Uus aasta lõunaookeanil

Meie uus aasta saabus Gerlache’i väinas. Hommikupoolikul käisime maalilises Lemaire’i kanalis (pildil). Olime esimesed, kel jääolud sel hooajal lubasid kanali läbida.

Pärastlõunal külastasime brittide ajaloolist baasi Port Lockroy, mis asub Goudier’ saarel ja mille koordinaadid on 64°49’ lõunalaiust ja 63°30’ läänepikkust.

Juhan Smuul kirjutas oma Jäises raamatus sellest, et polaaraladel, nii põhjas kui lõunas, on kombeks, et piiritus tembitakse laiuskraadi kohaselt. Nii et kui Smuul elas aastavahetusel 1957-58 mõne kuu Mirnõi jaamas, mille positsioon on 66°30’ lõunalaiust, siis piiritus pidi olema 65-67 kraadi kange.

Meil piiritust ei olnud, küll aga jõime kodust kaasa toodud jooke – 50°ne Vana Tallinn tegi lõikava tuule käes olemise kenasti soojaks.

Kui laeva aeg sai 19, jõudis uus aasta Eestisse. Kogunesime üheteistkümnekesi viiendale tekile, Peruust pärit baarmen Sixto serveeris meile šampanjat ja olime mõtetes koduga. Meie ümber lehvitasid sabadega küürvaalad, veidi hiljem kümned mõõkvaalad.

Kui uus aasta jõudis laeva, siis pidas meie ekspeditsiooni juht, sakslane Jan Brüde imeilusa kõne sellest, kuidas me laevas on 19 rahvusest reisijaid ja 11 rahvusest meeskonnaliikmeid ja oleme siin kaugustes nagu väike mudel suurest maailmast. Ja kuidas siin üksinduses saad aru, mis on maailmas tähtis ja mis mitte nii väga: „Olge terved, olge armastatud ja armastage maailma!“. Tants laevalael ei tahtnud lõppeda.

__________________________________________________
Teade vastu võetud 01.01.2018 kl 5:05 meie aja järgi
Foto: Poseidon Expeditions

LOE KÕIKI ANTARKTIKA LIVE-BLOGI LUGUSID »

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *