Aserbaidžaan on peateel

Eestlastele tundub Aserbaidžaan mõnikord nagu natuke nurgatagune koht. Tema naabrid Georgia, Armeenia, Türgi ja Venemaa on arusaadavad, aga Bakuu on „kusagil seal“. Toivo Klaar on viis aastat olnud Euroopa Liidu eriesindaja Lõuna-Kaukasuses ja Georgia konflikti reguleerimisel.

Toivo, kui vaadata Brüsselist, kus asub sinu kabinet, kas Aserbaidžaan on samuti nurgatagune?

Kindlasti ei ole see kusagil nurga taga. Eriti praeguses maailmapoliitilises olukorras, kus ida-lääne teed, mis on jooksnud läbi Venemaa, on laias laastus läbi lõigatud või vähemalt pausile pandud. See tähendab, et ida-lääne trassil, ka kaubavedude suhtes, on Aserbaidžaani roll muutunud tähtsamaks kui enne. Juba varem tuli kaup idast üle Kaspia mere ja läks edasi lääne poole. Ja vastupidi. Nüüd, kui põhjapoolne trass ei tööta, on sellel nn keskmisel koridoril suur roll. Aserbaidžaani gaas tuleb Euroopasse, räägitakse sellest, et tuua ka Türkmenistani gaasi Aserbaidžaani kaudu Euroopasse. 

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *