Go Travel toetab romaanivõistlust

Eesti Kirjanike Liit, Go Travel, Penosil ja Liviko kirjutasid täna alla lepingule, millega taaselustatakse romaanivõistlus. Eesti Kirjanike Liidu juhatuse esimees Karl Martin Sinijärv kuulutas välja 2015. aasta romaanivõistluse tingimused ning Eesti läbi aegade suurima, 8000 euro suuruse auhinnafondi.

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlused hakkavad toimuma üle aasta ning oodatud on eestikeelsed algupärased ja seni avaldamata proosatekstid, mille maht on vähemalt 200 000 tähemärki. 2015. aasta romaanivõistlusel osaleva käsikirja esitamise tähtaeg on 1. veebruar 2015.

„Peaaegu aasta on nüüd kõigil aega, et tulla lagedale suurepäraste tekstidega. Kui ka esimesel aastal epohhiloovaid romaane välja ei ilmu, siis auhinnafondi suurus lubab esikohale tulnud kirjanikul võtta segamatult aega uue teose kirjutamiseks ning sellest võistlusest saame ehk seemne eesti kauaoodatud suurele romaanile,“ ütles romaanivõistluse korraldaja, Eesti Kirjanike Liidu juhatuse liige Peeter Helme.”

Romaanivõistluse žürii on kaheksaliikmeline ja sellesse kuuluvad Kirjanike liidu esimees Karl Martin Sinijärv, kirjanike liidu juhatuse liikmed, romaanivõistluse korraldajad Tiit Aleksejev ja Peeter Helme, kirjanikud Kärt Hellerma ja Eeva Park, kirjastaja ja tõlkija Eva Luts, Linnateatri näitleja, EMTA lavakunstikooli õppejõud Anu Lamp ja kirjandusteadlane, Tallinna Ülikooli professor Rein Veidemann.

Romaanivõistlusel osalevad käsikirjad jõuavad žürii lugemislauale anonüümselt, kuid iga autor saab pärast tulemuste väljakuulutamist igalt žürii liikmelt personaalse tagasiside.

Taasalgatatud romaanivõistlusele lõi visuaalse identiteedi Asko Künnap ning see on nähtav Eesti Kirjanike Liidu kodulehel www.ekl.ee.

Romaanivõistluse taasellukutsumise lepingule kirjutasid alla Eesti Kirjanike Liidu juhatuse esimees Karl Martin Sinijärv, Go Travel AS-i nõukogu esimees Tiit Pruuli, Penosil Eesti OÜ juhatuse esimees Jaan Puusaag ja AS Liviko juhatuse esiemees Janek Kalvi.

„Romaane on kirjutatud ja loetud tuhat aastat, on tore toetada igavikulisi projekte,“ ütles reisibüroo Go Travel nõukogu esimees Tiit Pruuli. Fotol põhjendab ta romaanivõistluse toetamist: “Ettevõtjatele meeldib asju tõmmata ikka Exceli tabelisse. Siit on selgelt näha, et targad loevad romaane ja rumalad ei loe. Go Travel kuulub nende esimeste hulka.”

„On suur au olla rahvuskultuuri seisukohalt oluliste algatuste toetaja. Inimeseks kujunemise loos on kirjandus asendamatu ja meil on rõõm toetada head eesti kirjandust, mis sünnib meie kaasajas ning elab kaugelt üle põlvkondade,“ ütles AS Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi.

Romaanivõistluse patroon Teet Kallas saatis kokkutulnutele tervituse, milles muu hulgas kirjutas järgmist: „Kui luulet on nimetatud kirjanduse kirkaks mastilipuks, siis romaan on ju ilmselt laev ise. Mõned viimased aastad on tunne, et domineerib kergete briisidega vahelduv tuulevaikus, et erilist hoogu meie romaanilaeva liikumises pole. Põhjusi on mitu, üks neist muide mitte ainult siin Eestis aeg-ajalt õhku visatud oletus, et äkki on kirjandus lihtsalt valmis saanud. Tammsaare ja Gailit, Kross ja Unt on reitingutabeli kinni löönud. Tahaks loota, et nii see ei ole. Muidu peaksime varsti hakkama rääkima kirjandusjärgsetest põlvkondadest – ja vähemalt minu meelest oleks see päris kole. See tähendaks tõsist tagasilööki ka meie keelele. Võib-olla liialdan, aga minu meelest on hea romaani ja eesti keele elujõu vahel otsene side.“

Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlus on 1926. aastal algatatud kirjastuse Loodus romaanivõistluse idee jätkaja ning lähtub oma tegevuses Eesti Romaaniühingu võistluse praktikatest ja põhimõtetest.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga