Esimese eesti naisena kõrgeima mäetipu vallutamist ei saa tõestada

Tänavu kevadel Himaalajas Cho Oyul käinud Anu ja Uko Nõulik annavad teada, et Katmandus tegutsev The Himalayan Database ei aktsepteerinud nende 8201 meetri kõrguse mäe tippu tõusu. Seega ei saa Anu Nõulikku pidada ka esimeseks eesti naiseks, kes on tõusnud üle 8000 meetri kõrguse mäe tippu.

Nõulike sõnul hakkas neile selguma, et nende mäetippu jõudmine on kahtluse alla pandud, kui The Himalayan Database hakkas neile küsimusi esitama. „Selgus, et meie šerpa oli eri inimestele rääkinud erinevat juttu. Ta oli rääkinud, et ei käinudki päris tipus,” ütles Nõulik kahetsusega. Tipus tehtud piltidel ei ole näha mingit tausta ning muud tõendusmaterjali tipuvallutuse kohta ei ole.

The Himalayan Database’i juht Elizabeth Hawley, kes on aastakümnete jooksul loonud Himaalaja ekspeditsioonide arhiivi ja seeläbi saanud tõusudele hinnangu andjana autoriteediks, on Nõulike mäetippu jõudmise vaidlustanud.

2010. aastal Cho Oyu tipus käinud Allan Valge kommenteeris Eesti Päevalehele: „Cho Oyu kõrgeim punkt kujutab endast mitte iga inimese kujutluses mäega seostuvat teravat tippu, vaid väga raskesti tuvastatavat lapikest tohutult suure kergelt tõusva lumise platoo servas, mis ühel hetkel enam üheski suunas kõrgemaks ei lähe. Halva nähtavusega ei ole tippu identifitseerida võimalik.”

Jaan Künnapi alpinismiklubi juht Jaan Künnap, kelle klubi peab Eesti alpinismi ajaloo kroonikat, sõnas, et Anu Nõulikku ei kanta arhiivi kui esimest eesti naist, kes tõusis üle 8000 meetri kõrguse mäe tippu. Cho Oyu tipus on käinud seitse eesti meest.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *