Jukagiirid – müstiline Põhjala rahvas

Etnoloog Aimar Ventsel kirjutab jukagiiridest, Euraasia Põhjala müstilisest rahvast, kelle kohta teatakse võrdlemisi vähe, ent kellele on iseloomulik eriomane keeruline vaimude, hingede ja tootemloomade süsteem, mis on ühendatud klannisüsteemiga ja selle järgi ka maaga.

Lapsepõlves armastasin lugeda raamatuid maadeavastajatest, reisilugusid ja kirjeldusi kaugetest kultuuridest, kusjuures juba siis tundsin mingit seletamatut tõmmet just Arktika suhtes. Millalgi pioneerilaagris olles leidsin raamatukogust Lennart Meri „Laevapoisid rohelises ookeanis“ ja just selle raamatu kaudu puutusin esimest korda kokku jukagiiridega. Nimelt reisis 1959. aastal komnoorest ajalootudeng sõpradega Jakuutiasse ja jäi Jakutskisse mõneks päevaks toppama. Et mitte asjatult aega raisata, tegi kohalik komsomoliülemus talle ettepaneku lennata üheks päevaks Andrjuškinosse jukagiire vaatama. Mõeldud – tehtud ja Lennart Meri sattus niimoodi kohalikus kultuurimajas nägema tantsupidu, kus jukagiiride noored tulid kokku, et trummi saatel rahvalaule laulda ja traditsioonilisi tantse tantsida.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga