Kapten Kolk Kauges Idas

Hiljuti õnnestus Tiit Pruulil Muhumaalt osta peotäis merendus- ja lennunduslikke vanu fotosid. Vanad asjad võivad mõnikord juhatada uurija põnevatele kultuuriloolistele jälgedele, müüjagi ei teadnud algul, kelle fotod need on või millest need jutustavad. Juhtlõnga andis ühel kodustele saadetud fotol olnud kiri, mis oli kirjutatud Nagasakis ja dateeritud 1911. aastaga.

Tekst: Tiit Pruuli
Fotod: Tiit Pruuli kogu

*

Pärast kolme päevase töö kateriga Kolõma jõel Signali raamatuga1.

Nagasakis 16. oktobril 1911a

Armas Ingel ja Mihkel2! 

Tulime Jääemerest tagasi ja jäutsime täna Nagasaki. Meil läks jääe sees rool ja vint katki. Neid parandame siin. Siit läheme Kanatsu ja sealt Vladivastaki. Sadan Sinule näha missugused rided minul olid Jääemeres. Kirjutan varsi pikemalt. Teitele keik head soovides.

Armastaja Jaen

Kirjutage minule adres vana

*

Ja siis hakkas vaikselt kooruma põnev tõde. 

 

Tuuline rand

Kes on hoolikalt lugenud Aadu Hindi romaani „Tuuline rand“, mäletab sealt üht episoodilist tegelast – Juulius Väina –, kes sattus Vene-Jaapani sõtta ja jäi siis Kaug-Itta elama. Romaani neljandas osas öeldakse, et „onu Juulius pidi kirjade järgi sel sügisel Hiinast ära tulema, aga ei tulnud, saatis mööda pikka mereteed siia Eestisse ainult oma naise, tädi Greete“. Igatahes on raamatust selge, et kapten Juulius on kaugel maal päris rikkaks meheks saanud. Tolle Juuliuse väidetavaks prototüübiks on Aadu Hindi onu Jaan Kolk (1880–1953) ja Greete võiks olla tema naine Jekaterina.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *