Kristiina, mis Londonis ka toimub?

2009. aastal, enda sõnul armastuse ajendil Londonisse elama asunud laulja, multiinstrumentalist ja Eestlaste Kultuuriklubi Londonis asutaja Kristiina Killo ajab Londonis koos elukaaslase Madis Mälgandiga „Eesti asja“. Pakutakse Londoni ja üldse Ühendkuningriigi eestlastele võimalust nautida Eesti teatrietendusi ja kontserte ning korraldatakse töötubasid. Korralik möll ühesõnaga. „Näiteks novembris annab Londoni Eesti Majas stand up’i tüüpi etenduse “Ala(s)ti Palmiste“ palavalt armastatud Merle Palmiste!“ mainib Kristiina uhkelt. Aga lähmegi siis paariks päevaks Londonisse! 

Kas selle hirmsa Brexitiga koos on turisti jaoks midagi Inglismaal (Londonis) ka muutunud? Ei?

Brexiti järel lubatakse ELi kodanikel riiki siseneda ainult passi alusel. Eesti kodanikule on Suurbritanniasse reisimine viisavaba kuni kuus kuud järjest. 

Vahetult pärast Brexiti jõustumist juhtus minu sõbral Enn Tobrelutsul Tallinna lennujaama tollis kurioosne juhtum, kui ta tahtis oma semule viia neli kilo King Edwardi kartulit (just nendest saab valmistada maailma parimat ahjukartulit). Toll konfiskeeris kartulid, kaup anti riigi omandisse. Sellel aastal Michelini tunnustuse saanud restoranide Härg ja Pull omanik Enn pakkus tollitöötajatele ka retsepti, millest nad viisakalt keeldusid. 

(Piinlik, aga hetkel meenub siinkirjutaja enda pikk nägu, kui kiirustades sai Poolast Inglismaale lennatud üle pika aja. Õigemini meenub piirivalvuri kuri nägu, millega mees naiivse piiriületaja ID-kaarti jõllitas. Ainult passiga! Tasub meeles pidada. – R.S.)

Ma tahaks pika nädalavahetuse Londonis veeta – kus oleks mõistlik ööbida? Hotell, hostel, kodumajutus?

Kui on plaan veeta Londonis pikk nädalavahetus, peaks selle nädalavahetuse võimaluse korral ikka veel paar päeva pikemaks venitama, kuna lennujaamast linna saamine ja Londonis ringi liikumine on ju küllaltki aeganõudev! Lennujaamast on kõige mugavam ja kiirem linna saada rongiga. Rongipiletid võiks endale varem veebist ära osta. Hea on, et pilet ei ole fikseeritud, st kehtib ka teistel väljumisaegadel, sest kui lennuk hilineb või tekib muu viivitus, siis kulub see marjaks ära.

Soodsaimad hotelliketid on Ibis ja Travelodge, korteri saab üürida loomulikult ka Airbnb kaudu. Hoiatama aga peab, et midagi ülisoodsat on Londonis majutuse mõttes raske leida.

(Võib-olla tasub uurida natukene diivanisurfi ehk couch surfing’u kohta? Kirjutasime sellisest tasuta ööbimisvõimalusest põhjalikumalt ajakirja 2/2022 numbris – R.S.)

Kui kallis on London? Kui ööbimine välja jätta, siis kui palju ma päevas kulutan?

Jään vastuse võlgu, ega reisimine pole odav lõbu! Eriti veel Londonis! (Naerab.)

Mida soovitaksid Londonis üldse teha? Kas tuntud turismikohad on väärt külastamist? 

Londonis soovitan kindlasti esiteks külastada teatreid ning vaadata tipptasemel muusikale ja kontserte.

Kõige lihtsam viis Londonile pilgu peale viskamiseks on Hop-On-Hop-Off-bussid, mis viivad mööda kõikidest peamistest vaatamisväärsustest. Samuti on põnev kogemus Westminsteri juurest väljuv Thamesi jõe kruiis. Imelise panoraamvaate pakub Londoni kõrgeim ehitis Shard, kus 72. korrusel saab ka šampanjat nautida. Ilus vaade avaneb ka Alexander Palace’i juurest. Muuseumide külastamiseks peab palju aega varuma: neid on siin tohutult palju. Londonis on ka loomulikult palju ilusaid parke.

Suur hulk infot peidab ennast lehel visitlondon.com.

Kuidas ühistransport töötab? Kas on päevakaarti bussidele, metroole…?

Londonis ühistranspordiga sõitmiseks on kõige mugavam ja soodsam kasutada viipega pangakaarti, mis tuleb sisenemisel (metroos ka väljumisel) valideerida. Samuti on saadaval külastaja Oyster-kaart. Päevakaardiga ringisõitmine võib osutuda kallimaks.

Kus söömas käia?

Kuna olen ise suur maailma eri köökide austaja, siis olen külastanud siin paljusid restorane. Külalised oleme tihti viinud kesklinnast väljas asuvatesse toidukohtadesse, kus pakutakse väga autentseid roogasid. India köögi austajad võiksid külastada Wembleyt, kus on ridamisi India restorane, sh oivalisi taimetoidurestorane. Seal on samuti poed, kust mu külalised alati maitseaineid kaasa ostavad. Wembleys asub ka The Shree Sanatan Hindu Mandiri tempel, mis on külalistele avatud.

Ridamisi häid Türgi restorane leiate Green Lanesis, kus on suur türgi kogukond. Londonis on ka Hiinalinn, kus on palju Hiina restorane, aga ka poode.

Inglise köögi kohustuslik roog on loomulikult krõbekala kartuliga ehk Fish and Chips, mis täidab kõhu pikaks ajaks. Turistikohtades tasub enne restorani külastamist tagasisidet lugeda, sest miljonilinnas on võimalus ka väga halva toiduelamuse saamiseks. Kuid nagu ütles siin etenduse andnud näitleja Indrek Taalmaa: „Ka halb söögielamus on elamus, kuna see ei kipu ununema.“ Minu onutütar käis Londonis mitu aastat tagasi ja räägib senini, kui halvad olid ühest muuseumist ostetud vorstirullid (sausage rolls).

Külastada tasub ka Inglise pubisid, näiteks Chancery Lane’i metroojaamas asuvat The Cittie of Yorke, mis on 600 aastat vana. Soodsaim pubikett on Wetherspoons.

Kas seal linnas on mõni koht, mida tasub vältida? Noh, nagu kunagi oli Tallinnas Lasnamäe …

Just mõtlesime ennist sellise asja peale ega tulnud otseselt nagu midagi pähe. Ma ei tea küll kohta, mida tasuks turistil vältida, aga rahvarohketes kohtades peab ikka valvas olema, vargaid on igal pool!

Kuidas kirjeldaksid Londonis inimesi? Rahvusvaheline seltskond? 

Kui rääkida Londoni inimestest, siis siinne seltskond on jah väga rahvusvaheline. Londonis räägitakse üle 200 keele! Londoni inimesed on väga abivalmid ja viisakad. Ükskord jalutasin kurva näoga linnas, minu juurde tuli kohalik ja küsis, et kas mul on ikka kõik hästi!

Nii et marss kõik Londonisse, kus tänava peal sinu käest küsitakse, kas sul on kõik hästi! Seal saad oma mure ära rääkida.

 

Tekst: Rene Satsi

Foto: Madis Mälgand

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *