Infot Islamimaade kohta: ramadaanist shoppamiseni 2

Minul on õnnestunud olla nii tööl, kui ka puhkustel teatud Islamiriikides ja tegelikult pole olukord Eurooplastele nii karm, kui Islamlastele, kuid ei tasu kunagi unustada riiki, milles on teine kultuur ja uskumus. Kui Ramadani ajal(siis ei sööda, jooda ega seksita) lähevad palvele mehed, siis jooksevad nad vetsust läbi, pesevad suguti puhtaks ja käed küünarnukkideni, naisi pole näinud enne palvet. Siin väikene ülevaade olukorrast kõigile, kellel plaan islamimaadesse minna:

Ei maksa riietuda väga seksikalt, kuna meestel läheb meelest Ramadaan, kui näevad naisi, kes napis riides ranna piirkonnast väljaspool,(pühakodades palvetavad mehed ees ja naised taga või teisel korrusel) et meestel mõtted ei kiiluks kinni naiste püsti olevatele pepudele… Ei tasu jõllitada anuvaid moslemeid, seda enamgi pildistada neid ilma luba küsimata, kuid väikese nutsu eest saab ikka loa!  …inimese kujund on keelatud Koraaniga.

Naise pildistamist võetakse, kui solvangut – sellepärast enne kui pildistad, tasub küsida nendelt luba.Naiste riided peavad olema vabad, ruumikad. Mehi tervitatakse kerge kummardusega, mitte kätlemisega. Abielunaisi ei tohi võtta käe alla…ehk siis kätt panna ümber kaela, kuigi just minule meeldib tihti niimoodi ringi liikuda naisega. Araablase majja ei siseneta jalanõudes, kui just maja peremees ees seda ei tee. Kui peremees läheb Teie eest ja läheb jalanõudes, siis see keel ei kehti.

Araablased on väga pika vihaga ja kättemaksuhimulised. Kättemaks on suguvõsast õpitud kunst. See võib juhtuda isegi 10. aasta pärast. Toitu ja jooke tuleb anda ja võtta parema käega. Kui kahvlid puuduvad, siis tuleb loputada veega parem käsi ja võtta toit näpuotstega. Ei soovita pakkuda kohalikele elanikele alkohoolseid jooke kui kingitust või suveniiri. Isiklikult on olnud juhus, et astus minu juurde moslem ja küsis, mida joon ja tahtis kah proovida, kui küsisin, et mis Allahh ütleb selle peale, et tema likööri joob?, oli kiire vastus: Allahh on juba vana ja pime, ei ta näe ega kuule ja pani klõmaka Liivimaa Palsamit 50 hobujõulist!

Kindlasti tohi käija palvetajate ees läbi, kuna katkestate palvetajate sideme Allahhiga. Ramadaani ajal ärge sööge, jooge õlut ja närige nätsu tänavatel ja avalikes kohtades kuni päikese loojanguni. Ramadaani – moslemite paastumise kuu ja traditsioonide mitte austamise eest võib saada trahvi või isegi vangla karistuse.
Moslemite maal on vajalik rakendada oma tuttavatega vastastikust mõistmist. Kohtumine algab kätlemisega ning kindlasti on vaja vaadata talle  silma. Tervituse ajal ei tohi teises käes hoida sigaretti voi hoida kätt taskus. Vestlust alusta alati küsimusest tervise ja pereliikmete kohta. Selle riigi kodanikel on aega ja nad ei kiirusta kuhugile ega võta mõtetuid riske.

Riiki külastades on olemas veel üks meeldiv puhkuse eripära, milleks on shopping eksootilistel araabia turgudel ja hiiglaslikes kaubanduskeskustes. Iga aasta toimuvad kuulsad ülemaailmsed kaubandulikud laadad. Iga laat on seletamatult kirev ja haarav, võrratu karnevaliga, muusikaga ning oma pöörase armastusega müüja midagigi maha, ükskõik mis hinna eest. Te naudite värviküllast vaatepilti, naudite kaupmeeste osavust teie perset lohku tõmmata…kuid olge valvsad sest kui valvsus kaob, olete ostnud asja, mida ei lähe teil ka 1000 aasta jooksul vaja!

Laat toimub jaanuari lõpus-veebruari alguses, siis toimub ka Dubai Kaubanduslik festival. Festivali ajal müüvad tuhanded kaupmehed oma kaupa suurte allahindlustega. Kuid ärge rutake ostma! Mina olen kaubelnud 70% alla, siis olen mina saanud mida tahtnud ja kindlasti on ka ärimees võidus, sest näitlejad on nad tublid, pisar tuleb silma, nagu keegi hakiks sibulat…Iga päev lülitub festivali programmi muljetavaldav ilutulestik, kontserdid ,tantsud, loositakse kingitusi, šhou vee peal ja suur hulk esinemisi.

Shoppingu keskuseks on Araabias Deir (Dubai): Nasser Skver, Murshid Turg, Golden Suk. Siin on taas vaja kaubelda, sellepärast võite julgelt vähendada esialgset hinda 2 korda. Nendele kes soovivad saada eliitseid riideid ja jalanõusid, ,soovitame külastada kaubanduskeskuseid:  City Centre, Bur Juman Centre, Al Ghurair Centre, Walf Shopping Mall, Lamcy Plaza(kõik Dubais), Shjard poed asuvad Al Wahada Street tänaval. Paljudest hotellidest saab spets bussidega kauabanduskeskustesse sõita.

Taksosid on Dubais  kaht liiki: ilma mõõturita ja “Dubai Transport” kompanii taksod, millesse on seadistatud  mõõturid. Viimases maksad sõidu alustamise eest 2 dirhemit ja siis iga kilomeetri eest 1 dirhem. Taksodes, milles puuduvad mõõturid, on kasulik kohe hind kokkuleppida. Minimaalne takso sõit maksab 5 dirhemit.

AÜEs on 6 rahvusvahelist lennujaama, mis asuvad linnades: Abu-Dabi, Dubai,Sharjah, Ajman,Ras al Khaimah ja Fujairah. Peale lennuki maandumist on aega külastada tollivaba kauplust- Duty Free! Saabumisel on mõtet osta ainult alkohoolseid jooke ja sigarete. Teiste kaupade ostmisega ei tasu kiirustada,sest esiteks sisemaal Te saate osta neid odamalt ja teiseks, te jõuate alati osta seda ka tagasiteel.

Duty Free`s on joogid alati ehtsad ja valik on suur. Odavamalt kui Duty Free kaupu, te ei leia mitte ühestki Emiraadi poest ning veinipoe leidimine AÜE-s pole sugugi lihtne. Tavaliselt igas Emiraadi lennujaamas laseb toll 2-3 pudeliga Teid läbi ilma probleemideta.

Ilusat reisimist ja häid mälestusi Emiraatidest ja teistest Islamimaadest.

2 kommentaari

  • Reemet Ruuben kommenteeris

    Vaata aga vaata, või moslemid joovad liivimaa palsamit 🙂
    Hea ja infoküllane jutuke, mõnus oli lugeda 🙂

  • Maarja . kommenteeris

    väga mõnus lugemine, ja eks see Allah ole jah juba vana 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga