KROONIKA

Aprillis ilmub GO Euroopa erinumber!

Aprillis ilmuv GO Reisiajakiri erineb tavapärasest reisiajakirja formaadist. Koostöös Eesti Vabariigi Riigikantseleiga ilmub Euroopale pühendatud erinumber, kus tutvustame kõiki Euroopa riike läbi kohalike eestlaste.

Ajakirja eesmärk on tutvustada Euroopat eelkõige eestlaste ja Eesti ettevõtete kaudu. Me tahame lihtsate ja eluliste näidetega rääkida sellest, kuidas Euroopa on meie ühine kultuuriruum ja meie julgeoleku  garantii. Oodata on põnevaid reportaaže otse Euroopa südamest, rahvusköökide käsitlusi ja huvitavaid fakte Euroopa riikidest.

Eriline tähelepanu läheb Ukrainale, sealt tuleb hulk käsitlusi ja intervjuusid. Ajakirja jaoks valmivad eksklusiivsed intervjuud, nii näiteks intervjueeris Tiit Pruuli Kiievis Anton Ptuškinit. Enne sõda oli Antoni reisiblogil Google’is umbes 5 miljonit jälgijat. Nüüd on Antoni elu hoopis teistsugune.

***

National Geographicu kohalikud kangelased

Heleri Hankost ja Tiit Pruulist said telekanali National Geographic (NG) kohalikud kangelased. Valimiste käigus otsitakse Eestist rahvusvahelise telekanali staaridega võrdväärseid tegijaid.

National Geographic Eesti kangelase tiitli võitis kirglik matkaja ja mitmekordne aasta matkaja nominent Heleri Hanko ellujääja kategoorias. Heleri tegemistest matkamaailmas on meil käesolevas ajakirjas ka põhjalik lugu.

Tiit Pruuli kogus kõige rohkem hääli avastaja kategoorias, võit saabus 234 häälega, napi edumaaga Priit Kuuse ees. 

Ajakirja valmimise ajal oli hääletus poolel teel ning otsiti veel talenti ajakirjaniku, vapra seikleja ning tubli ajaloolase kategoorias.

***

Kurikuulsad 

20. jaanuarist kuni 14. maini on Fotografiskas avatud Andres Serrano fotonäitus, mis kirjeldab rassismi Ühendriikides.

Oma töödega seisab Andres Serrano silmitsi Ameerika Ühendriikide rassistliku ajalooga. 2019. aastal avastas kunstnik, et blackface-kultuuri normaliseerivad esemed elavad eBays oma elu. Ta hakkas neid esemeid ostma ja pildistama, et tuletada meelde, kuidas rassism on olnud ja ka jätkub eri vormides.

„Kõiki rassirühmi on Ameerika ajaloos karikeeritud, kuid ühtegi neist ei ole karikeeritud nii sageli ja nii mitmel viisil kui mustanahalisi ameeriklasi. Mustanahalisi on popkultuuris kujutatud haletsusväärsete eksootikutena, kannibalistlike metslastena, hüperseksuaalsete hälvikute, lapsemeelsete lollakate, sõnakuulelike teenrite, ennasthülgavate ohvrite ja ühiskonnale ohtlikena.“

Need mustanahaliste vastased kujutised ilmnesid tavaliselt materiaalsetes esemetes või nende peal: tuhatoosides, joogiklaasides, pankades, mängudes, kalapüügivahendites, pesuvahendite kastides ja muudes igapäevastes esemetes. Need rassistlike kujutistega esemed peegeldasid ja kujundasid suhtumist mustanahalistesse ameeriklastesse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *