Peloponnesose poolsaar – tuhanded aastad ilu ja ajalugu

Umbes poole Eesti suurusele Peloponnesose poolsaarele mahub rohkem muistenditest, legendidest ja ajalootunnist tuttavaid paikasid, kui ühes artiklis iial kirjeldada jõuab. Lihtne pole neid ka ühte reisi mahutada: selleks peaks Peloponnesosele sõitma mitmeks kuuks. Tavaliselt aga piirdub puhkusereis vaid nädalaga, mistõttu toome selle artikliga Sinuni kaks lühikest reisikava – nädal Peloponnesosel reisipaketiga ja omal käel. Vali, kumb alternatiiv just Sulle mõnusam tundub!

PELOPONNESOS REISIPAKETIGA

Reisipakett on kindlasti kõige mugavam viis Peloponnesose puhkusereisiks: tegu on otselennuga, lennujaamast viiakse Sind kiiresti hotelli kohale ning reisikorraldaja pakub välja meelelahutuse ka ekskursioonide näol. Sinul pole vaja midagi muud teha kui vaid otsustada, kui palju soovid kulutada, ning vastavalt sellele puhkuseks sobiv hotell välja valida.

Eesti reisikorraldajatest on Peloponnesose poolsaar 2017. aasta suvehooajal kavas nii Novatoursil kui ka Tez Touril. Otselend Tallinnast maandub Peloponnesose loodeosas, poolsaare pealinnas Patras, enamik hotelle paiknevadki kas Patras või selle lähedal (ranna)külades. Eelnevalt võiksid otsustada, kas eelistad linnahotelli (et hotelli ümber oleks rohkem melu ja tegevust) või rannahotelli (hotelli ümbruses on enamasti vähem kohalikku elu ja melu, samas on hotellide tase väga hea, vt pildil Aldemar Olympian Village’i rand). Hinnad algavad reisipakettidel 535 eurost.

Edasi saad juba valida, kui palju aega soovid ringivaatamisele kulutada ning kas soovid seda teha omal käel või reisikorraldaja pakutud ekskursioonidega. Patrast mugava autosõidu kaugusele jäävad iidne Olümpia, mandril asuvad Nafpaktos ja Delfi (pildil), veidi kaugemal ehk 3-4 sõidutunni kaugusel on Sparta ja Mistras, Nafplio, Mükeene ja Epidauros ning Messeenia ja Kalavrita piirkonnad (kõigest neist loe lähemalt „omal käel“ osast allpool). Kõik nimetatud (v.a Nafpaktos ja Delfi) on olemas ka reisikorraldajate ekskursiooniprogrammides. Enamik kohti on muljetavaldavad ka omal käel kogedes, aga kui külastada neid koos giidiga, kuuleb lisaks palju huvitavat, mida omal käel uurida ei viitsiks või ei oskaks.

Peloponnesosel asuvatele vaatamisväärsustele lisaks korraldatakse väljasõite naabruses asuvale Zakynthose saarele ning Ateenasse. Eriti esimest korda Kreekat külastades on mõlemad kohad vaatamist väärt – Zakynthos mõnusa väikesaarele omase atmosfääri ning Ateena klassikaliste vaatamisväärsuste poolest. Ekskursioonid toimuvad sõltuvalt reisikorraldajast enamasti kõigil nädalapäevadel v.a kolmapäev, kui on kohale- ja äralennupäev, nii et saaksid sisustada just nii kultuurse puhkuse, kui ise soovid. Rahvuskeelsed ekskursioonid toimuvad vastava hulga turistide komplekteerumisel, vastasel juhul toimuvad ekskursioonid vene või inglise keeles.

Peloponnesos-Delfi

PELOPONNESOS OMAL KÄEL

Lühidalt – lenda Ateenasse või Patrasse, rendi auto ning broneeri majutus erinevates kohtades üle poolsaare, et autosõit liialt ei väsitaks. Kõige soodsam ja mugavam on lennata Aegean Airlinesi otselennuga Tallinnast Ateenasse. Lennud toimuvad laupäeviti ja lennuajad võimaldavad aega Kreekas maksimaalselt ära kasutada: saabud Ateenasse hommikul vara ning lahkud reedel õhtul hilja. Edasi-tagasi lennupileti hinnad algavad 240 € kandist olenevalt reisikuupäevadest, rendiauto päevahind algab ette broneerides 20 eurost päeva kohta.

Kuigi Peloponnesos pole kilomeetritelt suur, võivad mägiteed ootamatult kaua aega nõuda, mistõttu on praktilisem aeg-ajalt öömaja vahetada. Praktiliselt iga hotell või kuurort pakub autorendi võimalust ning Google Maps on olema igas nutitelefonis, nii et põnevad kohad leiab üles kergesti. Arvestada tuleb arvestada, et mägiteed võivad olla kogenematule autojuhile keerulised (palju järske nõlvasid ja ülikitsaid tänavaid) ning sõit võtab rohkem aega, kui kilomeetritest arvaks. Samuti tuleb arvestada, et kiirteed on tasulised.

Nafpaktos sadam

Esimene päev (L): Ateena, Delfi, Nafpaktos

Kuna lend Ateenas maandub hommikul vara, on see just sobiv hetk, et võtta lennujaamast rendiauto ning seada suund Ateena kesklinna Akropolise poole, enne kui turistihordid selle vallutavad ning kuum päike ronimise raskeks muudab. Vaated on imelised ning kui te Ateenas varem käinud pole, võib kohustusliku programmi number ühe selle käiguga nimekirjast maha tõmmata.

Kui on tahtmist Ateenas veel ringi vaadata, võib sedagi teha, aga hiljemalt lõunast võtke suund Parnassose mäe poole. Selle lõunanõlval asus kogu Hellase tähtsaim pühamu, enam kui 3000 aastat vana Delfi oraakel, kuhu terve Kreeka tuli jumal Apollonilt nõu ja abi küsima. Amfiteatri ja staadioni varemed on muljetavaldavad, samuti imelised vaated, mis mäenõlvadelt avanevad.

Õhtuks tasub otsida hotellikoht Nafpaktosesse. Linnakese südameks on sõõrikujuline keskaegne sadam, mis on ühtpidi piltilus ja teistpidi mõnusalt melu täis. Kohe sadama vastas asub keskväljak ning just siia koonduvad ka baarid-kohvikud-restoranid, mis koos sadamaga moodustavad elava ajaveetmiskoha.

Nafpaktos kindlus

Teine päev (P): Nafpaktose kindlus, Patra

Järgmise päeva alustuseks võib ette võtta jalgsimatka Nafpaktose kindlusesse. See ei ole selline koht, kuhu turiste liiga palju sattub, nii et omamoodi hüljatu ja veidi lagunenuna on see äärmiselt võluv. Vaated on lummavad ning teekond mööda kitsaid tänavaid üles igati nauditav jalutuskäik.

Kindluses käidud, võib asutada end mööda muljetavaldavat Rio silda Peloponnesosele. Jõuate poolsaarele sisuliselt kohe Patra linna külje all. Pärastlõuna võib kulutada Patra vaatamisväärsustele – näiteks külastada Püha Apostli Andreas Esmakutsutu katedraali, mis on rikkalikult kaunistatud freskode ja mosaiigiga, jalutada ringi, nautida kohalikke kohvikuid ja sisseostude tegemist. Öömaja leida pole Patras keeruline ega kallis, selle võib broneerida ka kaheks ööks.

Olympia

Kolmas päev (E): iidne Olümpia ja/või mägikülad

Ilma olümpiamängude sünnikodu külastamata pole Peloponnesose avastusreis täielik. Olümpia oli üks kõige tähtsamaid antiikaja pühapaiku, pühendatud jumalate isale Zeusile. Siia kogunesid atleedid üle kogu Kreeka, et oma ramm ühistel pidustustel proovile panna. Tänapäeval süüdatakse Olümpias aga iga nelja aasta järel olümpiatuli.

Päeva teise poole võib veeta rohelust ja looduse ilu imetledes Lousiouse orus, kus on ka kõige järsematel nõlvadel on peidus väikeseid kloostreid ja kirikuid. Imeilusad ehedalt kreekapärased mägikülad Dimitsana ja Stemnitsa pakuvad silmailu ja romantikat. Kui aega on rohkem või antiikajalugu ei huvita, võid matkata ka ühest külast teise – nii saad vaadetest ning loodusest maksimumi. Ööbi mõnes mägikülas või sõida tagasi Patrasse.

Monemvasia

Neljas päev (T): laevavrakirand, Monemvasia, Sparta ja Mistras

Reisi neljas päev meeldib ilmselt eriti meestele, sest vaatamisväärsused on maskuliinsemat laadi – kuulsate sõdalaste kodulinn Sparta, unikaalne kindluslinn Monemvasia saarel ning dramaatiline laevavrakk Dimitrios. Alustada võiks teekonda selliselt, et sisestada GPSi linnake nimega Gythio, mille lähedal Valtaki rannal jooksis 23. detsembris 1981 madalikule väike kaubalaev Dimitrios. Sellest ajast on laev seal külgepidi rannas seisnud ja roostetanud ning rand on seetõttu aina enam kuulsust kogunud. Naised ja tütred saavad ujuda ja päikest võtta, mehed ja pojad laeva uudistada – ideaalne koguperemeelelahutus!

Rannapäev või ujumispaus peetud, võtke suund Monemvasiasse. Tegu on pisikese saarega, kuhu iidsetel aegadel pääses vaid paadiga, aga tänapäeval viib sinna kitsas 200 m tee üle mere. Saarel asub tugev ja ligipääsmatu keskaegne kindluslinn, mis koosneb pisikestest väljakutest, kirikutest, elumajadest ja kitsastest tänavatest ning on igal sammul lihtsalt piltilus. Tõeline ajarännak ja ühtlasi kena koht lõunatamiseks!

Kolmas vaatamisväärsus päevaprogrammis on Sparta ja selle kõrval asuv Mistras. Inimkonna ajaloos on mõistatusi, mis on salapärasse mähitud. Vana Sparta on just selline: ta on paljud saladused igavikku kaasa võtnud ja jätnud meile vaid mõne jälje. Iidse Sparta kohal on tänapäeval moodne linn, antiikse Sparta asukohal ei ole säilinud isegi arvestatavaid varemeid. Küll aga asub kohe Sparta külje all teine hiilgav vaatamisväärsus, Bütsantsi impeeriumi intellektuaalne pealinn Mistras. Rohelusse ja vaikusse mattunud mäenõlval on säilinud prantsuse tsitadell, kirikud ja kaunid vaated Lakoonia tasandikele, lisaks praegugi tegutsev nunnaklooster. See on uskumatult võimsa salapärase atmosfääriga koht. Ööbimiseks broneeri hotell Spartas.

Nafplion

Viies päev (K): Argolida piirkond – Napflion, Epidauros, Mükeene

Argolida piirkonda on mugavalt kokku pakitud mitu põnevat vaatamisväärsust, mistõttu võib siin kulutada terve päeva ning kui aega jääb üle, veeta ka mõne tunni rannas. Napflio, iseseisva Kreeka esimene pealinn, on üks veetlevamaid linnasid Peloponnesosel. Siin asub kolm kindlust: linna sümbol Bourtzi kindlus on merelainete uhtuda, Akronafplia ja Veneetsia valitsusajal rajatud Palamidi kõrguvad linna kohal ning pakuvad imelisi vaateid. Vanalinnas ja mere ääres asub loendamatult söögikohti ja kohvikuid ja kena promenaad. Siia tasub järgmiseks kaheks ööks ka öömaja broneerida, sest vanalinna tänavatel on pärast õhtusööki ülimõnus ringi jalutada.

Nafpliost napi 30 km kaugusel asub Epidaurose kompleks. Selle silmatorkavaimaks ja kuulsaimaks osaks on arhitekt Polykleitose rajatud ülilaheda akustilise fenomeniga Epidaurose teater. See mahutas 14 000 pealtvaatajat ning on praktiliselt muutumatuna säilinud tänaseni. Vaatamist väärib ka Asklepiuse pühamu, mis oli muinasaja tuntuim meditsiinikool. Tavaravivõtete kõrval kasutati seal ka n-ö alternatiivmeditsiini: tervisesporti, unenägude seletamist ning maomürki.

Vähem kui 50 km kaugusel Epidaurosest asuvad ka eelajaloolise Mükeene akropoli varemed. Linna ümbritsenud kivimüüride hiiglaslikud blokid on sünnitanud legendi neid ehitanud kükloobist, sest tollal tundus uskumatu, et inimesed on suutnud sääraseid hiiglaslikke kandameid liigutada. Linnast on pärit traagilised müüdid – sealt sai alguse Trooja sõda ning kujunes ka Agamemnoni, Orestese ja Elektra saatus.

Kastria koopad

Kuues päev (N): Kalavrita mäed – Mega Spileo klooster ja järvede koobas

Kalavrita piirkond on kuulus eelkõige loodusimede ja mägede poolest. Kui aega on rohkem, võib ette võtta näiteks rongisõidu rannikulinnast Diakoftost Kalavritasse. See marsruut on rongisõprade seas laialt tuntud, sest see on üks lummavamaid rongisõite maailmas – vaated on lihtsalt niivõrd vapustavad. Raudtee viib teid mööda Vouriakose jõesängi kitsast kuru mööda mägedesse läbi lõhnavate männi- ja oleandrimetsade ning tunnelite, üle koskede ja mööda kaljukülgesid. Teekond on 22 km pikk ja kestab umbes tunni.

Kui rongisõitu ette ei võta, võib aega veeta kõrgel mägedes asuvas, Kreeka vanimas, 325. a valminud Suurkoopa kloostris. Selle peamiseks reliikviaks on Jumalaema ikoon, millega seoses räägitakse mitmeid legende ja imelugusid.

Kindlasti tasub Kalavrita kandis külastada ka Kastria järvede koobast. Selle uuristanud maaalune jõgi on nüüdseks kuivanud ning jätnud alles rohked kuni 4 m kõrgused stalagtiidid ja stalagmiidid, mis moodustavad tammidena kokku 15 järve. Koopa ürgset ilu on võimalik vaid näha, mitte kirjeldada! Õhtuks sõida tagasi Nafpliosse.

Korintose kanal

Seitsmes päev (R): Korintose kanal, Ateena, kojulend

Reisi viimasel päeval tuleb sõita Peloponnesoselt tagasi Ateena lennujaama. Selleks tasub valida tee, kust on kõige lahedam vaadata Korintose kanalit. Sobib näiteks Isthmia sillakohvik, mille eest saab jalutada sillale kanali kohal, kust on hea jälgida kanalit läbivaid laevu ja sillalt sooritatavaid benji-hüppeid. Vaade silla keskelt kogu 6,5 km pikale kanalile on ülimalt muljetavaldav – see on lihtsalt nii võimas! Teise, samuti väga huvitava elamuse pakuvad vee alla lastavad sillad kanali mõlemas otsas. Erinevalt meile tuttavlikumatest tõstetavatest sildadest lastakse Korintose kanali otsasillad merepinna alla, et kanalisse sisenevad laevad saaksid üle nende sõita.

Päeva võib jätkata rannaskäiguga mõnes Ateena lähedases rannas. Huvitav elamus on näiteks kaunis soolase veega Vouliagmeni ehk Sinine järv. Tegu ei ole mitte lihtsalt järvega, vaid tõeliste tervisevetega, mis aitavad ekseemi ja nahahaiguste, neuralgia, peavalude, artriidi, günekoloogiliste probleemide ja palju muu puhul. Järv asub umbes 50 sentimeetrit merepinnast kõrgemal ning seda toidavad järvepõhjas asuvad kuumaveeallikad. Kaldalt leiab kauni liivaranna ning kohvikuid ja taverne, kus mõnusalt aega veeta.

Soovi korral aga võib aega veeta ka Ateena poodides-restoranides ning õhtuks auto taas lennujaama autorenti tagasi viia.

_________________________
Fotod: Anu Vane, Novatours, Kastria Cave

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *