Northern Territory ja Passionate eestlased 41

Pärast 5 kuud kodust eemal viibimist, on elu Austraalias endiselt super. Esimesed 3 kuud Western Australia ja Northern Territory, viimased 2 Northern Territory Nitmiluk National Park. Aussiest töökaaslasel Kym'il (nagu ka kõigil teistel austraallastel) polnud aimugi, kus kohas on Eesti. Estonia seostus temale hunniku lume, oravate ja suurtes kogustes viinaga.

2,5 möödas, 2 kuud veel. See pole igavesti, aga siin on väga ilusaid kohti.

 

Nädal pärast minu ja Kymi kanuutamist pandi jõgi kinni – keegi nägi 2,5 m pikkust soolavee krokodilli. See polnud küll nii suur, et inimest ära süüa, aga piisav, et mõni jäse otsast ära hammustada. Naljakas muidugi… naersime Kymiga, et krokodill, mida nii lähedalt pildistada tahtsime, kindlasti oligi seesama. Aga tõenäoliselt ei kirjutaks mina praegu seda teksti siis siin ja Kym poleks teel Kanadasse. Praegu saab kanuusid jälle laenutada, aga 100% omal vastutusel, sest keegi pole krokodilli üles leidnud.

 Päris krokodillivaba jõgi tegelikult kunagi ei ole, sest kuni 3m pikkuseks kasvavad magevee krokodillid elavad siin aastaringselt. Üldjuhul on nad aga väikest kasvu ja kardavad inimesi sama palju kui inimesed neid. Saltie’dega on teine lugu, sest nemad kasvavad koguni kuni 7m pikkuseks ja aastas pidavat krokodillihammaste vahel ära surema Northern Territoryl vähemalt 1 inimene. Üldiselt küll enda lolluse tõttu. Sel aastal oli siit jõest välja võetud ainult 1 salt water crocodile, aga aborigeenidel on ütlus, et kui jõest saab püüda barramundisid, siis saab sinna ka saltie. (All oleval pildil on 6m salt water crocodile Adeleide River Jumping Croc’s tourilt).

Dingodest

Nimi “dingo” on pärit aborigeenide keelest ja kuigi dingot on alati peetud Austraalia metsikuks koeraks, polegi nad tegelikult siinsed põlisasukad. Nende päritolu on teadmata, kuid eeldatavasti on see seotud Kagu-Aasia huntide ja koertega. Dingod ei haugu ja on väga liikuvad, suutes isegi puu otsa ronida. Lõuna-Austraalia rannikust Queenslandi rannikuni läbi sisemaa kulgeb üks maailma pikemaid inimkätega loodud rajatisi – rohkem kui 8500 km pikkune Dingo Aed, mis loodi Austraalia talunike poolt lambakarjade kaitseks metsikute koerte eest.
Dingod on paljunenud koos kodukoertega ning puhastverd dingode arv on kahanenud. Põhja-Austraalia aladel ligi 90% dingodest on siiski puhtatõulised.

Nägin ühte paar tundi tagasi kui jalutamas käisin. Ta vaatas umbes 10 sekundit otsa enne kui ära jooksis. Süda jättis mul arvatavasti paar lööki vahele. 🙂 Juhataja ütles, et kui üldse, siis on siin Gorge’s neid võib-olla ainult mõni üksik ja aborigeenide kohaselt tähendab dingo nägemine head õnne!

Loodetavasti hakkab see õnn varsti kuskilt paistma ka, sest siiani juhtuvad mul ainult hajameelsusest või enne teen-siis mõtlen-plaanidest tingitud äpardused üksteise järel.

Austraalia kauplusteketil Woolworths on populaarsed iseteeninduskassad. Igatmoodi saab maksta ja üleüldse toimib kiiresti – mugav. Ilmselgelt armastavad austraallased mugavust, sest nii nagu teisteski poodides kängurumaal, saab ka seal kaardiga makstes sularaha välja võtta. Ja minagi armastan. Ostsin eile sealt lisaks muule kraamile päris kalli interneti voucheri, mis näeb välja täpselt nagu tšekk ja võtsin paarkümmend dollarit sularaha välja. Voucheri viskasin otsejoones prügikasti ja raha unustasin üleüldse sealt “sahtlist” ära võtta. Tulin koju, tahtsin interneti krediiti laadida ja närvitsesin omaette, miks ei tööta (vana voucher oli). Kavatsesin juba Telstra’sse helistada ja sõimata neid kui taipasin, et see on vana. Sellele järgnes umbes 5 minutit mälumängu, kuhu selle uue ometi panin. Põhimõtteliselt naudin ikka vist nii väga igapäev 6-st ärkamist ja päev läbi tööd rügada ning raha on nagunii nii palju üle, et viskan aeg-ajalt ülejääva lihtsalt ära (just, see polnud esimene kord)…
Siis õhtul olid Kristiinal sõbrad külas ja väike pidu oli. Nii väike, et kaks austraallast said eluaegse Nitmiluki tulemise keelu ja eestlaseid personalijuht siia vist järgmistel aastatel enam väga tööle võtta ei taha. See ei loe, et osad eestlased võib-olla üleüldse magasid, kõik käib ikka ühte patta.

Üks mees iseloomustab eestlasi kokkuvõtlikult nii nagu inimesed Eestis end ise vist iialgi ei nimetaks: Passionate.

Hetke lemmiklugu on Dunganda Street Sounds – Senor ( http://www.youtube.com/watch?v=fWKRyuhR04o&feature=related ), Darwini aasta suurimalt festivalilt.

41 kommentaari

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga