Jaak Prozese teekond soome-ugri maailmas

Ajaloolane ja rännumees Jaak Prozes tunneb soome-ugri maailma läbi ja lõhki, sest ta on lugematu arv kordi soome-ugri rahvaste juures ringi rännanud ja kogu oma erialase töö hõimlastele pühendanud. Räägime Fenno-Ugria Asutuse tegevusest, maailmakongressist ning ajame sekka ka veidi nõiajuttu.

Olete oma tegevusega andnud väga suure panuse Venemaal elavate soome-ugrilaste eluolu parandamiseks ja nende pärandi säilitamiseks. Miks see teema on teile ajaloolasena kõige südamelähedasem? Mis lugu on selle taga?

1988. aastal arhiivis ajaloopraktikat sooritades hakkasin tegelikult tundma huvi Tallinna piirkonna ajaloo vastu. Eelkõige olid minu huvikeskmes Haabersti ja Harku piirkond. Muidugi tundsin ka piirkonna koolide vastu huvi ja panin tähele, et koolides tähistatakse hõimupäevi. Aeg oli aga selline, et kõikjal tuldi välja kas uute ideedega, uute organisatsioonide loomise mõttega või siis püüti taastada vanu häid traditsioone või organisatsioone. Mõtlesin, et see hõimupäevade asi on tähtis, sest aitab tugevdada meie identiteeti, viib mõtted meie keele- ja kultuurijuurtele. Leidsin mõttekaaslasi ja nii korraldati Eesti ungarlaste organisatsioonide abil 1988. aastal esimesed sõjajärgsed hõimupäevad.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga