Tervise paradiis! 7

Siin ei ole kunagi olnud ega ole tööstust. Kogu selle piirkonna varandus ja väärtus on 33km pikkune lai valge peene liivaga mererand ja männimets, ravimuda ja mineraalvesi. 100% tervise ja puhkuse kants. 13-16.sajandini asustasid rannariba kalurikülad. 18.sajandi lõpul saabusid esimesed suvitajad – Kuramaa mõisnikud ja kuurordielu algas 19.sajandil, kui peale sõda Napoleoniga (1812) saabusid siia tervist parandama tsaariarmee haavatud ohvitserid.

Majutuma pidid nad küll kalurimajades, sest esimese suplusasutuse ,“Marienbad“, ehitamiseni kulus veel  58 aastat. See eest 19.sajandi lõpp ja 20.sajandi algus tõi arvukalt terviseasutusi ja supelusmaju juurde ning kuurort läks õitsele. Ei, mitte Pärnu. See on Jurmala.

Märkimisväärne, et ajaloolise kuurordi  miljöö ja elu hingus on säilinud tänaseni.  Samad kauni puitarhitektuuriga uhked villad või tagasihoidlikumad suvemajakesed. Mõned kenasti värskelt renoveeritud, mõned veel värskendamise ootel ja kandmas endise aja pitserit. Tänavail jalutades tekib tunne, et  kohe väljub mõne majakese väravast suvitajaproua valges kleidis, päevavarju ja kübaraga, et suunduda kosutavale männiõhu protseduurile ehk jalutuskäigule promenaadil.

Tänavad ja majad on koha leidnud männimetsa sisse, metsa häirimata. Inimesi on kõrghooajal ja ilusate ilmadega palju, aga ei ole tunglemist, närvilisust. Lapsi ja peresid on palju, aga ei ole lärmi, on tavaline heatujuline ja lõbus melu. Inimesed jalutlevad rahulikult, kuhugi kiirustamata. Siin lihtsalt ei ole võimalik kiirustada. Männimets, kaunis avar liivarand ja meri laotavad oma rahu nii võimsalt laiali, et inimesed suunduvad puiklemata puhkuselainele juba sellest hetkest kui jala Jurmalas maha panevad. Siin on inimestel aega inimeste jaoks.

Suurest turistide hulgast hoolimata pole suuri supermarketeid, on väikesed poekesed ja neid on palju. Tänavakaubandust on palju jalakäijate tänaval ja rannaski, aga see ei jäta  maitsetu  träni  muljet vaid sulandub kuidagi loomulikult kuurordi ellu ja olekski nagu midagi puudu meeleolust kui seda siin ei oleks: linasest riidest rannakotid, lihtsad suvised ehted, suveriided, pleedid, värsked mustikad, tomatid, kurgid, jäätis.

Jomase tänaval, mis on otsast otsani jalakäijate, söögikohtade, lõbustuste tänav, leiavad kõik endale midagi. Söögikohti on peenemaid ja lihtsamaid. Pakutakse aasia, euroopa, vene, kaukaasia toite, iga päev võid proovida erinevat söögikohta või erinevat kööki ja testimist jätkub vabalt nädalaks. Lapsed saavad proovida moodsaid segwaysid või rentida rattaid, mängida õnnemänge, kus iga loos võidab, sõita elektriautoga jne, jne edasi.

Jomasega ristuval tänaval Turaidas ielal on söögikohti, kus mängib elav muusika ja seal asub ka Dzintari kontserdisaal, kus suviti on igal õhtul uhkeid kontserte. Kuna kontserdisaal on poolenisti vabaõhu, siis saavad sellest osa ka värava taga pargis või restoranis istujad. Viimast võimalust kasutatakse üsna rohkesti.

Rand on rahvast täis päikese loojanguni. Kui päevitamise aeg otsa saab, siis istutakse niisama pinkidel, jalutatakse liivaribal, sõidetakse jalgratastega, istutakse mõnes kohvikutelgis imetledes merd ja päikeseloojangut.

Kes on otsustanud Baltic Beach hotelli majutuse kasuks võib loojangut ka oma toa rõdult jälgida, sest see hotell on nagu kruiiser sõitnud otse rannale ja kaptenisild ehk tubade korpus kõrgub ranna kohal.

Jurmala Spa’s majutujatel jälle on lõputu valik õhtuseid romantilisi restorane otse ukse ees valida, sest see hotell on asetunud jalutustänava keskele ja Dzintari kontserdisaali lähedale.

Jurmala on kuurort läbi ja läbi. Nautlejate ja puhkajate terviseparadiis. Võrdselt atraktiivne peredele, pensionäridele, puberteetidele, paduarmunutule, kellele iganes …

Vaata ka võimalusi, kuidas sinna reisida.

7 KOMMENTAARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *