Miks minna Taiwani?

Anu Virkus elab juba viiendat aastat Taiwanis ning on giidiks Go Traveli reisil, mis toimub 2025. aasta veebruaris. Esitasime Anule kolm küsimust.

Tekst: Rene Satsi
Foto: erakogu

Milliseid nõuandeid annaksite esmakordsele Taiwani külastajale?

Esimest korda Taiwani saabumisel tuleks rihtida õiget aastaaega (ehkki viimased aastad on kliimamuutused kõik uperkuuti lennutanud). Kevad ja sügis on kõige mahedamad aastaajad, suvi toob kaasa kõrge temperatuuri ja taifuunid, talv sarnaneb Eesti sügisega.

Kindlasti mitte kaasa tuua kotinurgas lihatooteid. Kui need tollis avastatakse, siis esimese korra eest on trahv 200 000 kohalikku dollarit, mis võrdub umbes 5600 euroga. Lennujaamas ajavad patustajaid taga kahte tüüpi koerad: vorsti- ja narkokoerad.

Taiwanlased ise on sõbralikud, väga vastutulelikud ja abivalmis. Ja ausad! Kusagile unustatud telefon või võtmed tõstetakse võib-olla kõrgemale kohale, aga keegi neid pihta ei pane. Restoranis pannakse oma koht kinni, asetades lauale telefon, võtmed või arvuti. Taskuvargaid kartma ei pea ja kell 3 öösel on niisama kindel kui kell 12 päeval, vaatamata sellele, millises linnaosas viibid. Taiwan on järelevalvekaamerate maa, kaamerad on üleval iga 100 meetri järel.

Taiwanis on kõike ja igale maitsele. On mägesid, on ookeani, modernseid suurlinnu, ehedat hiina kultuuri, kohalikke hõrgutusi.

Taipeis saab kenasti inglise keelega hakkama ja Google Translate on kõigil olemas.

Vaatamata sellele, et Eesti on pindalalt Taiwanist isegi suurem, elab siin 24 miljonit inimest.

Ühistransport on väga mugav ja odav, peatused ingliskeelsete tõlgetega, samas ei tohi ei metroos ega bussis süüa-juua ega kõvasti rääkida. Igal pool on kasutada Ubike, reeglite järgi on jalgratturitel tänaval eesõigus (ka jalakäijate ees). Taiwani autojuhid eiravad võimalusel KÕIKI reegleid.

Kui võib veel lisada, siis ajakirjanduse poolt üle haibitud Hiina oht on tõesti vaid vaht. Loomulikult peetakse siin Hiina tegevusel silma peal, aga olukord on kaugel 1950. ja 1960. aastatest, kui siin tõesti tegelik pommitamine ja sõjategevus käis.

Kas Taiwani tasuks tulla ka ainult söögi pärast?

Taiwani peetakse gurmaanide kullaauguks. Beef noodles, soup dumplings, wontons in chilli oil, fried popcorn chicken, bubble tea (pärit Taiwanist), pineapple cake, shaved ice cream on ainult mõned näited headest asjadest. Ööturgudel saab maitsta nii grillitud peensoolt kui ka haisvat tofut. Et kõige paremini kohalikust toidust aimu saada, tuleb sööma minna suurema seltskonnaga. Portsjoni kaupa toitu ei tellita, vaid roa kaupa, igaüks tellib enda lemmiku või kaks ja seejärel jagatakse kõik lauale toodu sööjate vahel. Road tuuakse lauale suvalises järjekorras ehk milline roog esmalt valmis saab. Taiwani tee on üldse teine teema. Ja Taiwani puuviljad! Mangod, ananassid, pomelod, draakoniviljad ja muu on jumalik, aga kõik Taiwani puuviljad on hooajaline kaup. Maasikahooaeg on näiteks jaanuaris, pomelot saab osta ainult septembris.

Iseloomusta Taiwani ainult ühe sõnaga palun.

Erakordne!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *