Jalgpall kultuurikastmes: 5 toitu, mida proovimata ei tohi Brasiiliast lahkuda

Jalgpallimaraton ei kõneta vaid skooride keeles, vaid tutvustab alati ka korraldajamaad – ja Brasiilial on, mida külastajatega jagada. Toome sinuni 5 rooga, mida proovimata Rio de Janeirost lahkuda ei tohi.

Euroopa-suuruse riigi ja ühe suurima kultuuride sulatuskatlana pakub Brasiilia vaieldamatult kõigile midagi äratuntavat, olgu külaline pärit mis iganes ilmakaarest. Ometi teeb ta seda moel, mil kogu kupatus omavahel segunedes uutes kombinatsioonides jälle üllatada suudab. Nii võib sealmail ringi reisides sattuda nii suure Ida-Euroopa kogukonna mõjualasse, mis hõlmab näiteks Ukraina traditsioonilist puitarhitektuuri, kui ka Soome saunakultuuri keskele soomlaste põlistes piirkondades. Üllatavalt mõjub ka põige tüüpilisse jaapanlaste argiellu Sao Paulo jaapani kogukonnakeskuses, mis on suurim väljaspool Jaapanit. See kultuuride sõprus ja rikkus ja üksteise kõrval üksteist täiendades elamine ongi seal tuntava vabaduse võti, mis ei jäta ruumi rahvuse pinnal vaenu õhutamiseks ja mis tahes rahvusvähemuste diskrimineerimiseks.

Olenemata eri rahvaste mõjutustest domineerib nii toidus kui ka keeles selgelt Portugali kultuur – segu kohalike ja põlisrahvaste pärandist ja Euroopa koloniaalaegade kuldsetest meenutustest. Ehkki üldist toidupilti pealiskaudselt vaadeldes võib jääda mulje, nagu kõik koosneks vaid lihast ja riisist ja kõikvõimalikest vorstidest, kuid hea otsimise või mõne kohaliku küllakutse järel võib menüüst leida üht koma teist ainuomast ning põnevat.

1. Açaí

Samanimeline palm ja toit, mida tuntakse ka siinmail. Eestisse impordituna hingehinda maksev mari on Amazonase piirkonna toidusedeli üheks sümboliks. Açaí-nimeline toit meenutab sisuliselt vedelat sorbetti, mis on kergelt suhkruga maitsestatud, et võimendada marja enda maitset. 400-milliliitrisest kogusest piisab energiaväärtust arvestades lõunasöögikski. Seda hõrgutist pakutakse väga erinevas kvaliteedis ja konsistentsis, kuid Riosse sattujatel soovitan kindlasti külastada Tacaca do Norte nimelist einelat Flamengos aadressil Rua Barao do Flamengo 35. Ühena vähestest autentset Amazonase piirkonna kulinaariat pakkuva toidukoha valikust leiab veel palju enamatki kui linna parima açaí.

2. Pão de queijo

Sisuliselt juustusaiake, mis pealtnäha midagi erilist ei luba, aga hästi tehtuna ometi pakub lihtsat, aga suurepärast juustu ja taigna kooskõla.

3. Torta de limão

Laimikook, mis meenutab oma ülesehituselt meie pisarakooki, on kindlasti nende sööjate lemmik, kes peavad lugu magusa ja hapu kooskõlast. Sedasorti traditsioonilist kooki pakutakse eelmistele sarnaselt peaaegu igas kondiitriäris ja kohvikus, kuid parimat tasub otsima minna Centros asuva Prantsuse kultuurikeskuse Casa Franca kohvikusse aadressil Visconde de Itaboraí 78.

4. Feijoada

See eri sorti lihade ja mustade ubade hautis, mis ei puudu peaaegu ühegi restorani menüüst, võib esmapilgul tunduda kõhedust tekitav. Siiski ei tasu meile harjumatult eri lihasid kombineerivat rooga karta, vaid proovida. Sedagi leidub teab-kui-paljudes versioonides ja kvaliteedis. Kõige lihtsam on seda Brasiilia köögitraditsioonide kuningat küsida gringo feijoada vormis, mis tagab kõige vähem üllatusi. Aga igal kujul on roog peaaegu alati nii toitev kui ka maitsev ja seetõttu turistile vältimatu.

5. Suhkruroomahl – caldo de cana

Ilmselt märkate enam-vähem igas einelas suurt lärmakat metallist masinat, mida justkui bambusekeppidega täidetakse. Tegu on masinaga, mis suhkrurookeppe purustades nendest mahla pressib ja kust värsket ülimagusat mahla otse klaasi villitakse. Isegi kui sa muidu magusat ei armasta, võiksid seda vähemalt proovida kas või maitseelamuse saamiseks, sest magus suhkrujook ei meenuta sugugi tuttavlikku valget suhkrut, vaid maitseb hoopis nüansirohkemalt ja põnevamalt.

__________________________________________________

Fotod: inkanatural.com, myglossacessorios.com.br, mercadinhossaoluiz.com.br, jogos.com.br

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *