Biskaia lahe pärlid

Biskaia lahte palistavat laia liivaranda ehivad kolm tuntud pärli: Biarritz, St Jean de Luz ja San Sebastian. Kaks esimest Prantsusmaal, viimane Hispaanias, aga kõigil neil kuurortlinnadel on üksjagu sarnasust – pikad kaldapromenaadid kaardumas ümber kaunite lahtede, randa uhtumas Atlandi ookeani lained.

Alustame oma reisi Biarritzist ja saame kohe üllatuse osaliseks – kuigi oleme Prantsusmaal, suheldakse meiega meelsasti inglise keeles, abivalmidus ja sõbralikkus on lausa silmatorkavad. Seda kuurortlinnas, kus kohalikud võiksid olla turistidest tüdinenud! Aga on hoopis vastupidi. Kas tõesti teadvustavad nad nii selgelt oma eksistentsi sõltuvust sellest majandusharust või on põhjus muus?

Biarritzi ajaloole pilku heites saab selgeks, et juured on sügavamal. Nii nagu ikka, on kõigi kolme linna puhul tegemist kunagiste kaluriküladega, kus elu keerles algselt vaid ümber kalapüügi – eriti just vaalapüügi! –, kuni 19. sajandi keskel jõuti mereranna tervendava toime tõdemiseni, mis tõi kohale kroonitud päid koos kõrge saatjaskonnaga, kerkisid hotellid ja kasiinod ning belle epoque’i ajastul hiilgasid kuurordid juba oma täies säras. Biarritzi tõusule Euroopa luksuskuurortide esirinda pani aluse Napoleon III abikaasa keisrinna Eugénie, kes lasi ehitada sinna oma suvevilla (Villa Eugénie, 1855), mis nüüd kannab nime Hôtel du Palais. Nagu öeldakse Biarritzi ajaloost rääkides, sai „kuninganna rand” peagi „randade kuningaks”, mida külastasid Briti ja Belgia, Rootsi ja Vene, Hispaania, Austria ja Serbia kroonitud pead, saatjaks mõistagi kõrgaristokraatia ning kõik need, kes ihkasid saada osa kõrgeaususte kaudsestki aupaistest. 19. sajandi lõpul oli umbes 5000 elanikuga linnast saanud kuurort, mida külastas aastas ligi 50 000 puhkajat. Kasiinodes ja luksusärides räägiti lisaks aristokraatlikule prantsuse keelele ka inglise keelt, kuna Biarritzi kuulsus meelitas kohale rikkaid ja ilusaid ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, eriti hindasid Biarritzi aga britid. Kui ameeriklased olid vändanud seal Hemingway esikromaani põhjal filmi „Ja päike tõuseb” („The Sun Also Rises”, 1957), sai Biarritz lemmikpaigaks surfaritele ning on seda siiani.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga