Araabia Ühendemiraadid – puust ja punaseks

Dubaid ja üldse kogu Araabia ühendemiraate ümbritseb luksuse aura – see riik tundub eksootiline, luksuslik ja lõpmata kallis. Tegelikult aga ei maksa reisipakett AÜEsse eriti rohkem kui Kanaaridele ning kohapealgi pole elu märkimisväärselt kallim. Palju sõltub sellest, milline emiraat puhkuseks valida. Toome sinuni väikese ülevaate, mida AÜE reisilt oodata ning milliseid piirkondi eelistada.

AÜE koosneb ühtekokku seitsmest emiraadist: Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah ja Umm al-Quwain. Kui valite puhkuseks Tallinnast algava mugava otselennuga reisipaketi, võite majutuseks valida neist ükskõik millise, vaid Umm al-Quwaini Eesti reisikorraldajad ei paku.

Üldiselt võite arvestada, et ükskõik kuhu AÜEsse reisite, on ahhaa-elamused ja kultuurišokk garanteeritud. Kui tavaliselt ehmatavad keset talve sooja sõitjaid näiteks Egiptuses mitte just taktitundelised kaubitsejad ja Tais mitte just ülipuhtad rannad, siis AÜEs on šokk pigem vastupidine – teist nii puhast, reguleeritud, organiseeritud ja hooldatud keskkonda on raske leida. Hotellid on reeglina väga head, restoranid tipptasemel, spaakompleksid luksuslikud, meelelahutus kvaliteetne ning teenindus esmaklassiline. Samad ülivõrded käivad randade kohta – need on laiad, ilusa liiva ja puhta veega.

Kogu AÜE on kui kõrbe rajatud tsivilisatsiooni tippteos, inimese võit looduse üle. Just seda sümboliseerivad sealsed „kõige-kõigemad“ nagu maailma kõrgeim pilvelõhkuja Burj Khalifa, maailma suurim tehissaar Palm Jumeirah või kaubanduskeskus Dubai Mall. Inimeste loodud on ka osad rannad – kohalik liiv on oranžikas ja arvati, et see ei kõlba, polevat ilus. Niisiis toodi Egiptusest kohale uus liiv, et oleks heledam ja kaunim. Avalikes randades ei ole varjualuseid ega lamamistoole, aga on WiFi-lillekesed – varjualused, kus saab internetti kasutada ja telefoni laadida. Kogu riik on tipptehnoloogiast tulvil, luksuslik ja uhiuus. Kui hotell on viis aastat vana, nimetatakse seda juba vanaks ja algab renoveerimine. AÜEs on kõik alati kõige moodsam.

Ja samal ajal on AÜE väga konservatiivne kõiges, mis puudutab religioosseid tavasid. Näiteks naistelt eeldatakse avalikes kohtades kaetud õlgasid ja sündsa pikkusega seelikut või pükse. Kogu riigis on keelatud e-sigaretid. Väga karmid on karistused kõige puhul, mis on kas või kaudseltki seotud narkootikumide või nende jääkidega. Alkoholi müüakse vaid litsentseeritud hotellides ja klubides, avalikus kohas joobes viibimine või joomine on karmilt karistatav.

Regulatsioonid on mõnes emiraadis karmimad ja mõnes leebemad, seepärast ongi hea enne reisi planeerimist erinevused selgeks teha ja majutuseks sobivaim valida. Allpool selleks ka mõned juhtnöörid ehk lühiülevaade kõigist emiraatidest.

Dubai – kõige suurem ja vabameelsem

Siin on kõik kõige suurem, uhkem, puhtam, vingem – Dubais käid sa kogu aeg ringi, suu lahti. Väga palju on igasugust meelelahutust. Üleüldse kõike on väga palju – näiteks 1200 poega kaubanduskeskus on pigem tavaline. Vali majutuseks Dubai emiraat, kui eelistad linnapuhkust, või kui rahakott võimaldab, siis ka rannapuhkust.

Soodsaimal hinnatasemel hotellid asuvad sügaval Dubai linna sees. Randadesse viib tasuta transfeer ning takso on nii odav, et isegi kui transfeeri pole, ei ole see eriline probleem. Arvestama siiski peab, et transfeer käib vaid mõne korra päevas ning on tavaliselt aeganõudev. Dubai on meeletult autosid täis, liikumine võtab väga kaua aega. Ummikutega peab arvestama ning arvestama peab ka meeletu rahvamassiga. Veidi kallimad hotellid koonduvad Dubai jahisadama piirkonda, mille teeb eriti võluvaks õhtune melu – on, kus jalutada, kohvikutes-restoranides istuda ja inimesi vaadata, ka rannad on lähemal.

Kes tahab hotelli otse rannas, peab Dubai puhul arvestama suuremate väljaminekutega – Jumeirah’s asub küll üks AÜE parimaid randasid, aga hinnatase on kõrge. Veel vingem on tehissaar The Palm – seal pole ühtki juhuslikku hotelli, see on tõesti tippude tipp nii kvaliteedi kui ka hindade poolest. Õnneks müüb näiteks kuulus hotell Atlantis The Palm oma territooriumile ka päevapileteid. Sealses Vana-Mesopotaamia stiilis veepargis on pikad laskumisrajad, veealused vaateplatvormid ning soovi korral saab snorgeldada koos haide ja delfiinidega. Lapsed ei taha ära tullagi! Kogu kompleks ja üldse tehissaar on nii muljetavaldav, et on igal juhul väärt kordki elus kogemist.

Ajman – soodne alternatiiv Dubai rannapiirkondadele

Kui reisid koos lastega või sa lihtsalt ei armasta suurlinnamelu, on nutikas valida Dubai asemel hotell mõnda teise emiraati – näiteks Ajmani. Dubaisse on siit vaid paarikümne minuti teekond, enamik Ajmani hotelle pakub ka tasuta transfeere. Nii et päeva või paariga saad Dubai kuulsaimad vaatamisväärsused üle vaadatud ning võid keskenduda mõnusale rannapuhkusele hulka soodsamalt kui Dubais endas.

Aijman on Sharjah’ emiraadi sees asuv emiraat, seitsmest kõige väiksem. Ja kuigi tal ei ole naaberemiraatidega võrdset glamuuri, on siiski olemas kaubanduskeskused, kohvikud ja restoranid ning mereäärne jalutustee, mis on ääristatud poekeste ja kohvikutega. Olemas on ka mõned vaatamisväärsused, näiteks Ajmani muuseum, mis 18. sajandil algselt linna kaitsekindluseks ehitati ja nüüd huvilistele piirkonna traditsioonilisi eluviise tutvustab. Kena on ka šeik Zayedi mošee, mis hõlmab enda all 37 000 ruutmeetrit ja mahutab korraga 2500 palvetajat.

Sharjah – ilusa vanalinnaga ja soodne, kuid alkoholivaba

Kui reisid koos väikeste lastega, soovid puhata soodsalt ja nautida rannamõnusid, on Sharjah sulle täiesti ideaalne. See on kõigist emiraatidest kõige soodsama hinnatasemega, aga ka kõige konservatiivsem, sest seal on kõige rohkem kohalikku elu. Sharjah’s on väga ilus liivarand, aga ka ilus park ja tiik ning põnev vana turg. Seda emiraati võib pidada kohalikuks „kultuuripealinnaks“. See sobib ideaalselt siis, kui tahad head hotelli, aga ei taha nii palju maksta.

Sharjah ainus puudus – kui seda perepuhkuse kontekstis üldse puuduseks lugeda – on absoluutne alkoholivabadus. See tähendab, et absoluutselt kuskilt alkoholi ei saa ning alkoholijoobes olla ei tohi. Põhimõtteliselt võib hotelli teenindaja su juures alkoholilõhna tundes politsei kutsuda. Emiraat on ka muus mõttes konservatiivne. Õhtul välja saab ainult sööma minna, lõbustusi praktiliselt ei ole. Seelik või püksid peavad avalikus kohas olema üle põlve ja õlad kaetud, mini ja maika peale vaadatakse väga viltu. 

Abu Dhabi – kõige rikkam emiraat

Räägitakse, et AÜE pealinna Abu Dhabi päevasissetulek olla 800 miljonit dollarit. Ja kogu seda rikkust on ka näha – sellest kõnelevad nii muljetavaldavad Emiratesi palee ja Jumeirah Etihadi tornid (mõlemat võis näha viimases filmis „Kiired ja vihased“) kui ka Sheikh Zayedi Suur mošee ning hiigelsuur meelelahutussaar Yas Island, kuhu lisaks veepargile ja restoranidele mahuvad ka vormelirada, golfiväljak ja Ferrari World.

Sellele vaatamata on Abu Dhabi üldiselt vaiksem ja vaoshoitum kui Dubai ning ka veidi soodsama hinnatasemega nii hotellide kui ka üldise eluolu poolest. Eesti reisikorraldajate hotellivalik Abu Dhabis on pigem kallimapoolne, aga omal käel reisijatele soovitame AÜE külastuse jagada kaheks – veeta paar päeva Dubais ning paar päeva Abu Dhabis, et saada mõlemast peamisest emiraadist küllaldane ülevaade. 

Rash al Kaijmah ja Fujairah – rand, rahu ja vaikus

Need on kõige soodsamad piirkonnad, kus AÜEs majutuda, aga Dubaist ja põhilistest vaatamisväärsustest kõige kaugemal.

Rash al Kaijmah asub sisuliselt mäe ja mere vahel, 110 km kaugusel Dubaist. Hotellid pakuvad küll tasuta transfeere, aga need toimuvad vaid mõnel korral nädalas ning võtavad kaua aega. Terve emiraadi peale on vaid paar väikest toidupoodi ja üksikud söögikohad, mistõttu soovitame Rash al Kaijmah’d vaid neile, kes tõesti soovivad puhkuse ajal lihtsalt soojas olla ja mitte midagi teha.

Kes tahab aga eriti soodsalt rannahotelli, siis väga head hotellid ja ilusad liivarannad asuvad Fujairah piirkonnas. Miinuseks on jällegi see, et peale rannaskäigu ei ole Fujairah’s praktiliselt mingit muud meelelahutust ning Dubai asub samuti 160 km kaugusel.

 

Hea teada!

  • AÜEsse ei ole mõtet minna säästureisile. Nii ei saa sellest õiget elamust. Head hotellid on tõesti ülihead, neile tasub kulutada!
  • Väljas süüa ei ole AÜEs kallis, rannad on reeglina tasuta ning takso väga odav, nii et suuri lisakulutusi reisipaketi hinnale ei kaasne. Üldine hinnatase on meiega võrreldav, ekskursioonide hinnad jäävad 50 € kanti.
  • Vali väga täpselt hotelli asukohta, sest AÜEs on keeruline jala liikuda. Valides hotelli rannast või linnasüdamest eemal, sõltud täielikult taksodest või ühistranspordist.
  • Arvesta, et kõik, mis on seotud liikumise ja transpordiga, on ummikute tõttu ootamatult ajakulukas. Meie juhiluba AÜEs ei kehti; rendiauto jaoks peab olema vormistatud rahvusvaheline juhiluba.
  • „Kõik hinnas“ puhkuse soovijad arvestagu, et alkohol ei ole kusagil hinna sees.
  • Reisipakette korraldavad Novatours, Tez Tour ja Aurinko, puhkusepaketi hinnad algavad 560 euro piirimailt.
  • Jaanuar on AÜE kõige külmem kuu: ööpäevane õhutemperatuur jääb 15 ja 25 soojakraadi vahele ning merevesi on 21 kraadi soe.

__________________________

Lugu ilmus Naistelehes 21.09.2016
Fotod: Shutterstock, Dreamstime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *