Eesti naine 8000 m kõrgusele: reisipäevik 27

Esimese eestlannana 8000 m kõrgusele pürgiv Anu Nõulik ja abikaasa Uko alustasid täna hommikul teekonda Tiibetisse. Siia kommentaaridesse ilmuvad iga päev teated, mis Anu meile oma satelliittelefoni vahendusel saadab.

Anu kirjutas 13. aprillil: “Hiina-Nepaali piirist üle ei saanud, kuna tee on suletud varingu tõttu. Lootus on, et homme saab üle piiri. Kõrgus 1845 m.”

Cho Oyu mäge loetakse kõige kergemini vallutatavaks 8000-liseks tipuks. Varem on selle tippu tõusnud vaid 7 eestlast – 5 aastal 1998 ja kaks aastal 2010, kõik mehed. Esimese eestlannana proovis 8000 piiri alustada Helme Suuk samuti Cho Oyu’l, kuid tippu ta ei jõudnud, Anu Nõulik on samal mäel teine üritaja. Et ohtlikul retkel turvalisus kõrgemale tasemele tõsta, annab Go Travel mägironijate kasutusse satelliittelefonid, millega kodustega sidet pidada ja vajadusel abi kutsuda.

Loe lähemalt Anu ja Uko Nõuliku Cho Oyu vallutuse plaanidest ja jälgi Anu ja Uko liikumist kaardil siin.

27 kommentaari

 • Matti Pruul kommenteeris

  13.04: Hommikul kell 6 algas teekond Tiibetisse. Hiina-Nepaali piirist üle ei saanud, kuna tee on suletud varingu tõttu. Lootus on, et homme saab üle piiri. Kõrgus 1845 m.
  Kaardil http://goo.gl/maps/gM73X

 • Matti Pruul kommenteeris

  14.04: Hommikul ületati Nepaali-Hiina piir. Kogu pagas skänniti 2 korda üle ja lapati läbi. Isegi fotokas olevad pildid vaadati läbi. Pärast pikka reisi mööda mägiseid serpentiinteid jõudsid Anu ja Uko õhtuks Tiibetisse, Nyalami. Nyalam asub 3700 m kõrgusel. Päevaga tõusti seega 2 km võrra kõrgemale. Sinna jäädakse 2 päevaks aklimatiseeruma.
  Kaardil http://goo.gl/maps/lNx9C

 • Matti Pruul kommenteeris

  16.04: Autoreis Tingrisse (4340 m), mis on viimane asustatud punkt enne alumist baaslaagrit. Tee kulges üle mäekuru, kõrgeim punkt teel oli 5100 m. Avaneb kena vaade Cho Oyule. Tuul on tugev. Temperatuur püsib päeval plusspoolel ja päike on nii terav, et isegi tumedaid objekte on päikeseprillideta valus vaadata ja kreemitamata nina kõrbeks päikese käes silmapilkselt.

  Tingrisse jäädakse 2 ööks. Viimane mobiilimast. Alumises baaslaagris (4800 m), kuhu suundutakse paari päeva pärast, leidub veel Hiina sideohvitsere, seal ei tohi sat-telefoniga vahele jääda.
  Päeva jooksul peatuti paaris restoranis, kus kõik alpinistid peatuvad ja nii on seal seinal nüüd ka meie kleeps ja eestlaste ekspeditsioonist väike märk seinal.
  Kaardil http://goo.gl/maps/XjjHl

 • Matti Pruul kommenteeris

  18.04: Uko ja Anu jõudsid edukalt alumisse baaslaagrisse Kõrgus 4900 m. Ilm on hea – päike paistab, tuult on 6-7 m/s ja temperatuur on -10 C. Paar päeva ollakse seal ja oodatakse jakke. Seejärel tõustakse ülemisse baaslaagrisse.
  Kaardil http://goo.gl/maps/R1dkb

 • Matti Pruul kommenteeris

  21.04: Läbi hullu tuisu ja lumetormi õnnestus siiski kolida ülemisse baaslaagrisse. Kõrgus 5700 m. Tervis on mõlemil korras. Nüüd paar päeva veedetakse selles laagris.
  Hommikul tuli kokale appi minna kõige tähtsama toimingu juures – peldikutelgi püstitamine, mis asub nüüd 1000-meetrise järsaku serval.
  Seltskond on laagris kaunis kirju – inglane, 2 hispaanlast, ukrainlane, venelane ja pisut eemal veel 2 grusiini ja 2 rootslast.

  Ilmateade on seal ülioluline, seepärast saadame seda Ukole ja Anule iga päev. Praegu sajab seal lund kuni 10-15 cm ööpäevas, külma on 10 kraadi ja tuul 3-9 m/s.
  Kaardil http://goo.gl/maps/qrLrO

 • Matti Pruul kommenteeris

  24.04: Täna toimus puja tseremoonia – laama laulis palveid ning ohverdas riisi ja õlut, õnnistas kõiki ronijaid ja nende varustust. Nüüd on mägi avatud.
  Ilm on külm, aga hea (külma koos tuulega arvestades 15-20 kraadi).
  Kui ilm ja tervis lubab, tõustakse homme 1. laagrisse C1 6400 m kõrgusele.

 • Matti Pruul kommenteeris

  25.04: Uko ja Anu jõudsid vahelaagrisse. Kõrgus 6051 m. Homme ootab ees tõus 1. laagrisse C1 6400 m kõrgusele. Tõus kulgeb mööda järsku rusunõlva.
  Laupäevast ootab ees 3-4 lumesajuta päeva, tuul samas tõuseb 5-10 m/s. Külma on endiselt 10 kuni 14 kraadi.
  Kaardil http://goo.gl/maps/SsdYb

 • Matti Pruul kommenteeris

  26.04: Pärast pikka ränka pingutust viis raske ja järsk teekond Uko ja Anu lõpuks 1. laagrisse C1 6423 m kõrgusele. Vaade oli siiski ulmeliselt kena.
  Kuna telk tuli püstitada liustikule, siis vahel raksub külje all.
  Homme on plaanis taas laskuda eelmisse baaslaagrisse 5700 m kõrgusele.
  Tuult oli täna üle 10 m/s, aga lund sadaks õnneks pisut vähem ja päikegi paistis vahelduva eduga. Külma on 11 kraadi.
  Kaardil http://goo.gl/maps/ZZI5X

 • Matti Pruul kommenteeris

  27.04: Meie alpinistipaar jõudis tagasi alumisse baaslaagrisse. Aklimatiseerumine edeneb hästi ja tervis on ka õnneks hea.
  Kui tavaliselt on seal paarsada ronijat, siis hetkel on mäel vaikus – vaid 2 ekspeditsiooni ja ei ühtki kommertsekspeditsiooni.
  Sel teisel ekspeditsioonil on seal palgatud 4 šerpat (alpinismiekspeditsioonide Nepali põliselanikest teejuhid) ja Uko ja Anuga koos ronival hispaanlasel ka üks.
  Tänu šerpadele on raja ohtlikemates kohtades paigaldatud tugiköied.
  Ilm on õnneks ilus – lumesadu on lakanud ja päike paistab.

 • Matti Pruul kommenteeris

  29.04: Homme on plaanis alustada teist tõusu ja jõuda taas 1. laagrisse C1. Kui see edukalt tehtud, on ülehomme plaanis tõusta juba 2. laagrisse C2, selleks tehakse homme tee sinna valmis. Ilm on endiselt külm ja tervis õnneks endiselt hea.

 • Matti Pruul kommenteeris

  30.04: Täna jõudsid Uko ja Anu edukalt teist korda 1. laagrisse C1 tõustud. Matk üles kestis 4 h mööda moreeniga kaetud liustikku, millele järgnes 3 h tõusu mööda järsku rusunõlva.
  Homme üritavad meie ronijad tõusta 2. laagrisse C2, mis on 7100 m kõrgusel. Tee saab olema väga raske ja tuultele avatud. Teise laagrisse üritatakse jääda 2 ööks.
  Kohalikud elanikud ei mäleta oma elu jooksul nii külma kevadet.
  7500 m kõrgusel on praegu tuulekülma kuni -35C ja tormituul ulub kuni 18 m/s.
  Asi läheb nüüd päris tõsiseks. Hoiame pöialt.
  Kõnelesin just Ukoga paar minutit, hääl oli optimistlik ja rahul.

 • Matti Pruul kommenteeris

  1.05: Täna jõuti vaid vahelaagrisse C1.5 kõrgusele 6818 m, milleks tuli ületada järske lume ja jääga kaetud nõlvu ja lõpuks ronida serraki (hiiglaslik jäämoodustis liustike murdekohtadel ja servaaladel) otsa.
  Kaardil http://goo.gl/maps/WtGjL

 • Matti Pruul kommenteeris

  2.05: Täna istuvad Uko ja Anu ilmavangis 6800 m peal. Hommikul üritati küll edasi minna, aga ränkade ilmastikuolude tõttu tuli siiski tagasi pöörduda ja telk uuesti püsti panna.
  Tuul oli nii tugev, et lükkas pikali lausa ja jääpragudesse libisemisest päästis kiire tegutsemine kirkaga, mis kadus löögist kogupikkuses lumme. Ekstreemne kogemus.
  Enamuse päevast ollakse pilve sees, ehk valitseb valge pimedus.

 • Matti Pruul kommenteeris

  3.05: Hetkel pole muud kui pikutada telgis, ühe serraki peal lohus, kus natukenegi vähem tuult, sulatada lumest vett ja oodata järgmist päeva ning loota, et tuul vaibub.
  Ilmateade lubab tõesti homseks selget ilma ja paar-kolm korda nõrgemat tuult – 5-6 m/s.

 • Matti Pruul kommenteeris

  4.05: Tõeliselt raske teekond üle serrakite lõppes täna õnnelikult – Uko ja Anu jõudsid teise laagrisse C2, kõrgusele 7144 m. Kui tänase öö kenasti vastu peavad, siis homme laskutakse tagasi eelmisse baaslaagrisse (5700 m) puhkama.
  Kaardil http://goo.gl/maps/iMaQr

 • Matti Pruul kommenteeris

  5.05: Õhtuks jõudsidki Uko ja Anu kenasti alumisse baaslaagrisse. Kolm-neli päeva on nüüd plaanis seal puhata ja jõudu koguda, et seejärel taas tipu poole pürgida.

  Laskumisel juhtus ka üks tõsisem vahejuhtum – 6800 m kõrgusel serrakilt laskudes kukkus Anu peaköie otsast lahti – lumevai, mis köit hoidis, oli lahti tulnud. Õnneks jäi õhulend lühikeseks, Anu sai koheselt kassid seina löödud ja haaras vanast köiest kinni ja see pidas. Järgmine ankur oli lähedal, Anu suutis end kohe selle ümber haakida ja edukalt laskuda.
  Kõrgus oli tol hetkel “kõigest” 50 m (Viru hotelli kõrgus on 74 m), aga kukkumisruumi oli seal koguni kuni 1,2 km.
  Õnnelik õnnetus, võib vist siit merepinna lähedalt arvata. Tänud kaitseinglitele ja treenitud instinktidele!

 • Matti Pruul kommenteeris

  8.05: Ilm on hea, enesetunne on hea. Kui ilm lubab, alustatakse tõusu tipu suunas homme.
  Hetkel lubab ilmateade homseks-ülehomseks 5-6 m/s, mõõdukat lumesadu ja külma tipus kuni 24 kraadi.
  Pöidlad pihku!

 • Matti Pruul kommenteeris

  9.05: Tõus tipu suunas algas. Täna jõuti esimesse laagrisse C1 6400 m kõrgusel. Homme on plaanis tõusta edasi teise laagrisse C2. Ilmad on hetkel ilusad, tuult on pisut vähem. Eriti ilusad päikesepaistelised on hommikupoolikud.
  Õnneks on tervised korras ja tuju hea.

 • Matti Pruul kommenteeris

  10.05: Oli raske tõus teise laagrisse C2 kõrgusele 7140 m. Paljudest serrakitest tuli üles ronida. Edasine sõltub kõik ilmast.

 • Matti Pruul kommenteeris

  11.05: Vaatamata hirmsale purgaale jõudsid Uko ja Anu lõpuks kolmandasse laagrisse C3. Kõrgus 7530 m. Loodavad väga, et öösel ilm paraneb. Muidu edasi ei pääse.
  Kaardil http://goo.gl/maps/JI0xt

 • Matti Pruul kommenteeris

  12.05: Kui ilm lubab, üritavad Uko ja Anu täna öösel tiputõusu. Ilm on enam-vähem viisakas – tuult 8 m/s, lund sajab natuke ja külma on 22 kuni 26 kraadi, tuulekülma aga kuni -38C. Kivi kotti ja kirka varbasse!

 • Hardo Aasmäe kommenteeris

  Anu ja Uko jõudsid 13.05.2013 kell 9.30 kohaliku aja järgi Cho Oyu tippu. Kordan eile 14.05 tehtud kommentaari, sest see on ära kustunud.

 • Hardo Aasmäe kommenteeris

  Anu ja Uko Nõulik on pärast tiüust laskumist õnnelikult Nepaali pealinnas Khatmandus.

 • Hardo Aasmäe kommenteeris

  Trükiveakurat tegi tempe. Laskuti (Cho Oyu) tipust, mitte tiüst.

 • Matti Pruul kommenteeris

  Tegime laskumisest väikese kokkuvõtva kirjatüki ka:
  http://blog.gomaailm.ee/uudiseid-cho-oyu-vallutajatest-anu-ja-uko-noulik-edukalt-tagasi-katmandus

 • Olavi kommenteeris

  Teateid Kathmandust – Uko ja Anu on elus ning terved, puhkavad ja tohterdavad sõrmi. Lubasid tipupildi saata, kui leiavad ka tegelikult töötava interneti – sellega ühendusega pidi seal kehvasti olema. Tagasi eestis Laupäeval.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga