KROONIKA

hobevalge-jpgLennart Meri "Hõbevalge" esitlus toimus Rooma reisikirjanduse festivalil

Tuntud reisikirjandusfestivalil esitleti Lennart Meri itaaliakeelset "Hõbevalge" tõlget, seega on eestlastele oluline raamat jõudnud nüüd rahvusvahelise lugejaskonnani. Teos oli seni tõlgitud vaid soome keelde.

40 aastat tagasi andis "Hõbevalge" Eesti rahvale tagasi muistse ajaloo. Projekti kuraatori Gianni Glinni hinnangul on oluline, et Läänemere idakalda ja Vahemere rahvaste iidsetest kontaktidest ja sellest, et müütiline Ultima Thule oli Saaremaa saab nüüd lugeda ka Itaalias.

Teose tõlkis Tallinna Ülikooli semiootik Daniele Monticelli ning kuus aastat kestnud tõlkeprojekti viisid ellu Lennart Meri Euroopa sihtasutus ja Itaalia Eesti Selts. Raamatu avaldas kirjastus Gangemi.

 

 

 

 

juhankuus-jpgInimlikkuse mõõt – ülevaade fotograaf Juhan Kuusi loomingust

Kuni 15. jaanuarini on Adamson-Ericu majamuuseumis avatud eesti päritolu, Lõuna-Aafrikas sündinud ja töötanud fotograafi Juhan Kuusi (1953–2015) näitus. Kuus on ennast ise nimetanud eelkõige antropoloogiks-dokumentalistiks.

17-aastase noorukina ajakirjanduses fotoreporteri tööd alustanud Juhan Kuusist kujunes tema 45 aasta pikkuse karjääri vältel üks Lõuna-Aafrika mõjukamaid ja radikaalsemaid fotograafe. Tema jäägitu pühendumise ja vahetu teravusega, kompromissitult sündmustega lähikontaktis võetud fotod leidsid tee maailma juhtivatesse pressiväljaannetesse, näitustele ja fotofestivalidele. Kümnete tunnustuste seas on ta Lõuna-Aafrikas mitmel korral valitud aasta fotograafiks ning ainsa eesti päritolu fotograafina on teda lausa kahel korral pärjatud maailma pressifoto prestiižseima tunnustusega – World Press Photo auhinnaga 1978. ja 1992. aastal.

Kuusi fotod jutustavad sügavalt inimlikke lugusid Lõuna-Aafrika inimestest, sõltumata nende nahavärvist ja rassilisest kuuluvusest.

Korraldajate soov on tuua maailmatasemega, kuid siinmail seni peaaegu tundmatu fotograaf ja ta looming vääriliselt Eesti kultuuriruumi ja meie kultuurilukku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *