Kroonika

Marie Saame jõudis Manaslu tippu!

27. septembril tõusis Eesti alpinist Marie Saame Nepalis asuva 8163 meetri kõrguse Nepali Manaslu tippu.

Marie Saame ei kasutanud tippu jõudmiseks lisahapnikku ega ka kõrgkandjate abi. Seega on Marie Saame esimene eestlane Manaslu päris tipus. Marie on võtnud endale eesmärgiks tõusta kõigile üle kaheksa tuhande meetri kõrgustele mäetippudele ilma lisahapniku, šerpade ja kõrgkandjate abita. Seni on ta jõudnud ka Gasherbrum II (8035 meetrit) ja Broad Peaki (8051 meetrit) tippu.

***

Ümberilmapurjekas „Picasso“ tagasi kodusadamas!

Septembris jõudis tagasi koju kaks aastat teel olnud ümberilmapurjekas „Picasso“, millel Anneli Taal ja Veiko Pedosk läbisid 38 600 meremiili ehk 71 500 kilomeetrit, kokku külastati 36 riiki.

Sel teekonnal juhtus mõndagi, „Picasso“ elas üle nii tsüklonite tekitatud kaheksameetrised lained, piraadirünnaku, vindi kaotuse kui ka vöörstaagi purunemise. Kõige pikem periood, mil maismaad ei nähtud, oli üks kuu. Pardal käis kahe aasta jooksul 27 madrust. Loe pikemalt järgmisest GO Reisiajakirja numbrist!

***

Novembris stardib PÖFF!

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset nädala võrra tavalisest varem, 3.–19. novembrini.

Soovitame vaadata krimmitatarlaste rahvusliku liikumise juhi Mustafa Džemiljevi elu põhjal valminud filmi „Hapnikujaam“. Džemiljev istus 15 aastat Nõukogude vanglates ja vangilaagrites. Film hakkab võistlema Pimedate Ööde filmifestivali peaauhinna pärast. Ukraina režissööri Ivan Tõmtšenko ajalooline draama „Hapnikujaam” (Киснева Станція) jõuab PÖFFil ekraanile esimest korda maailmas. Loe täpsemalt festivali programmi kohta poff.ee

***

Heiko Kruusi fotonäitus „Minu Matsalu“

Aasta lõpuni on Matsalu rahvuspargi külastuskeskuses avatud Heiko Kruusi näitus „Minu Matsalu“.

Heiko on oma näituse tutvustuseks kirja pannud järgmist: „Olen siinkandis külaline. Kuidagimoodi on aga juhtunud, et juba rohkem kui 15 aastat on minu vedada olnud Matsalu loodusfilmide festivali fotoprogramm. Nii on ka mitu selle näituse pilti üles võetud festivalipäevil või siis, kui seoses selle ettevalmistusega olen siiakanti sattunud. Kõige rohkem meeldib mulle pildistada linde ja seda on näha ka sellest valikust. Olen linnupiltidele lisanud veel mõned meeldejäävad hetked, mis fotodele talletatud.”

***

Eesti matkajate kokkutulek toimub juba oktoobris!

Traditsiooniline Eesti Matkaliidu korraldatav matkajate kokkutulek toimub seekord oktoobris, kava tõotab tulla põnev ja mitmekesine.

Sel aastal toimub kokkutulek erandkorras kuu aega varem – 28. ja 29. oktoobril Ida-Virumaal Kiviõli Seikluskeskuses. Ettekanded on laupäeval ning pühapäeval tutvustatakse huvilistele uut matkade broneerimise süsteemi ja toimub matk Tuhamägedel. Matkajate kokkutulek on Eesti Matkaliidu igal aastal korraldatav üritus, mis toob kokku matkahuvilised. Esimene kokkutulek toimus 1977. aastal ja sellest ajast alates on see olnud traditsiooniline matkasõprade kohtumispaik. Lisainfo ettekannete ja osalemise kohta www.matkaliit.ee.

***

Fotografiskas saab näha Senegali kunstniku Aafrika tunnetust

Fotografiskas on novembrini avatud tuntud Senegali kunstniku näitus.

Kriitikute poolt tunnustatud Senegali kaasaegse kunstniku Omar Victor Diopi silmatorkavad fotod jäädvustavad kaasaegset Aafrika tunnetust ning keskenduvad sageli ajaloo ümberkujundamisele, diasporaa kogemuste kujutamisele ja mustanahaliste vastupanuvõitluse globaalsele poliitikale.

Näitus on avatud 26. novembrini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *