Birma ehk Myanmar – ilusa maa mitu nägu

Myanmaris on lisaks suurlinnadele Mandalayle ja Yangonile ka palju muud avastamisväärset. Kerttu Olveti töötas ja rändas MTÜ Mondo vabatahtlikuna turistidele suletud ehedates maapiirkondades, kuhu muidu poleks kunagi sattunud.

Minu lugu algas möödunud aasta rahulikul jõuluajal, mil polnud veel märkigi algavast ülemaailmsest kriisiolukorrast. Proovisin esimese asjana selgeks teha, kas uue koduriigi nimeks on Birma või Myanmar, et mitte juba piiripunktis piinlikku olukorda sattuda. Birma oli riigi ametlik nimi kuni aastani 1989, tulenedes sõnast Phama, mis tähendas „riiki“ kohalike igapäevakeeles. Küll aga oli juba tol ajal riigis kasutusel mitu keelt-dialekti, kõrgklassi seas viidati „riigile“ sõnaga Myanma. 1980ndate lõpus otsustas tollane sõjaväeline režiim muuta riiginime ametlikult Myanmariks. Viimasel aga puudus nii rahva seas kui ka rahvusvahelisel tasandil toetus ja soe vastuvõtt, mistõttu paljud lääneriigid kasutavad endiselt riiginimena Birmat. Sestap on maa ka sisemiselt jagunenud, suurlinnades on peamiselt kasutusel Birma, väiksemad piirkonnad ja vähemusrahvused kasutavad hea meelega vaid Myanmari, sest see hõlmavat enamaid rahvaid kui vaid bamarid, kes moodustavad napilt üle poole kogu riigi elanikkonnast. Vastuollu tõi pisut leevendust tänane de facto riigipea Aung San Suu Kyi, kes võrdsustas mõlemad riiginimed ning ametlikult võib kasutada kumba tahes. Vältimaks poliitilisi debatte kohalikega, tasub viidata riigile kui Birma/Myanmar. Heal lapsel mitu nime, väga omanäolisel riigil samuti, kuid lihtsuse huvides valin edaspidiseks kasutamiseks neist ühe.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga