Ekspeditsioonifotod jutustavad

Epidemioloog ja meditsiinigeograaf Mati Rahu (1942) osales 1973. aastal Ida-Siberi ja 1978. aastal Baikalimaa ekspeditsioonil. Kaugetel ja võõrastel aladel kokku nelja kuu vältel nähtut jäädvustas ta filmilindile. Hiljuti lõpule viidud slaidide digiteerimine andis tõuke kogetut veel kord meenutada. Mälu aitasid värskendada üksikasjalikud ülestähendused rännupäevikutes, milles hulk sündmusi on kajastatud kellaajalise täpsusega. Igal fotol on oma lugu, kord rohkem, kord vähem värvikas.

1959. aastal loodi Irkutskis asuvas NSVLi Teaduste Akadeemia Siberi osakonna Siberi- ja Kaug-Ida Geograafia Instituudis meditsiinigeograafia sektor. Nii pandi alus maastike kahjulike ja tervistavate omaduste süvauurimiseks. Hakati korraldama meditsiinigeograafia ekspeditsioone, et kaardistada haiguste looduslikud ja sotsiaalmajanduslikud eeldused. Teadusuuringute eesmärk oli teha riigi Aasiaosa meditsiinigeograafiline rajoneerimine koos vastavateemalise kaardistikuga.

Siberi- ja Kaug-Ida majanduslik areng eeldab massilist tööjõu juurdevoolu uusehitistele. Et kergendada uusasukate, kellest umbes pooled pärinevad stepi- ja metsastepivööndist, kohanemist taiga looduslike tingimustega, peab varakult teadma, mis ohustab rahvastiku tervist asustamisele kuuluvatel aladel. Moskva ja Leningradi projekteerimisinstituudid tunnetasid üksmeelselt vajadust meditsiinigeograafiliste kaartide järele ning rahastasid geograafia instituudi lepingulisi töid.

Loomulikult on suvekuud ekspeditsioonide korraldamiseks soodsaimad. Töö ekspeditsioonil käib mitmel rindel: kabinetitarkuse piiratusest vabanemise ja piirkondade parema tunnetamise nimel rännatakse ringi ning tehakse ettevalmistavaid väliuurimisi; linnades ja muudes asulates kogutakse statistilisi andmeid keskkonna, rahvastiku ja haigestumuse kohta; looduses püütakse aerofotode dešifreerimisega saada selgust maastikutüüpide ning neile omaste looduskoldeliste haiguste esinemises. Et selliste haiguste tekitaja (nt viirus, bakter) ringleb looduses inimesest sõltumata loomalt loomale verd imevate lülijalgsete vahendusel (puuk, sääsk, täi), siis uute elanike nakatumisriski hindamiseks uuritakse ekspeditsioonidel nii närilisi kui ka nende parasiite.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga