KROONIKA

Virtuaalnäitus „Tõus Araratile 180 aastat hiljem“

Tartu Ülikooli muuseumi kodulehelt saab minna fotograafi ja alpinisti Jaan Künnapi virtuaalnäitusele. 

Näitusel „Tõus Araratile 180 aastat hiljem“ saab näha 54 fotot tõusust Ararati mäele. Enam kui 180 aastat tagasi, 9. oktoobril 1829 tõusis esimene inimene üle 5000 meetri kõrguva mäe tippu. Vallutatud mäeks oli Vanast Testamendist tuntud Noa laeva maabumispaik Ararat ja vallutajaks Tartu Ülikooli geofüüsikaprofessor Johann Friedrich Parrot (1791–1841), 1802. aastal taasavatud Tartu Ülikooli esimese rektori Georg Friedrich Parroti poeg, kellel endal tuli samuti aastail 1831–1834 täita meie alma mater’i rektori kohustusi.

Parroti julge ettevõtmine tuli kordusele 180 aastat hiljem: 9. oktoobri varahommikul 2009 jõudis Ararati tippu 19 eestlast. Füüsiliselt raske mäkketõus on dokumenteeritud alpinisti ja fotograafi Jaan Künnapi kaameraga.

Virtuaalnäitus „Tõus Araratile 180 aastat hiljem“ ühendab nii looduse kui ka inimese kätetöö – Türgi-Armeenia piiril paikneva püha Ararati mäe ja 13. sajandil ehitama hakatud Tartu toomkiriku. Virtuaalnäitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi ja OÜ Virtuaalstuudio koostöös.

Muuseum on taas avatud alates 13. maist, siis saab püsinäitusi minna ka koha peale vaatama.

Lisainfo: muuseum.ut.ee

***

Virtuaalnäitus „Euroopa kaart Tartus“

19. ja 20. sajandil tõi ülikool Tartusse õppejõude ja üliõpilasi paljudest Euroopa maadest, eriti Lätist, Poolast, Ukrainast, aga ka Armeeniast, Georgiast, Saksamaalt ja mujalt. Siin hariduse saanud noored läksid nii itta kui ka läände, kandes kaasas Tartust saadud teadmiste ja kogemuste pagasit. 

Veebinäitus räägib loo 16 silmapaistvast eurooplasest, kes on Tartu Ülikoolis kas õppinud või õpetanud. Kõik nad on hiljem oma tegevusega mõjutanud oma maa või Eesti kultuurielu või poliitikat või saanud oma teadussaavutustega kogu maailmas tuntuks. Näitusel portreteeritud isikute lugusid illustreerivad ajaloolised fotod nendega seotud paikadest Tartus.

Veebinäitus on osa uuest ülikooli ajaloo püsinäitusest, mis avati muuseumis 29. novembril 2019.

Lisainfo: muuseum.ut.ee

***

Loe põnevatest maadest, kaunitest kohtadest ja loodusest

ReisiGuru.ee pakub huvitavat lugemist ja virtuaalrännakuid maailma eri paikadesse. Hea võimalus täiendada teadmisi ja reisida virtuaalselt kohtadesse, kuhu pole seni sattunud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *