Hillar Kukk: Olen tohtinud hingata tuult vabal merel

Eesti tunneb end üha täisväärtuslikuma me- reriigina pärast viitkümmet aastat, mil meri ja saared olid piiritsoon ja kalapaadigagi naljalt merele minna ei tohtinud. Taasiseseisvunud Eestis oli esimeseks jahtlaev Lennuk, mis imelisele ilmale meritsi tiiru peale tegi.

Kahemastiline jahtlaev Martha asus kapten Hillar Kuke juhtimisel teele 2007. aasta jaanipäeval. Merel käinud teavad, et ka lühike merereis on kui väike sõõm vabadust. Martha oli teel täpselt kaks aastat. Praegu ümberilmareisil merd seilav Jaan Tätte ütles oma hiljutises kirjutises, et pika merelolekuga hakkavad reaalsused hägustuma. Maised ja argised asjad jäävad kaldale maha, reaalne tundub ebareaalne, mõte läheb rändama, on aega oluline selgeks mõelda ja asju distantsilt ning suuremalt vaadelda.

Kapten Hillar Kuke logiraamat on palju enam kui see, mida ta oma rännakul näeb. Vähemalt sama oluline on see, mida ta tunneb ja mõtleb, milliseid keerdkäike teevad inimsuhted ja kuhu viivad mälestused. On ülevat ja piinlikku, rutiinset argipäeva, suurt õnne ja õnnetustki. Aga nagu autor ise Saint-Exu- péryd tsiteerides ütleb – ma ei otsi ohtu, ma tean, mida ma otsin, ma otsin elu. Mänguliselt kujundatud mereraamat toob vaba mere tuuled iga lugejani. Raamat näeb nii kena välja, et kõlbab jõuluks kinkida ka igale merehuvilisele.

Janno Matt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *