Arktika Tallinnas

Märtsist maikuuni oli Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu galeriis eksponeeritud näitus „Eesti ja Arktika“. Küsitleme sel puhul ürituse kuraatoreid, mere- ja polaarajaloolast ning Eesti Polaarklubi tegevjuhti Katrin Savomäge ning kunstiajaloolast ja raamatukogu teaduskommunikatsiooni ja näituste juhti Harry Liivranda.

Kust tuli sellise näituse idee?

Katrin Savomägi: Kõik oli seotud Eesti sooviga saada Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks, milleks anti taotlus sisse 9. novembril 2020. Vaatlejaks kandideerimise protsessi ettevalmistamise raames pöördus Välisministeerium Eesti Polaarklubi kui polaarteadlaste ühenduse poole, et Arktika teemat võimalikult paremini laiemale avalikkusele tutvustada. Üks võimalus Arktika uurimise tänapäeva ja pika ajaloo eksponeerimiseks on näitused. Esimene kokkupuude polaarvaldkonnaga on inimestel tihti läbi raamatute ning seepärast oligi üks ideedest korraldada raamatunäitus ja tutvustada Eesti Meremuuseumi polaarkirjanduse kogu. Koostööettepanek tehti Tallinna Ülikooli Akadeemilisele Raamatukogule, mille kullafondi kuuluvad vanimad baltisaksa polaaruurijate raamatud. Kuna raamatukogu direktor, keemikuharidusega Andres Kollist on ka ise polaarklubi liige ja valdkonnaga hästi kursis, siis ei võtnud otsustamine palju aega.

Harry Liivrand: Mulle edastas selle näituse korraldamise mõtte ja palve Andres Kollist ning loomulikult inspireeris teema „Eesti ja Arktika“ kohe, seda enam, et algusest peale kujutasin ette, et seal saab ja peab eksponeerima meie raamatukogu ning Meremuuseumi raamatukogu haruldaste huvitavate Põhjala-teemaliste trükiste kõrval ka kujutavat kunsti ja folkloorset materjali. Pealegi sobis interdistsiplinaarselt käsitletav teema kokku ka Akadeemilise Raamatukogu kui teadusraamatukogu imagoga.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga