihtsalt teatavasti ei lasta. Baasis aga asub juba 1992. aastast Venemaa relvajõudude 201. diviis, millel on samuti otsene seos Narvaga.

Nagu ma kohalike teadjate jutust aru sain, siis algas kõik sellest, et 2006. aastal määrati venelaste 201. diviisi ülemaks Aleksei Zavizon, kes sündis 1965. aastal… Kus? Õige – Narvas! Olgem ausad, see on juba väga palju Narvat nii kauge maanurga kohta.

Veel Nõukogude ajal lõpetas see Zavizon Tšeljabinskis kõrgema tankivägede kooli ning hiljem kuldmedaliga Malinovskinimelise soomustankivägede akadeemia Moskvas, mille Eestimaa meestest on lõpetanud ka näiteks Ants Laaneots. Tadžikistanis maandus Zavizon pärast polgukomandörina osalemist Tšetšeenia teises sõjas.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

1 KOMMENTAAR

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga