KROONIKA

Matkajad kutsuvad annetama oma gaasipriimuseid Ukraina kaitsjatele!

Matkasport kutsub koos Ukrainas tegutseva vabatahtliku päästja Toomas Roolaidi ja Kiievis paikneva matkakauplusega KomandaEx Eesti matkajaid saatma toidu valmistamiseks mõeldud gaasi­põleteid Ukraina rindele ja tagalasse.

Kui sul on kodus matkale mõeldud gaasipõleti, mis on tehniliselt töökorras, on sul see võimalik Ukraina kaitsjatele annetamiseks tuua endale lähimasse kauplusesse Matkasport. Töötava põleti kogumiskohta annetamisel lisab Matkasport sellele omalt poolt täis gaasipurgi, millele saad soovi korral kohapeal kirjutada ka tervitussõnumi või innustavad mõtted-soovid.

Toomas Roolaid: „KomandaExi tiimiga sain tuttavaks üsna varakult ja olen jätkuvalt hämmastunud Kiievi matkajate ja alpinistide kogukonna pühendumusest elanike ja sõjaväelaste aitamisel ning leidlikkusest annetuste kogumisel ja kõige vajaliku hankimisel. Oktoobri alguses käisin vahetult rindejoone taga ja sain aru, kuivõrd ohtlik on olla kaevikutes mitu päeva ilma sooja toiduta.“

Rando Mere, Matkasport: „Elame erakordsel ajal. Praegu on paljude kaupade hankimine väga keeruline ning gaasipõleteid ja -purke ostetakse tavatult palju. Tõsi ta on, et hoolimata meie parimatest pingutustest valitseb selles sektoris defitsiit ka meil Eestis, sest ühtepidi valmistuvad eestlased energiakriisiks, teisalt aga saadetakse sellist varustust jätkuvalt humanitaarabi korras Ukrainasse.

Eestis on väga tugev ja ühtehoidev matkajate kogukond ning tean omast käest, et paljudel võib olla mõni gaasipriimus jäänud kappi seisma. Paraku jäävad aga meie ettevõtte käed lühikeseks olukorras, kus Ukraina rindel ja tagalas tegutsevate kaitsjate arv läheneb juba Eesti rahvaarvule. Sellises koguses priimuseid ei ole praegu võimeline tarnima ükski tootja, mistõttu usun, et tõhusaim võimalik abi saab olla kogukonna kaasamine. Ka minu enda priimus läheb kogumiskasti koos soojade tervitustega.“

Denys Matynjuk: „Meil on matkatarvete pood Kiievis ja meie matkajate kogukond aitab kaitseväge, annetades oma matkavarustust. Teame, et eestlased on olnud juba väga suurelt Ukrainale abiks ning oleme tänulikud iga panuse eest. Praegu on meil kõige suurem puudus gaasipõletitest ja -purkidest, et mehed ja naised rindel, kelle hulgas on ka meie enda firma töötajatest neli inimest, saaksid endale süüa teha.“

Ehkki saame aru, et inimestel võib olla soov annetada erinevaid põleteid, palume tuua vaid töökorras seadmeid, sest neist sõltub kaitsjate elu. Samal põhjusel komplekteerime kõikide põletitega kaasa vaid täiesti täis gaasipurgid.

Kui soovid oma põleti annetada, tee nii

  1. Kontrolli, et töökorras on nii põleti osa kui ka mehaanika. Loomulik kulumine ja väiksed mõlgid-kraapsud, mis töötamist ei sega, on loomulik osa.
  2. Too see endale lähimasse Matkaspordi kauplusesse (Tallinnas Järve, Ülemiste ja Rocca Al Mare keskus, Pärnus Kaubamajaka keskus, Tartus Lõunakeskus ning Jõhvis Pargi keskus).
  3. Kaupluses aitab müügikonsultant leida põletile sobiliku gaasipurgi ning annab selle tasuta.
  4. Kirjuta gaasipurgile või põletile oma soov ning aseta need kogumiskasti.
  5. Naudi head tunnet sellest, et keegi, kes parasjagu oma elu ja riigi eest seisab, saab sinu abiga valmistada endale sooja kõhutäie.

***

Meremuuseum ootab külastama jäämurdjat „Suur Tõll” ka virtuaalselt

Alates detsembrist saab legendaarset jäämurdjat „Suur Tõll” külastada ka virtuaaltuuri vahendusel. Eesti Meremuuseum pakub tavapärase külastusega võrdväärset võimalust eesti keeles ja tasuta.

„Sel päeval 100 aastat tagasi naasis jäämurdja „Suur Tõll“ esialgsesse kodusadamasse – Helsingist Tallinna. Viimastel kümnenditel muuseumilaevana avatud Eesti merendussümbol on suurim tänaseni säilinud jäämurdjana kasutatud aurulaevu maailmas. Nüüdsest saab legendaarset jäämurdjat külastada nii Lennusadamasse tulles kui ka virtuaaltuuril osaledes,” sõnas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Valminud virtuaaltuur võimaldab näha Lennusadamas muuseumilaevana avatud jäämurdjat „Suur Tõll” justkui seda päriselt külastades. Sellel osalemiseks on vaja vaid internetiühendusega nutiseadet või arvutit.

Uus võimalus jäämurdja „Suur Tõll” külastamiseks toimib Tallinna Kunstihoone poolt arendatud virtuaalnäituste platvormil. Lisainfo virtuaaltuurist www.meremuuseum.ee.

***

Enn Käiss (1947–2022)

Enn Käissi võib pidada Ida-Virumaa turismielu sümboliks, tema panus matkamise ja speleo- ehk koopamatkamise propageerimisel on hindamatu ja unustamatu.

1974–1977 oli Enn EVTEN Kohtla-Järve Turismiklubi mägimatkade sektsiooni esimees ja 1977–1987 Kohtla-Järve Turismiklubi esimees. Koos temaga said teoks populaarsed turiaadid Kesk-Aasias ja Karakumi kõrbes, käidi Kuriilidel ja Kamtšatkal, ka Norras viis ta läbi väga palju matkareise. Väga suur roll oli tal ka koolinoorte seas matkamise propageerimisel, 1997. aastal lükati Ennu algatusel käima koolinoorte matkaklubi KARU. Pikki aastaid töötas ta Ida-Viru maavalitsuses turisminõunikuna.

Enn oli tõeline speleomatkamise entusiast (loe Enn Käissi artiklit speleomatkamisest GO Reisiajakirjast 4/2018).

Tänu Ennu aktiivsele tegevusele ja innukale eestvedamisele kasvas oluliselt mägimatkade arv kogu Eestis. Enn nakatas väga paljusid mägimatkapisikuga, eelkõige tänu säravale isiksusele ja tohutule optimismile.

Puhka rahus, Enn. Nüüd elad meie südametes ja meie tegudes.

Ingrid Kuligina, Eesti Matkaliidu president

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *