Vastutustundlik reisimine

Kõik räägivad sellest, aga mida see tegelikult tähendab? Vastutustundlikust reisimisest räägiti vaikselt juba ka varem, kuid alles „tänu“ üleilmsele pandeemiale on teema õige tõsise hoo sisse saanud. See tähendab, et reisimise iseloom on igaveseks muutunud ja enam pole võimalik reegleid painutada ning nõutud tingimusi enda jaoks sobivaks kohandada. See tähendab, et reisimise võimalikkus täna sõltub igaühest meist, eelkõige aga meie käitumisest.

Reegleid, nõudeid ja muudatusi on tõesti palju. Vahel muutuvad need lausa mitu korda päevas ja inimesel, kes reisiäris ei tööta, on neist raske aru saada. Siin tulebki appi Sinu kodumaine reisibüroo, kes kogu selles infotulvas orienteeruda aitab. Ja nagu ikka kehtivad ka reisimisel kõik need muud kirja pandud ja kirjutamata normid ja nõuded, millest me juba loodetavasti oma igapäevaeluski kinni peame.

Täna tunnevad liiga paljud end juba lennujaamas justnagu vabanenuna – reeglitele, nõuetele ja soovitustele kiputakse kergekäeliselt läbi sõrmede vaatama. Lisaks rikutakse eneseisolatsiooni. See on VÄGA SUUR probleem! Sest vastutustundlikkus laieneb lisaks reisil olekule ka enne ja pärast reisi käitumisele.

Siin on 12 nõuannet, kuidas reisida vastutustundliku(ma)lt: 

  1. Kasuta kodumaise reisibüroo teenuseid – usu, me aitame kiirelt muutuvate reeglite rägastikus kergelt ja kiirelt orienteeruda, aitame õige puhkusereisi sihtkoha valida ja palju muudki.
  2. Jälgi sihtkoha nõudeid Reisi Targalt lehelt või sihtriigi vastavates allikates juba enne reisi. Vajadusel täpsusta oma reisikonsultandiga.
  3. Tee vajalikud testid õigeaegselt ning kindlasti kasuta sama dokumenti, mida reisimisel plaanid kasutada.
  4. Täida vajalikud ankeedid õigeaegselt – reeglina käib siia alla terviseankeet, kuid küsi alati üle, kas on veel ankeete või deklaratsioone, mis vajaksid täitmist ning kindlasti jälgi ajapuhvrit.
  5. Hoia distantsi ja väldi üle rahvastatud kohti – vanasti trügiti nimme neisse kohtadesse, mis olid nn üleilmsed turistilõksud. Täna on paljud kohad küll tühjad ja nii väga tunglema ei peagi, kuid tendents vältida rahvarohkeid kohti jääb kindlasti püsima.
  6. Kanna maski ja pese käsi – mask ei tohi tolgendada lõua otsas või ühe kõrva taga, see peab katma nii suu kui nina. Kus pole võimalik käsi pesta, seal otsi desovahendit. Soovitame minisuuruses vahendit endaga kogu aeg kaasas kanda, seda just eriti reisides.
  7. Planeeri veidi enam ette – tee eelbroneering. Täituvusnõuded on kõikjal külastajate arvu kordades vähendanud, mis tähendab, et Sinu poolt soovitud kohta mahub tunduvalt vähem inimesi. Eelbroneering tagab muretu restorani- või muuseumikülastuse.
  8. Uued reeglid lennujaamas ja lennukis – mask peab olema ees kogu reisi vältel v.a söömise ja joomise ajal. Lennukis ei tohi põhjuseta ringi jalutada – on teatud mugandused lastele, kuid sedagi vaid terve mõistuse piires. Reeglite ja lennukimeeskonna märkuste eiramine lennukis võib lõppeda sellega, et kapten tühistab selle reisija tagasilennu pileti, mis omakorda tähendab seda, et tagasilennuks tuleb otsida muu alternatiiv (oma kulu ja kirjadega). Kaasreisijate tervise ohtu seadmine on karistatav ja kapten võib vajadusel teavitada ka politseid. Seda kõike muidugi juhul, kui Sa ei ole juba lennujaamas reeglite eiramise tõttu lennukeeldu saanud. Loe lisa siit.
  9. Kasuta vähem sularaha – täna on seda mugav teostada, sest meil on kontaktivaba makse ja kõiksugu muud mugavad mobiilsed makselahendused.
  10. Puhasta lisaks kätele ka mobiiltelefoni, arvutit, rahakotti jm esemeid, mida Sa enim katsud. Ära unusta pesta maski!
  11. Pärast reisi tee vajalikud testid ja püsi isolatsioonis – kui naased kõrge riskiga riigist, siis tee test ja püsi isolatsioonis. Eneseisolatsiooni saad vähendada, tehes kordustesti kuuendal päeval. Madala riskiga riigist, nagu näiteks tänase (26.03.2021) seisuga Hispaania, Iirimaa, Island, Portugal, naastes ei pea üldse eneseisolatsiooni rakendama ning saab koheselt (peale testi tegemist ja negatiivset tulemust loomulikult) naasta tavapärase elu juurde.  On ülimalt oluline pidada just naastes kinni isolatsiooninõudest, sest vaid nii saame peatada teiste nakatamise ja võimalike uute tüvede tahtliku või tahtmatu levitamise.
  12. Kindlusta oma reis – meie kindlustuspartner on Salva, kes käib kiirelt muutuva maailmaga kaasas ning arendab oma reisitoodet pidevalt. Tänaseks püsib nende toode kolmel tugeval sambal: COVID-19 tervisekindlustusekaitse, tervisekindlustuse summa kuni miljon eurot ning soodushinnaga testimine Confidos. Loe lähemalt siit.

Ära väldi reisimist, tee seda vastutustundlikult!

 Reisimine on ja jääb. Mitte ainult seepärast, et inimeste (ja kaupade) vaba liikumine on üks põhiõigusi, vaid ka seepärast, et inimkontakti ei asenda mitte miski ning soov kogeda uut on meie loomusesse sisse kirjutatud.

Ära vilista reeglitele ja ära muganda neid endale sobivaks. Reeglid on täitmiseks – vaid nii saame olla jätkuvalt mobiilsed, seda nii riiklikul tasandil kui maailma mastaabis, ja võtta aeg maha, et minna kogu perega päikesepuhkusele Kanaaridele, tööreisile Rooma või elamusreisile Guatemalasse.

 

Loe SIIT ka Eesti Turismifirmade Liidu soovitusi turvalisemaks reisimiseks.

1 Trackback

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *