KROONIKA

Marie Saame ja Johan Kütt jõudsid lisahapnikuta Gasherbrumi tippu!

Juulis vallutasid Eesti alpinistid Marie Saame ja Johan Kütt esimeste eestlastena Gasherbrumi mäetipu Karakoramis. 

Marie Saame on esimene Eesti naine, kes on jõudnud üle 8000 meetri kõrguse mäe tippu ilma lisahapnikuta. „Oleme väga tänulikud kõigile toetajatele,“ ütles Marie 18. juulil, olles just tagasi tsivilisatsiooni jõudnud.

Gasherbrum II (ka K4) on mägi Aasias Karakorami mäestikus Pakistani ja Hiina (Xinjiang) piiril ning see on maailmas kõrguselt kolmeteistkümnes (8035 meetrit). Gasherbrum on massiivi kõrguselt kolmas tipp (kõrgemad on Gasherbrum I ja Broad Peak). Esimesena tõusis Gasherbrum II tippu 7. juunil 1956 Austria ekspeditsioon (Fritz Moraveci (1922–1997) juhtimisel. Põhiline marsruut tõuseb mööda mäe edelakülge, kuid ka seal on pidevalt väga suur laviinioht ning rada viib läbi ohtlike jäämurdude.

Loe erilisest mäkketõusust ja selle ettevalmistusest täpsemalt järgmisest GO Reisiajakirjast.

***

13.–14.08 toimub Arvamusfestival

Arvamusfestival toimub Paides alates 2013. aastast augusti teisel nädalavahetusel ning juba traditsiooniliselt toob ka seekord kokku kõik need, kes tahavad kuulata, mõelda, küsida ja kaasa rääkida ühiskonna jaoks olulistel teemadel. Arutelud puudutavad ka erinevate ühiskondade, reisimise, koroonakriisi ja loodusega seotut.

GO Reisiajakiri soovitab:

Tundmatu Aafrika
Ürituse lava: Keeruline lihtsaks, lihtne põnevaks
Arutelu juht: Raivo Vare
14. augustil 2021 kella 10.00–11.30

Milliseid muutusi Euroopa vajab?
Ürituse lava: Festivaliklubi
14. augustil 2021 kella 14.00–15.30

***

Osale Eesti looduse päevadel!

RMK ja Keskkonnaministeerium korraldavad Eesti looduse päeva puhul augustis eri maakondades soode, rabade, niitude ja teiste haruldaste elupaikade retki. Täpsem info ja registreerumine rmk.ee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *