Jõuluturud üle Euroopa

Juba novembri lõpus täitub kogu Euroopa jõuluturgudega. Tavaliselt linna keskväljakul asuvad müügipaigad pakuvad tõelist romantikat: osta saab hõõgveini ja piparkooke, õhus on jõuluhõngu, külma peletavad villased kampsunid ning ringi näeb liikumas põhjapõtru, haldjaid ja jõuluvana. Need turud meenutavad vanu aegu, kus kingitused olid tehtud käsitsi ja kingisaajale mõeldes ning koos peredega lauldi jõululaule. Kuigi turge jagub peaaegu igasse suuremasse linna, on iga müügikoht omamoodi ja midagi leiab igaüks. Lisaks toimuvad turgude lähiümbruses festivalid ja muud põnevad ettevõtmised. Tallinna muinasjutuline jõuluturg on meile kõigile juba teada ning ühtlasi leidnud ka rahvusvahelist tunnustust. Siinkohal tutvustame mõnda Euroopa paljudest turgudes lähemalt.

AMSTERDAM

Amsterdam

Allikas: 4.bp.blogspot.com

Amsterdamis toimub jõulude ajal enam kui 26 jõuluturgu, enamik neist on traditsioonilised kuuselõhna ja hõõgveini nautimispaigad. Teatrisõpradele pakub huvi jõulude paiku toimuv festival Talveparaad, mis on suvise rändfestivali Paraad talvine miniversioon. Festival toimub Kromhouthali siseruumides. Seal mahutatakse igal õhtul enam kui 500 külalist 120-meetrise laua taha, kus nad saavad nautida nii suupisteid kui ka mitmesuguseid etendusi. Enamik neist on hollandi keeles, kuid leiab midagi ka teistele vaatajatele. Rohkem infot avalikustatakse 1. novembril kodulehel.

BRÜSSEL

Brüssel

Allikas: hellomagazine.com

Eelmisel aastal Euroopas paremuselt kolmandaks valitud Brüsseli jõuluturg on tänavu avatud 28. novembrist kuni 5. jaanuarini. Brüsseli talvevõlumaa asub St Catherine’i väljakul ja atraktsioonide seas on nii 250 traditsioonilist müügiletti, üle 1000 ruutmeetri suuruse pindalaga uisuväljak kui ka eelmisest aastast tuttav 40 meetri kõrgune Jääkoletis, kellele saab kõhtu uudistama ronida. Kindlasti on Brüssel parim koht toidunautijatele: saab maitsta aurutatud tigusid, austreid, piparkooke ja ei puudu ka maailmakuulsad Belgia šokolaadid.

KOPENHAAGEN

Kopenhaagen

Allikas: telegraph.co.uk

Kopenhaagenis avaneb selgi aastal juba traditsiooniliseks saanud jõuluturg Tivoli pargis. See on nii lastele kui ka täiskasvanutele mõeldud imeline muinasjutumaailm, mis on avatud 15. novembrist kuni 1. jaanuarini ning muu hulgas tähistatakse ka kuulsa puitkarusselli sajandat sünniaastapäeva. Selleks puhuks saab karussell selga oma esialgse kuue. Uus disain näeb ette kaht kõrgendust, millest üks sõidab suisa 26 meetri kõrgusele aedade kohale. Lisaks pakub silmailu kunstlik 20 meetri kõrgune kosk karusselli kõrval. See jätab mulje, nagu oleks tegu lustisõiduga kõrgmäestikus. Jõuluturu keskmeks on Tivoli südames asuv basiilika, mille ümber asuvad müügiletid levitavad Taani küpsetiste lõhna. Jõulumeeleolu teevad juurde ehtsad põhjapõdrad.

MÜNCHEN 

München

Allikas: bavaria.by

Juba endale nime teinud Müncheni jõuluturg avab oma väravad sel aastal 27. novembril ning on avatud esmaspäevast laupäevani kl 10-21 ja pühapäeviti kl 10-20. Marienplatz on igal aastaajal võluv paik, kuid jõulude paiku hoovab sellest tõelist maagiat. Oma osa annab 26 meetri kõrgune 2500 tulega kaunistatud jõulupuu. Puu ümber asuvad letid aitavad luua jõulumaagiat juba kuu enne pühasid. Igal õhtul kell pool 6 mängitakse raekoja rõdudelt advendimuusikat. Jõuluturul saavad huvilised õppida tundma kletznbrot’i ehk saksapärase puuviljaleiva algupära ja vaadata pealt Fatschnkindl’i (küpsetis, mis kujutab Jeesuslast sõimes) valmistamist. Sõimetemaatika läheb edasi mõne sammu kaugusel asuval Neuhauseri tänaval, kus toimub sõimeturg. Seal on lavastatud Jeesuse sünni stseen mitmeid ja mitmeid kordi täiuslike detailidega: ei puudu laternad sõime kaunistamiseks ja kingitused, mida tõid Jeesuslapsele kolm tarka hommikumaalt. Iga päev kella neljast kuueni liigub turul ringi jõuluvana ning vestleb laste ja lapsemeelsete täiskasvanutega.

VILNIUS

Vilnius

Allikas: vilnius-events.lt

Vilniuses on jõuluturud uuem traditsioon, kuid sellest hoolimata on need juba rahvusvaheliselt tunnustatud. Sel aastal on Vilniuse jõuluturg avatud 5.-30. detsembrini iga päev kl 12-21. Keskväljakul kõrgub 25 meetri kõrgune ehitud jõulupuu ning õhtuti pakutakse tule- ja valgusshowd. 25.-31. detsembrini on 3 korda päevas võimalik vaadata 3D-filmi “Jõuluunenägu,” mis projitseeritakse keskväljakul katedraali seinale. Samal väljakul asub tõeline jõululinnak, kust saab osta keraamikat, klaasitooteid, ehteid ja jõulumaiuseid. Kogu jõuluaja vältel võib nautida sõitu jõulurongiga Vilniuse vanalinnas.

TALLINN

Tallinn-Christmas-Market

Allikas: christmasmarket.ee

Tallinna muinasjutuline jõuluturg toimub traditsiooniliselt Raekoja platsil. Sel aastal on turg uudistajatele avatud 21. novembrist 8. jaanuarini kl 10-19. Lapsi ootab jõuluvana koos jänkude ja põhjapõtradega ning jõulupuu ümber asuvatest jõulumajakestest saab osta käsitöömeistrite loomingut ning eestipäraseid jõulusööke ja -jooke. Igal nädalavahetusel ja tähtpäevadel toimub kultuuriprogramm, kus esinevad eri maakondade tantsu- ja laulurühmad ning laulukoorid.

PETERBURI

Peterburi

Allikas: tsar-events.com

Peterburi jõuluturu traditsioon sai alguse 2006. aastal ja turgu peetakse Ploschad Ostrovskogol ehk Ostrovskogo väljakul. Umbkaudu 70 müügipunktist saab osta venepärast toitu ja käsitööd, näiteks pliine ja kuumi jooke. Avatud on uisuväljak ja ka lasteteater on osa Peterburi jõuluturust.

STOCKHOLM

Stockholm

Allikas: blogs.sweden.se

Stockholmi vanalinnas suurel väljakul ehk Storgorgetil toimuva jõuluturu traditsioon ulatub tagasi Gustav Vasa aegadesse, aastasse 1523. See plats on olnud kauplemiskoht läbi aegade, ent jõulude paiku elavnes piirkond veelgi. Vahepeal kadunud jõuluturu traditsioon elustati 1915. aastal ja sellest ajast peale on kantud hoolt, et vanalinnast saaks osta kvaliteetseid jõulukaupu. Tänavu on turg oma klassikalises headuses avatud 22. novembrist kuni 23. detsembrini. Pakutakse suitsutatud vorsti, põhjapõdraliha ja teisi maitsvaid delikatesse ning glögi. Lisaks kesklinnale toimub turg jõulude paiku ka Skanseni vabaõhumuuseumis, kus saab tutvuda eri ajastute jõulutraditsioonidega ja nautida elavat viiulimuusikat. Ümber kuuse mängitakse vanu ringmänge ja lapsed tervitavad lasteloomaaia loomi. Koorid esitavad päeva jooksul mitu jõululaulude kontserti ja igal pool sagib kostüümides ajaloolisi tegelasi.

TRONDHEIM JA OSLO

Christmas-market-in-Trondheim-Norway-740

Trondheimi jõuluturg. Allikas: visitnorway.com

Trondheimi turuplatsil toimub traditsiooniline jõuluturg tänavu 12.-21. detsembril. Kultuuriprogrammis on üle 200 etteaste, sealhulgas juba 2011. aastast toimuv väliteater. Turu väljapaneku korraldajad on võtnud südameasjaks, et turult leiaks unikaalseid meeneid ja kingitusi, mida kaubanduskeskustes ei kohta. Jõulurõõmu lisab selleaastane koostöötaluturuga, et muuta tootevalik ja maitseelamused veel laiemaks ja inspireerivamaks. Nagu ikka, pakutakse lastele ka kelgusõitu ja turgu külastab jõuluvana.

Jõulueelne aeg Norras on eriline: õhus on nii piparkookide kui ka ahjukütmise lõhna ning paljudes kodudes süüdatakse juba varakult küünlad. 6.-7. detsembril ja 13.-14. detsembril tasub külastada Oslos Norra rahvusmuuseumi, kus toimub traditsiooniline jõulufestival. See on populaarne nii turistide kui ka kohalike seas. Selle ürituse tarbeks kaunistatud majakestes saab näha jõulutraditsioone läbi aegade. Lisaks esinetakse rahvalike laulude ja tantsudega ning avatud on jõuluvana töökoda. Oslo keskel, Spikersuppal, toimub 20. novembrist21. detsembrini traditsiooniline jõuluturg koos kaunistatud telkide ja müügipunktidega ning kust saab osta süüa-juua, kingitusi ja jõulukaunistusi.

Teksti allikas: Estonian Air pardaajakiri In Time, november 2014 (http://issuu.com/estonianair)

Estonian_Air

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga