Hawaii loomastik

Sellel arhipelaagil elab kontrastina taimestiku rohkusele üllatavalt vähe loomi. Kui viibida saartel vaid lühikest aega, saab vast näha üht mitteharuldast saarasukat sisalik gekot. Süütu loomake võib sulle ette sattuda hotelliruumis, kuhu ta tulnud sääskede ja kärbeste jahile. Hawaiilased peavad teda heaks endeks. Võid ta rahumeeli oma peopesale võtta, aga tee seda ettevaatlikult. Hirmudes võib ta põgeneda siuhti kui välk, jättes pihku vaid kehatu ikka veel lookleva sabajupi. Tänapäeval on saartele alles jäänud vaid kaks imetajat-põlisasukat: Hawaii munkhüljes ja Hawaii nahkhiir.

Vaevalt kohtad sa hawaii munkhüljest või nahkhiirt, need on äärmiselt haruldased. Elab vaid üks munkhüljes Waikiki Akvaariumis elunev ja see ongi ainus allesjäänu. Teedel ringi sõites void kogemata silmata elegantset pruuni kasukaga loomakest. See on monguus, mi stoodud sisse 1883 kavatsusega kontrollida rottide levikut. Siis ei tulnud keegi sellele mõttele, et rotid kui ööelanikud jäävad manguusile kui päevavalgust armastavale kättesaamatuks. Rottide asemel hävitasid need armsad olevused hoopis linnupesi. Nad on sest ajast paljunenud massiliselt pea kõikjal, välja arvatud vaid Kauai, Lanai, Kahoolawe ja Niihau. Jahi armastajatele on kehtestatud jahihooaeg et küttida järgmisi imetajaid (need on saartele sisse toodud ja tunnevad siin end väga koduselt): metsik veis, mis leitud vaid Big Islandilt; metssiga, Euroopa metssea järlane; metskits – Kapten Cooki kingitusena siia saabunud 1778 aastal ja käesolevaga tõeliselt suureks probleemiks saanud Mauil ja Big Islandil; mets lammas kelle tõi siia kapten George Vancouver 1794 a. ja samuti levinud rohkelt; mufflooon lammas- toodud spetsiaalselt jahi tarbeks 1950 aastal; axis hirv, ehk siis kirveshirv- esineb harva vaid Molokail ja Lanail; mustsaba hirv 1961 loodusesse vabaks lasted Kauail; pronghorn antiloop, toodud Lanaile 1959 aastal.

Delfiine ja vaalu – veeimetajaid on Hawaii vetes aga rohkesti ja eks õigustatult. Kes neil keelab jõudmast kõikjale mööda vett, samas maismaa on olnud maismaasukatele takistuseks.

Mauil tehakse talviti vaalade vaatlusi ja huvireise. Delfiine võib jälgida näiteks spetsiaalses basseinis Kahala Hilton hotellis. Oahul on olemas Veepark kus nii vaalad kui delfiinid mõlemad esindatud. Palju on murude ja rohustu sees elavaid väikeloomi nagu bufo ( boof – oh) kärnkonn, kellele sagely meelidb hüpata kõrgele püüdmaks putukaid. Siis on veel suur aafrika tigu mis isegi siruulatusega viis sentimeetrit. Kas Hawaiil esineb kiskjaid? Jah mõned esinevad näiteks metsik koer. Teda võib kohata minnes Big Islandil sügavale metsa. Sealsamas leidub ka metskassi, kes põgenenud tõenäoliselt kodudest. Isegi üks karu , üksik , võib siiani elada Koolau mägedes Oahul. Ta põgenes beebina 1956 aastal loomaaiast ja on olnud alati äärmiselt kartlik. Kui ta ongi veel elus, on teda ikka peetud ohutuks. Metssiga võib olla ohtlik turistidele kui on imetusperiood või kui pojad väiksed.
Haawiil elab suurekasvuline vihmauss, kuid teised suured siulised puuduvad. Pole ainsat madu ega mürgist ussi. Küll on aga rikkalik putukate hõimkond ja paljud neist on ainuomased ainult Hawaiile, seega ei ole kuskil mujal maailmas. Ühed neist klounilikud sellid – kutsutud klõpsmardikad. Kui see sell tagurpidi maha kukub, napsab ta end samas üles õhku, et siis häälekalt hüpates ikka uuesti ja uuesti. Veidi aja möödudes maandub putukas lõpuks jalgadele, kui tõeline kloun.

Saarte kõige kurikuulsamad putukad on termiidid. On kaks eri liiki. Kuna saartel puudub tõeline talv siis nende tohutu isu peatamiseks pole piire. Samas nende arvukus ise annab tööd 81 kahjureid hävitavale kompaniile.

Lindude maailm on hävinguohus, tohutult mitmekesine ja huvitav. Põlis linnuliikide osas on just Hawaiil kõige suurem väljasurnud lindude osakaal. Kui varematel aastatel oli 70 reliktlinnuliiki alles , siis tänasena on neist 22 välja surnud ja 26 väljasuremisohus. Niisiis on pooled USA hävimisohus olevatest lindudest pärit Hawaiilt. Paljud endeemsed linnuliigid on kaotamas eluruumi teiste sissetoodud liikide tõttu. Teised lihtsalt ei suutnud elada keskonna muutuste tõttu, mida inimene on saartel toime saatnud eksiteerimise 200 aasta jooksul. Siiani leitakse uusi liike mis kas veel tundmatud või arvatud väljasurnud linnuliikideks. On ju saartel varjurikkaid paiku, inimese poolt täiesti avastamata või väga harva külastatavaid. Mõned liinuliigid kohanevad aga järjest kiiremini urbaniseeruva saareeluga, nagu näiteks üks papagoi liik .

Kõige märkimisväärsem linnuliik saartel on nene ehk Hawaii hani (nay-nay). Tema on ka ametlik osariigi sümbol lind. Hawaii hane esivanemad on arvatavasti lennanud siia Kanadast mitmeid sajandeid tagasi. Ta elab praegu kõrgete mägede kallakutel ja laavavooludel Mauil ning Big Islandil. Hawaii hani ei ole enam hävimisohus, mis väga rõõmustav asjaolu, kuid ikkagi on teda haruldane näha vabaduses. Üks hiljuti avastatud lind Hawaiil on „o`o” või enam spetsiifiliselt oo a`a (hääldatakse „oh – oh ah – ah”. Muistsed hawaiilased nimetasid lindu selle nimega ta häälitsuse järgi mis kõlab kui nutt ”oh – oh”. Ja sõna a`a tähendab „päkapikku”.
Huvitav lind ja samuti hävimisohus olev on Hawaii stilt, veelind, keda siiski kohtab isoleeritud tiikidel Kauail ja Big Islandil. Inimrohketes paikades näeb kõige suurema tõenäolisusena kolme lindu, kelleks on : munah – lind mis toodi Indiast 1865 aastal ja kes marsib maapinnal parema meelega kui hüppab. Väike troopiline linnuke maina võib, kui sa teda kõnetad, matkida su häält. Teda võib segamini ajada munahiga. Hawaii maina armastab hõivata rahvastatud pargialad ja argumenteerida inimeste üle nende endi lärmakal moel. Eriti lärmakad on need linnud päikeseloojangu ajal. Maina oli varem üleni musta sulestikuga, aga nüüd on neil tiivaotstel kummalisel kombel valget lisandunud.
Ka hawaiil on varblane nagu kõikjal mujal argipäevasem tänavatelind. Kuid kuna Hawaiil puuduvad suured viljapõllud on varblane nendel saartel mitte halvas nimekirjas, teda sallitakse ja ta pole kahjur nagu mujal. 1871 aastal toodi see vapper linnuke sisse ja hakati kutsuma kohalike poolt li`ili`i, mis tähendab väike lind.
Kolmas linnalind on tuvi, kel on reetlik kuku häälitsus, vahel näib see linnuke ka ütlevat midagi nagu „hellof a lot”. Kui neist tuvidest on saanud paar, jääb see truuks teineteisele kogu eluks. Armunud tuvipaar istub öösiti kudrutades traatidel kui tõelised armunud.ikka. Veel on pajatamata 4 -5 linnust kes pesitsevad maapinnal ja esinevad peamiselt suurtes aedades.
Kõige harilikumad on pitse-kaela tuvi ja hiina tuvi., mis on lubatud jahilindudeks teatud jahihooajal.
Brasiilia kardinal – isalinnul uhke helepunane pea. Lind mis suhteliselt taltsas ja inimsõbralik kui pakkuda talle toitu. Põhja Ameerika kardinal on üleni punane või vähemalt „ issi” on seda. Lind armastab vilistada vahetpidamata. Hawaiil esinev valgesilm ehk majiro on roheka sulestikuga jaapanist sissetoodud lind kel silam ümber valge kospiratoorne rõngas. Mõned ebaharilikult värvirohked kanad elunevad metsikutena, siis võib kohtuda pölüneesia dzungli kodulinnu kokeed restoranide ja majade ümber.
Kõige huvitavamaks linnuks on tõenäoliselt talvekülaline plover mis riimub hästi loveriga. Maiast kuni augustini lendab see lind Alaskale ja Siberisse et seal pesitseda ja kasvatada üles järgmine põlvkond. Oahul võib teda näha septembrist alates. Kõikjal kus esineb karja esineb ka karjaiibist. See on üks valgetest haigrutest, kes sageli toitub rohketest putukatest karja läheduses.Muidugi on seal veel palju palju eri linnuliike üks huvitavam kui teine. Kõigist neist kirja panna on võimatu, selleks peaks kirjutama linnuraamatu.

Järgnevalt Hawaii kalade lugu. Liblikkalu on saarte lähedates rannavetes 21 eri liiki. Muurish idol või kihikihi on tuntud Hawaii delikatess. Siis on tuntud ka süüdimõistukala, inglikalad, kes reisivad paariti, näitsikkala, kardinalkalad (üleni punased), kirurgkalad, tangid milledest mõnel liigil onkummalised sarved, wrass´id, mida 3000 erinevat värvitooni, papagoikala, milledel kui papagoidel nokk, kitskalad, oravkalad, kes küll kahjuks ainsad orava nime kandvad olevused saartel, kullkalad, osavad kullidena ründavad kalad, skorpionkalad, kõik mürgised kuid õnneks väga ujedad ega tee liiga.

Maailma kõige pikema nimega kala humuhumunukunukuapuaa- ehk tõukekala, mis ametlik osariigi kala, pufferkala kes suudab end nii suureks puhuda et ületab oma normaalse suuruse kolm korda., tuubsuukalad, kaasa arvatud pikk peenike vaakum koristaja ehk trompetkala, siis morei angerjas kes on tänuväärselt mitte väga agressiivsed kui mitte arvestada nende tigedaid hambaid. Ka söödavaid kalu on palju. Lemmikkala kõigile on mahimahi hawaii keeles„kala kahekordselt kena”.
Ka ahi, aku ja pooltuhat teist tuunaliiki on väga hinnatud mereande armastavatele külalistele. Tilapia, kõige enam kuuldud nimi, kõige harilikum neist on tuntud kalastajatele kui prügikala, kuna ta ujub ka vähem puhastes vetes. Eri tüüpi tilapiaid kasvatatakse Hawaiil tiikides kui vähem kallist toidukala. Siis on siin ka mullet, mida muistsed hawaiilased pidasid tiikides, noahambuline barrakuda, mis ulatub isegi 6 jalani pikkuselt ja lendkalad, mittesõõdavad aga hästi vaadatavad kuna nad lendavad veepiiril.

Nagu kõigis ookeanivetes on ka siin haisid, näiteks suur valgehai, tiigerhai ja kummalise kujuga haamerpea hai. Huvitav, vanad hawaiilased on uskunud et haid on maskeerunud jumalad. Hawaii haide rünnakutest pole keegi midagi kuulnud, seega inimsööjaid haisid pole karta. On kolm huvitavat raid, mis samuti kui haid ebaharilikud rannavetes. Küige intrigeerivam on täpiline ja natuke kutsikanäoline kotkas rai. Siis on seal pruun string rai, oma 4 jalga pikk ja gigantne mantarai – kuulekas meretont, kes kasvab oma 20 jala suuruseks ja tuleb kuuvalguses randadesse lapsi hirmutama. Ega teda enam kardetagi, lapsed on harjunud ja see on ülev vaatepilt kui ta ujub ranna lähedale kui tõeline veeall olev tont.

On ka kaheksajalgu, opihit – molluskit mis populaarne toiduks. Ikka esineb veel Pearl Harboril austreid, mis peitmas väheväärtuslikke pärleid. Hawaiilaste silmis on üks tüütavamaid sügavamal vetes elavad meduusid. Liik kutsutud „ portugali sõjamees” näib kui miniatuurne laev täispurjeis. . Meduusid ujuvad õigemini kantakse loodetevee poolt varjukatesse abajatesse. Seal ujudes peab teadma et ta kombitsad kõrvetavad. Kõikjal kus esineb koralle on ka korallidele omane veeelustik. See on kui veealune muinasjutt. Jälgida snorkel peas veealust korallide vahel ringi sibivat maailma on tõeline elamus nii lastele kui täiskasvanutele. Hawaiil on su pilgu ees lahti. Tõeline värvirohke kalasupp.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga