Koloniaalajaloo jäljed Eestis

Kumu kunstimuuseumi näituse „Vallutaja pilk: Lisa Reihana „In Pursuit of Venus““ üks kuraatoritest Linda Kaljundi kirjutab lähemalt näituse saamisloost ja Eesti ajaloo seostest kolonialismiga. 

Tavaliselt arvatakse, et Eesti ajalugu ei ole kolonialismiga eriti seotud. See ei pruugi nii olla. Näituse „Vallutaja pilk“ koostamisel saadud kogemus tekitab kiusatuse väita, et kunagised asumaad tunduvad eestimaalastele praegu kaugemad ja võõramad kui 19. sajandil. Impeeriumite ajastul olid kolooniad pildi ja sõna vahendusel inimestele palju lähemal. Neil oli oluline koht ka siinsete inimeste maailmapildis.

Eesti muuseumides on koloniaalajalugu olnud õhus juba mõnda aega. Näiteks uuris Tartu ülikooli muuseumi näitus „Maailma mõõtmine“ (2016) Eestist pärit maadeavastajaid. Kumu kunstimuuseumi näitus „Vallutaja pilk“ sai alguse 2017. aastal, kui Eha Komissarov ja Kadi Polli nägid Veneetsia biennaalil Uus-Meremaa kunstniku Lisa Reihana võimast videoteost „Veenuse kannul“, mis kujutab eurooplaste ja Vaikse ookeani põlisrahvaste kohtumisi. Kiiresti sündis otsus teost Eestis näidata ja luua näitus koloniaalajaloo jälgedest Eestis.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga