Palenque: varemed ja linn

Palenquesse asusin teele Meridast, ADO bussiga võttis teekond aega umbes 12 tundi, selle jooksul sain ära näha kaks passikontrolli ja ühe pagasikontrolli. Et Yucatanist Chiapasesse on piisavalt pikk maa, maksin pilet umbes 1050 peesot ehk siis 53 eurot. Mida pean üsna soodsaks, kuigi oleksin võinud umbes 12 eurot säästa, kui võtnuksin bussi ebasobivamal ajal (saabumisajaga 3 öösel Palenquesse)

Et jõudsin 7 paiku hommikul väikelinna, siis esialgu plaanisin varemeteni jalutada. Kuna aga üks combo mind väga peale tahtis võtta, siis olin lõpuks nõus laskma end 24 peeso eest varemeteni sõidutada. Jõudsin veidi enne väravate avamist ja sain oma reisipäevikut kirjutades ahvide huikeid kuulatada.

Päev tõotas väga ilus tulla, nii ilma kui ka turistide vähesuse pärast. Isegi turistikraami müüjaid oli päris vähe ja võrreldes Chichen Itzaga oli võimalikult väga rahulikult ringi käia, ilma e keegi jaauaripilli kõrva puhuks. Ja kui eelnevates kohtades on tulnud rinda pista hulga turistidega, siis varahommikul olin üks väheseid varemeid uudistamas ja nendel ronimas (jah! siin võis varemetel ronida ja sissepääs oli vaid 60 peesot). Mõnede ehitiste uksed olid avatud, nii sai näha erinevaid ruume astmikpüramiidide tipus.

Üksikud müüjad tööle minemas.

Trepist üles minnes sai kitsasse koridori, milles väiksed ruumid.

 

Mets ümberringi on rohelisemast roheline.

Palenque varemed asuvad keset tihedat metsa ja võrdlemisi kõrgel künkal. Nii et vaade alla rohelisse metsa on imeline. Ja niiskus-kuumus on Palenques rohkem hingematvad kui mujal. Samas hoiatati enne varemetesse minekut suure koguse sääskede eest ja veel enne arheoloogilisse alasse sisenemist, üritati igast suunast putukatõrjet müüa, kuid kohapeal ei näinud sääse poegagi. Hea otsus oli sprei ostmata jätta ja hoopis piletit ostma tõtata, enne kui hilisemad massid ette jõuavad.

 

 

 

 

 

 

 

Peale templite pakub Palenque ka kaunist loodust, võimalust jalutada läbi imeilusa vihmametsa, mida ääristavad hiiglaslikud puud ja kaunid selged ojad. Lisaks on selgesti näha, kuidas mets tikub paika üle võtma, varemete peal kasvavad puud ja muud taimed. Kui templite ja muude hoonete ümber usinalt muru ei niidetaks, siis ilmselt võtaks loodus asjad kiiresti üle.

 

 

 

 

 

 

 

 

Arheoloogilisest tsoonist välja kõndides ja suurele “maanteele” minnes, jääb vaid viie minuti kaugusele ka muuseum, mis on pungil maiadega seotud kujukestest ja muust materjalist. Umbes 10 minuti sõidu kaugusel comboga on Palenque linn, mis on väike ja ja mugavalt läbitav. Bussijaamast kümne minuti kaugusel on kesklinn, kus on kohvikud, väljak ja kirik. Ühes kohvikus sain ka väga värskendavat papaia smuutit ja Internetti.

 

Vaikne väljak

Bussijaama ees on suur maia pea!

 

Enschilada mole – ainuke toit, mida ma teist korda ei sööks – ehk šokolaadi kastme ja sibulaga kana tortillade peal.

 

 

Pisikeses linna bussijaamas väike ostleja

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *