Küpros – mitte ainult randadest

Vahemere suuruselt kolmas saar Küpros on eestlastele teada-tuntud sihtkoht. Mõnusate randade ja elavate kuurortide tõttu on Küpros populaarne nii puhkusepaigana kui ka nende seas, kes pehmemat kliimat igatsedes sinna uut elu- ja tööpaika otsima on läinud. Mida kujutab endast kevad Küprosel ja kas seal peale rannas lebotamise veel midagi teha on, käisin uurimas märtsi esimestel päevadel.

Küprose tõmbenumbriks on rannad – kuulsaimad neist ja ühtlasi saare vähesed kuldsed liivarannad asuvad Agia Napas ja Protarases. Mõlemad kuurordid on suvehooajal ehk aprilli keskpaigast oktoobri keskpaigani tuubil täis hotelle, turiste ja kõikvõimalikku meelelahutust, kuid talvel on nad sisuliselt välja surnud. Aasta läbi on avatud hotellid teistes suuremates linnades Limassolis, Larnacas ja Paphoses, kuid arvestada tuleb, et ööelu ja meelelahutus on sealgi talveperioodil kordades rahulikum.

Larnaca promenaad

Larnaca on Küprose suuruselt kolmas linn ning kuna seal asub saare suurim rahvusvaheline lennujaam, on see tihti sisenemispunktiks saarele. Linna peamiseks tõmbenumbriks on uhke palmialleega ehitud Finikoudese rannapromenaad, kus on kogu aasta mõnus jalutada. Promenaadi eraldab merest hallikas liivarand, lääne poolt piirab seda keskaegne kindlus, idas aga moodne sadam. Maa poolt on promenaad ääristatud loendamatute hotellide ja igat sorti restoranidega, mis on populaarsed nii kohalike kui ka turistide seas.

Üks Larnaca kuulsamaid vaatamisväärsusi on 9. saj pärit Püha Laatsaruse katedraal, mis on kogu Küprose kõige tähtsam bütsantsiajastu mälestusmärk. Väike, aga kaunis kivikirik asub vaid paari sammu kaugusel rannapromenaadist ning on tänapäevalgi aktiivses kasutuses, sest nimelt peal hoitakse Jeesuse sõbra Laatsaruse maiseid säilmeid. Legend räägib, et Laatsarus saabus iidsesse Kitioni aastal 33 ehk kohe pärast Jeesuse surma ning asus seal preestrina tegutsema. Tema hauakamber asub endiselt kiriku all ning seda saab ka külastada.

Püha Laatsaruse kirik Larnacas

Soodne geograafiline asend teeb Larnacast hea peatuspaiga omal käel Küprose avastamiseks: 30-minutilise autosõidu kaugusel on pealinn Nicosia, 40 minuti kaugusel Limassol ja 20 minuti kaugusel Agia Napa. Meie võtsime esiteks suuna Nicosia peale, et saada lähemalt tuttavaks pealinna eluga.

Jagatud maa, jagatud linn

Pärast Briti ülemvõimu alt vabanemist ei saanud Küpros kaua rahu ja iseseisvust nautida. Kreeka juurtega, kuid 16.-19. sajandini Ottomani impeeriumi koosseisu kuulunud rahvas oli jagunenud kahte leeri – küprose kreeklased ja küprose türklased. Pärast iseseisvumist 1960. aastal tundsid türgi küproslased, et neile on liiga tehtud, ning kaks rahvusrühma pöörasid omavahel nii lootusetult tülli, et olukorra rahustamiseks tuli sekkuda ÜRO rahuvalvajatel. 1974. aastal tipnes konflikt sellega, et Türgi hõivas kolmandiku kogu Küprosest.

Kontrolltsoon Nicosias

Okupatsiooni tulemusena tuli umbes 200 000 saare põhjaosas elanud kreeka küproslasel oma kodust lahkuda. Tekkinud Põhja-Küprose Türgi Vabariik on rahvusvaheliselt tunnustamata, kuid de facto eksisteeriv Küprose türklaste riik Küprose saare põhjaosas, mida tunnistab riigina ainult Türgi. Teised riigid ja ÜRO tunnustavad ainult Küprose Vabariiki, mis de facto on Küprose kreeklaste riik saare lõunaosas. Peale nende kahe riigi asub Küprosel veel kaks Ühendatud Kuningriigi sõjaväebaasi, mida britid loevad oma suveräänseks territooriumiks – ja nii asubki sel väikesel saarel kokku sisuliselt kolm riiki.

Nicosia, mis jäi türklaste okupatsiooni tulipunkti, on seega ainus pealinn maailmas, mis on jagatud kahe riigi vahel – põhjapoole kolmandik linnast kuulub Türgile, lõunapoolne osa Küprosele ning kaht poolt lahutab kontrolltsoon, kus on lubatud liikuda vaid ÜRO sõduritel. Piir on küll avatud, nii et kui pass on kaasas, võite külastada ka Põhja-Küprost. Üks kontrollpunkte asub Ledra tänaval, mis on ühtlasi vanalinna üks peamisi kaubandustänavaid.

Ledra kontrollpunkt

Linna süda on ümbritsetud veneetslaste valitsemisperioodil, 16. sajandil ehitatud müüriga, mille sisse jäävad ka peamised ajaloolised vaatamisväärsused. Väljaspool müüri on tegu väikese, aga igati moodsa pealinnaga, mis on riigi majandus- ja ärikeskus.

Limassol ja Paphos – eestlaste lemmikud

Kui Larnacale ja Nicosiale on tiir peale tehtud, võiks suuna võtta lääne poole – alustuseks Limassoli ja siis Paphosesse. Mida enam lääne poole, seda mägisemaks muutub maastik, kaljusemaks rannajoon ja rohelisemaks loodus. Just see on piirkond, kuhu on kõige mugavam reisida siis, kui omal käel puhata ei armasta – sest sinna viivad Eesti reisikorraldaja Aurinko otsereisid.

Cyprus-204

Limassol – kreekapäraselt Lemesos – on kuulus eelkõige randade poolest, kuid on samal ajal suuruselt teine linn Küprosel. Linna ajalooline keskus Palia Yitonia ning turismikeskus Yermasogeia asuvad teineteisest umbes kolme kilomeetri kaugusel.

Küproslased tunnevad Limassoli saare peopealinnana ning tõepoolest, kuurorti ööelu jääb tõenäoliselt alla vaid Agia Napale. Pidustuste kõrgaeg on septembris, kui toimub igaaastane veinifestival, mis tõmbab ligi lõbutsejaid kogu saarelt. Suur osa vanalinnast on küll maavärinate ning kiiresti ja odavalt betooniga tehtud uusehitiste tõttu hävinud, kuid siin-seal kohtab siiski ka autentset ja hästi taastatud vana, näiteks linna vanasse jaanikaunaveskisse ehitatud restoranid (Carob Mill Restaurants).

Carob Mill

Rannad on Limassolis väga ilusad ja puhtad, kuigi esmapilgul nii ei tundu – tumehall ja kohati klibiklibusegune liiv mõjub eestlasele ehmatavalt. Siiski võib isegi linna sees asuvas Dassoudi rannas mõnuga sulistada, veekvaliteet on laitmatu. Limassoli keskusest u 15 minutilise jalutuskäigu kaugusel läänes paikneb Lady Mile Beach, 30 km ida pool asub Governors’ Beach, suurematel kuurortidel on ka oma rannad. Kogu kuurortpiirkonna ulatuses lookleb pikk tumeda liivaga rannariba, mida ääristab mõnus jalutusrada.

Eriliseks vaatamisväärsuseks on Limassoli uus, arendatav sadamalinnak. Juba praegu on tegu Küprose tähtsaima sadamaga, aga arenguplaanid on muljetavaldavad. Nimelt ehitatakse Limassoli sadamast sisuliselt uut linnajagu, mis kontseptsioonilt sarnaneb Dubai Marinaga – luksuslikud villad, restoranid ja meelelahutuspaigad koondatud kanalite ja lahesoppide süsteemi kaldale. Plaanitakse, et Limassol Marinast saab ainus koht maailmas, kus iga villa saab endale eraldi kai, kuhu oma jaht parkida ning otse jahist koduõuele astuda.

Limassol Marina

Paphos jääb Limassolist umbes 75 km kaugusele läände, sinna on koondunud ka enamik Aurinko pakutavast hotellivalikust. Linn jaguneb kaheks osaks: nn Kato Paphos ehk linna mereäärne osa, kus asuvad linna tähtsaimad ajaloolised vaatmisväärsused ja jahisadamaga kuurordikeskus, ning selle kohal mäenõlval asuv Ktima ehk tegelik linnakeskus. Viimane on massiturismist suhteliselt puutumatu, seega saab siin nautida kohalikku elu-olu, suurepäraseid restorane ning kaunist koloniaalarhitektuuri.

Kuningate hauad

Paphose piirkonda koonduvad paljud Küprose olulisemad vaatamisväärsused: näiteks antiiksete mosaiikidega Dionysose maja Paphose sadama juures ja nn kuningate hauakambrid paar kilomeetrit sellest lääne pool. Kaugel ei asu ka Aphroditega seotud legendaarsed paigad: tema sünnikohaks peetav rannakalju, lemmik supluskoht ehk vana viigipuu varjus olev allikas ning Antiik- Kreeka ühe tähtsaima pühapaiga, Aphrodite templi varemed.

Kui te ei ole rannalõvi tõugu, leiate Paphose ümbrusest rohkelt tegemist. Näiteks on umbes 50 km kaugusel Paphosest, Aphrodite kümblemispaiga läheduses rohkelt märgistatud matkaradu – 7 km pikkune Aphrodite ja 7,5 km pikkune Adonise rada, lisaks paar lühemat. Aphrodite allika ümber on rajatud kaunis looduspark, kus saab tundma õppida erinevaid kohalikke taimeliike, ja mööda rannakaljut kulgevalt matkarajalt avanevad ümbritsevale kaunid vaated.

Vaade matkarajalt

Matkamiseks sobivad hästi ka saare keskosas, Troodose mäestikus asuvad matkarajad, mille pikkus ulatub 3st 14 kilomeetrini. Troodose ja kogu saare kõrgeim tipp on 1952 m kõrgune Olümpos, mis on ka ainus koht saarel, kus veel märtsi esimestel päevadel on näha lund. Kohalikud väidavad, et südatalvel saab Troodose mäestikus ka suusatada.

Vaatamisväärsused, mis ei vaja rannailma

Kui külastate Küprost ajal, mil rannas puhkamiseks on veel jahedavõitu, võite põnevaks ajaviiteks kaaluda näiteks järgmisi kohti.

Lefkara

Lefkara
Käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milano katedraali altarikaunistused. Külas on mõnus ringi jalutada, peale pitsipoodide võib külastada ka Püha Risti kirikut ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.

Kourion

Kourion
Kourioni antiikse linnriigi varemed on üks Küprose olulisemaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi. Kompleksi ehteks on massiivne 2. saj eKr ehitatud amfiteater, mis on täielikult taastatud ja taas etenduste toimumispaigana kasutuses. Põnevad on ka varakristlikust perioodist pärit mosaiigid, mis ehivad algselt eraomandisse kuulunud Eustoliose majast ehitatud avaliku sauna põrandaid, mille põnev tõstetud konstruktsioon on tänaseni imetlemiseks selgelt näha. Komplekti juurde kuulub ka muljetavaldav staadion, mis omal ajal mahutas 6000 pealtvaatajat.

Soolajärv mošeega

Larnaka soolajärv ja Hala Sultan Tekkesi mošee
Larnaka külje all asuv soolajärv on üks Euroopa olulisemaid haneliste elupaikasid. Kui külastate Küprost talvel, mil soolajärves on vett, võite nautida imelist vaadet, mida pakuvad sajad järvel peatuvad roosad flamingod. Mööda järve kallast kulgeb loodusrada, kust avanevad kaunid vaated nii flamingodele kui ka uhkele 7. sajandi mošeele, mis seisab järve kaldal. See on praeguse moslemimaailma üks tähtsamaid pühakodasid Meka, Saudi Araabia Medina ja Jeruusalemma Al Aksha järel.

Leivategu

Mägikülad ja põnevad öömajad
Saare keskosa kõrgemad paigad, eriti just Limassoli ja Paphose regioonis, on Küprose parimad veinikasvatus- ja põllumajanduspiirkonnad. Neis kantides asuvad külakesed peidavad endas põnevaid pisikesi muuseume ja töökodasid: vaadata saab nt kohaliku juustu haloumi valmistamist, külastada mitut koduloomuuseumi, õppida leivategemist jpm. Loomulikult käivad mägiküladega kaasas külalislahked kohalikud, kitsad tänavad, lilli täis siseõued ja imelised vaated.

Mägikülades asuvad pisikesed külalistemajad pakuvad ka majutust. Autentsem ja odavam, aga oma eheduses ja kulumises uskumatult romantiline on näiteks Tochni tavern ja seda ümbritsevad külalistemajakesed, mida haldab ettevõte nimega Cyprus Villages. Vaid 25-30 euro eest öö kohta võib seal leida öömaja koos hommikusöögiga, pakkuda on ka kõikvõimalikku kohalikku meelelahutust ja töötubasid.

Zivania

Veidi uhkem ja ka kallim (100 eurot toa kohta üheks ööks) on Arsorama külas asuv majutusasutus Village Homes, mis koondab endas traditsioonilises 18. sajandi majas asuvaid, kuid väga maitsekalt tänapäevaseks muudetud külaliskortereid. Arsose külas endas suurt meelelahutust ei leidu, kuid loodusehuvilised saavad uudistada matkarada ja kuut allikat, kust küla vanasti vett toomas käis. Lisaks on külas väike koduloomuuseum ja põnevust pakub ka kohalik teepood. Viimasest saab kaasa osta kohalikus looduses kasvanud teesegusid ja kui hästi läheb, satub poekese omanik jutuhoogu ja pakub oma erilist, mee ja ürtidega maitsestatud zivaniat’ki (kohalik viinamarjapuskar).

Veinimuuseum

Veinimuuseum ja Kolossi loss
Küprose veinimuuseum asub Erimi külas teel Limassolist Paphosesse ning pakub põhjalikku ülevaadet Küprose rohkem kui 5500 aasta pikkusest veinivalmistamise ajaloost. Veinimuuseumi lähedal asub ka 13. sajandist pärit Kolossi kindlus, kus asus templirüütlite peakorter, mida nimetati Grand Commandery. Küprosel viibides tootsid ja eksportisid rüütlid magusat veini, mis sai tuntuks nime all „vin de Commandarie“. Tegu on vanima veiniga maailmas, millel on oma kindel nimi – juba kaheksa sajandit vana Commandaria veini saab maitsta ka veinimuuseumi degustatsioonil.

Džiibisafari

Džiibisafari Akamase poolsaarel
Paphoses pesitsedes võib kasutada võimalust ja tellida džiibisafari, mis viib tutvuma Akamase poolsaare väikeste külade ja looduskaunite kohtadega. Poolsaarel on raskesti läbitavad mägiteed, mis viivad näiteks Lara Bay randa, kus pesitsevad kilpkonnad. Samas on ka infostendid, kus nende loomade kohta palju huvitavat saab teada. Uudistada saab merekoopaid ja laevavrakki ning tee kulgeb läbi mägede, kust avaneb igal käänakul kauneid vaateid.

Kaamel

Kaamelipark
Mazotose külas asuv kaamelipark asub 15 minuti kaugusel Larnaca lennujaamast. Kui minevikus kasutati kaameleid Küprosel transporttööjõuna, siis tänapäeval näeb neid ainult loomapargis. Külastajatel on võimalus kaameleid pildistada, silitada, neile jaanikaunu sööta ja kaameliga sõita. Eraldi aedikus võib uudistada ka kaamelipojukesi. Peale kaamelite elab selles kogu pere loomapargis jaanalinde, hirvi, kitsi, ponisid, eesleid ning paljusid teisi loomi-linde. Suvehooajal on avatud ka ujumisbasseinid.

Tantsijad

Millal ja kuidas minna?

Turism on Küprose kõige tähtsam majandusharu ja seepärast annab Küprose turismiamet endast parima, et saarel oleks külastajaid aasta läbi. Näiteks sügisest kevadeni toimuvad Limassolis, Larnacas ja Paphoses igal pühapäeval tasuta kontserdid ja etendused, millega tutvustatakse külastajatele Küprose kultuuripärandit.

Leebete talvede ja kuumade suvedega Küpros on mõnus aasta läbi. Isegi kõige külmemal kuul jaanuaris jäävad ööpäevased temperatuurid reeglina +6…+14 kraadi vahele ning veetemperatuur ei lange alla 17 °C. Märtsis aga küündivad päevased temperatuurid juba 20 kraadi kanti ning hotellide päevitustoolid leiavad üha agaramat kasutust. Eriti palju võib tipphooaja välisel ajal kohata eakamaid britte, kellest paljud on saarele “suvilad” soetanud.

Küprose kuldaeg saabub septembris-oktoobris, mil õhutemperatuur on 40 kraadi lähedalt taas meile mõnusamaks, 25-30 kraadi vahele taandunud. Merevesi jahtub aeglasemalt, jäädes septembris-oktoobris keskmiselt 25-27 kraadi vahele. Veel novembriski võib nautida meile tavalist 21-22-kraadist veesooja. Kõige rohelisem ja õierohkem on Küpros veebruari lõpust aprilli alguseni, hiljem tõusevad temperatuurid tulistesse kõrgustesse ning rohelus kuivab. Saar elustub taas alles novembrivihmadega, mis toovad vee ojadesse tagasi.

Õitsev Küpros

Kui soovite sõita Küprosele omal käel, siis traditsioonilistest lennufirmadest kindlasti kõige mugavam ja kõige soodsam valik on AirBaltic. Läti lennufirma lendab Riiast Larnakasse aasta läbi vähemalt korra nädalas, suveperioodil aga suisa kaks korda. Piletihinnad algavad juba 290 eurost edasi-tagasi.

Tänavu suvel on tänu Aegean Airlinesi Tallinna–Ateena otselendudele AirBalticule ka alternatiiv. Ühendused Paphosega on siiski kehvapoolsed, Ateenas tuleb veeta tarve päev; Larnacasse lennades on ühendused sujuvamad, aga ka sel juhul on saadavus väga piiratud. Lennupileti hinnad jäävad AirBalticuga samasse hinnaklassi, üksikuteks päevadeks võib leida ka 250-260 euro kanti jäävat hinda.

Eesti reisikorraldaja Aurinko lendab Küprosele kevadel ja sügisel, otselennud Tallinnast toimuvad aprilli algusest juuni alguseni ning septembri keskpaigast oktoobri lõpuni. Lend viib Tallinnast Paphosesse; hotelle leidub nii Limassolis kui ka Paphoses, aga põhiosa siiski viimases. Reisipakettide hinnad algavad 500-600 euro piirimailt, kampaaniate ajal võib leida ka oluliselt soodsamaid reisipakette.

Autor Akamase poolsaarel

Loo autor Akamase poolsaarel

______

Fotod: Anu Vane, Limassol Marina, Carob Mill Restaurant

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *