Arktilised purjed Botaanikaaias

Alates jaanuarist saab Tallinna Botaanikaaia Palmimajas näha kunstnik Peeter Lauritsa näitust. Näitus on osa ka tänavusest Biotoopia kunstiprogrammist.

Palmide ja araukaaria kohale heisatud purjedele on trükitud Põhja-Jäämere vetikad. Teos on üles ehitatud kontrastile – arktilised taimed versus troopikataimed, ookeanitaimed versus maismaataimed, ülalt alla pildistatud vaade, mida tuleb vaadata alt üles – osutamaks kõigi eluvormide olemuslikule sugulusele.

Peeter Laurits resideerus 2022. aasta suvisel pööriajal Põhja-Jäämere ääres, Euroopa kõige põhjapoolsema tipu Slettnesi tuletornis, Academy for Rhythmorphology (ARm) # 1 workshop’il. Eesmärk oli keskenduda looduse rütmilistele liikumistele, eriti tõusu ja mõõna rütmikale polaarpäeva haripunktis, kui päike käib silmapiiril ringiratast. Osales 12 kunstnikku eri riikidest ja erialadelt, kellega koos tehti nädala jooksul veealuseid helisalvestusi, filmiti, pildistati, sõeluti planktonit, tehti mõõtmisi ja peeti seminare. Põhjalikumalt keskenduti vetikatele, kes on piirialade ehk mõõna ajal kuiva, tõusu ajal veealuse ilma asukad. Vetikad haakuvad Biotoopia tänavuse teemaga „Varivõrgustikud“, mis vaatleb meie silmade eest varjatud eluvorme, olgu need siis maa-alused, veealused või kudede vahelised. Biotoopia konverents toimub 11.–13. mail sealsamas Botaanikaaia Palmimajas.

Teos „Jäämere purjed Palmimaja taevas“ jääb Palmimajja 2023. aasta viimase päevani.

***

Peeter Laurits on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikus Ülikoolis, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi International Centre of Photographys. Lauritsa peamisteks väljendusvahenditeks on fotograafia ja digitaalsed manipulatsioonid. Ta on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. 1990ndatel pöördus ta süvaökoloogiasse, kolis metsa elama ning rajas Kütioru Avatud Ateljee. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Laurits on teinud isikunäitusi Londonis, Berliinis, Moskvas, Chiang Mais ja mujal, tema töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse. 2017 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks ning aastast 2021 kureerib rahvusvahelist teadus- ja kunstisümpoosionit Biotoopia.

***

Peeter Laurits

Jäämere purjed Palmimaja taevas

Näitus on avatud 13.01–31.12.2023

Foto ja videomontaaž – Peeter Laurits

Helirežii – Ann Reimann

Konsultant – Arjen Mulder

Trükk – Lipuvabrik

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *