Kaks kanget KAGU-AASIAS

Jõulude ajal ja aastavahetusel seiklesid „Kaks kanget“ ehk Teet Margna ja Kristjan Jõekalda koos režissöör Villem Tarvase ja operaator Janar Volmeriga Kagu-Aasias. Nad käisid Myanmaris, Tais, Laoses ja Kambodžas. Lennati 12 korda lennukiga, sõideti rongi, bussi ja jõelaevaga, matkati jalgsi ning liiguti härjarakendiga. Reisi aitasid ette valmistada Go Travel ja Tiit Pruuli, kes tegi ka GO Reisiajakirja jaoks väikese fotokokkuvõtte sellest, mida alates märtsikuust Kanal 2-s näha saab.

Kagu-Aasia ehk täpsemalt Indo-Hiina, kus me käisime, on värviline segu sadadest rahvastest ja keeltest, mägedest, džunglist ja merest, tuhandetest mustritest ja paljudest põnevatest võimalustest turistide jaoks. Siin on kõrvuti läbimatud ürgmetsad, ajaloolised paigad ja tänapäevased suurlinnad. Sümboolne näide on see, et riisi – seda Aasia inimese põhitoidust – on maailmas kokku üle 40 000 sordi. Kui palju erinevaid riisiteri! Riisist saab teha suppi, praadi ja magustoitu.

Nagu nimigi ütleb, on Indo-Hiina piirkond Hiina ja India vahel, poolsaar Euraasia kaguosas, mida on mõjutanud nii Hiina kui ka India. Seda on mõjutanud ka Prantsuse ja Briti koloniaalvõimud, muistsed khmeerid ja monid, XX sajandi jänkid ja venelased. Ja kes kõik veel – segu missugune!

Meie reisiseltskond jõudis sellest kultuuride paljususest kolme nädalaga haarata vaid murdosa. Oleks tahtnud aga palju rohkem, juba praegu tahaks tagasi.

Tai

Tais saab teha pea kõike – puhata rannas, matkata looduses, seigelda öös, mediteerida kloostris. Lisaks sellele käisime me vaatamas kuldset kolmnurka Tai–Laose–Kambodža piiril, kus veel hiljuti toodeti suur osa maailma oopiumivarudest. Suurim üllatus oli aga Valge tempel Chiang Rais. Selle veidi Antoni Gaudí Sagrada Família stiilis pühamu on ehitanud Taimaa modernistist kunstnik Ajarn ChalermchaiKositpipat. See tempel mõjub muidu natuke tüütavaks muutuvate budistlike pühapaikade kõrval nagu sõõm värsket õhku – tundub, et vana Buddha võis ka päris lahe mees olla.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga