Esimene peatus: Kasahstan 1

Kahe kange esimene peatuspunkt on Astanas, 1950ndate uudismaade pealinnas. Kogu Kasahstani pealinn toodi Almatõst siia 1997. aastal. 20 aastaga on üles ehitatud sisuliselt uus superlinn, mis linnapildi poolest meenutab kohati Dubaid.

Astana koosneb ülilaiadest magistraalidest, päikeses säravatest pilvelõhkujatest, uhketest paleedest, alleedest, viaduktidest… Paljud neist ulmelistest tutt-uutest kivimonstrumitest on projekteeritud maailmakuulsate arhitektide poolt ja mõjuvad kui UFOd, seda enam, et vaid veidi aega tagasi oli nende kohapeal veel stepp.

Keset seda steppi astusid vagunist välja ka paljud märtsiküüditatud, kes olid määratud kinnipidamisele Akmolinski kodumaareeturite naiste laagrisse Astana külje all. Laagri asukohas on täna Alzhiri memoriaalkompleks, mis koosneb väikesest muuseumist, mälestussambast ja nn Stolõpini vagunist, millega inimesi transporditi. Samas on mälestuskivi ka eestlastest represseeritutele.

Kasahstani ja GULAGi teemal on pikemalt kirjutanud Aimar Ventsel ajakirjas Diplomaatia, soovitame lugeda.

Kahe kange järgmistel käikudel aga hoia pilku peal siinsamas live-blogis.

1 KOMMENTAAR

  • Erkki Järvekülg kommenteeris

    Edu teile.
    Olin samal ajal samas piirkonnas samal põhjusel.
    Käisin kohtumas sugulastega esimest korda. Ka neid võib nimetada tinglikult “repressioonide lapsed”. Mu onu jäi pärast laagrit sinna, lõi uue perekonna ja Eestisse tagasi enam ei tulnud. Nii ongi Osakarovkas päris mitmeid Kasahhi kodanike, aga kõigil perekonna nimeks Järvekülg.
    Jään huviga ootama sarja telekas.

1 Trackback

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga